ARiMR przypomina – 2 września kończy się nabór wniosków

4 tygodni temu

Tylko 2 dni robocze zostały na złożenie wniosków o dofinansowanie działalności rolniczej. W poniedziałek 2 września mija termin naborów na premię dla młodego rolnika, płatność dla małych gospodarstw i rekompensatę za grunty wyłączone z produkcji.

Premia dla młodego rolnika

Rolnik, który nie ukończył jeszcze 41 lat, prowadzi gospodarstwo od nie więcej niż 2 lat lub nie rozpoczął jeszcze działalności rolniczej, posiada konieczne w rolnictwie kwalifikacje lub umiejętności, może wnioskować o przyznanie mu 200 tys. zł na inwestycje.

Dofinansowanie może przeznaczyć m.in. na budowę lub remont, zakup działki, stada podstawowego czy nowych maszyn. Co ważne, działkę można kupić również w innym województwie.

Płatność dla małych gospodarstw

Rolnik, który posiada gospodarstwo o powierzchni do 5 ha użytków rolnych może złożyć wniosek o płatność, która zastępuje wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.

Kwota pomocy wyniesie równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przejściowe wsparcie krajowe oraz płatności obszarowe: płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe.

Na taką formę wsparcia zdecydowało się dotychczas 171,7 tys. rolników.

Grunty wyłączone z produkcji

Płatność jest przyznawana za wyłączenie z produkcji nie więcej niż 4% gruntów ornych. Wyłączenie oznacza zakaz prowadzenia produkcji rolnej – w tym wypasu i koszenia – oraz stosowania środków ochrony roślin.

Płatność w ramach tego ekoschematu nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych dofinansowywanych w ramach PROW 2014-2020 oraz PS WPR 2023-2027. Aby ubiegać się o płatność do gruntów wyłączonych z produkcji, należało najpierw starać się o przyznanie dopłat bezpośrednich.

O pieniądze za wyłączenie gruntów do tej pory zawnioskowało 12,7 tys. rolników.

Jak złożyć wniosek

Dokumenty są przyjmowane wyłącznie dzięki systemu teleinformatycznego Agencji, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ARiMR .

Idź do oryginalnego materiału