Banki, pieniądze, długi. Nieznana prawda o systemie finansowym

3 dni temu

Jacek Chołoniewski

Niezależny publicysta ekonomiczny i przedsiębiorca. Posiada tytuł doktora nauk fizycznych uzyskany na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w przeszłości pracował naukowo przez kilkanaście lat. Współautor książki „Banki, pieniądze, długi. Nieznana prawda o współczesnym systemie finansowym”.

Z Jackiem Chołoniewskim, współautorem książki „Banki, pieniądze, długi. Nieznana prawda o współczesnym systemie finansowym”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Beneficjentem obecnego systemu są banki, które osiągają dzięki niemu ogromne, niezasłużone zyski i wynikające z nich wpływy, w tym m.in. wpływ na opinię publiczną, której wmawiają, iż obecny system bankowy jest najlepszym z możliwych, a jakakolwiek jego zmiana musiałaby skończyć się katastrofą.
Jacek Chołoniewski, Paweł Górnik, Mateusz Siekierski, „Banki, pieniądze, długi. Nieznana prawda o współczesnym systemie finansowym”

(…) sektor finansowy w obecnej formie prędzej czy później wysadzi się w powietrze. Kiedy awaria miała miejsce w 2008 roku, nie było dostępnych alternatyw, więc wróciliśmy do starego systemu. Kluczem jest teraz być gotowym, gdy on znowu padnie. Potem przystępujemy do ataku.
Joris Luyendijk, „To nie może być prawda. Z życia bankierów”

Czy jesteś za popularną inicjatywą wprowadzenia do obiegu odpornego na kryzysy Pieniądza Suwerennego, który będzie emitował jedynie bank centralny?
pytanie referendalne, Szwajcaria, 10 czerwca 2018 rok

  1. Co nasz czeka, kiedy powtórzy się kryzys finansowy z 2008 roku? Proszę o przedstawienie czarnego scenariusza. I co mamy robić dziś, żeby przygotować się na to, iż sektor finansowy wysadzi się w powietrze?
  2. Jak banki prywatne zarabiają na kredytach?
  3. Na czym polega „recykling” rezerw wydanych przez banki na zakup obligacji rządowych?
  1. Dlaczego bankom zależy na tym, aby w obiegu było jak najmniej gotówki?
  2. Lider brytyjskiej Partii Pracy postulował w 2014 roku, iż Bank of England powinien kreować rezerwy i przekazywać je rządowi w celu inwestowania ich w budowę mieszkań dostępnych dla wszystkich i rozbudowę transportu publicznego. O co chodzi? I dlaczego nie słyszymy takich postulatów ze strony liderów polskich partii?
  3. O co chodzi z ideą Pieniądza Suwerennego?
  4. Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału