Ceny domów w USA najmniej przystępne w historii. Rynek nieruchomości zamarł

fxmag.pl 2 miesięcy temu

Przystępność cen domów w Stanach Zjednoczonych jest najgorsza w historii. Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe musi przeznaczyć rekordowo wysoką część swego dochodu na pokrycie kosztów kredytu hipotecznego. Temu zjawisku towarzyszy drastycznie spadająca liczba nowych umów na zakup domu.

  • Liczba podpisanych umów na zakup domu jest najniższa od kwietnia 2020 roku
  • Przypomnijmy, iż był to okres apogeum pandemii COVID i największego zatrzymania globalnej gospodarki od dziesięcioleci
  • Przeciętne oprocentowanie 30-letniego kredytu na nieruchomość mieszkaniową w USA jest najwyższe w XXI wieku

Kryzys opłacalności zakupu domu w Stanach Zjednoczonych

Wskaźnik “Pending Home Sales” odzwierciedlający liczbę podpisanych umów na zakup domu w Stanach Zjednoczonych spadł do najniższego poziomu od kwietnia 2020 roku. Okres ten, to moment lockdownów i wymuszonego gospodarczego zastoju z powodu pandemii COVID-19. Nie jest zatem przesadą sformułowanie, iż rynek mieszkaniowy w USA zamarł.

Wspomniany wskaźnik "Pending Home Sales" mierzy liczbę umów sprzedaży nieruchomości, które zostały podpisane, ale jeszcze nie doszło do ich finalizacji. Innymi słowy, to liczba nieruchomości, które są w fazie oczekiwania na sfinalizowanie transakcji i przekazanie ich nowym właścicielom.

Wskaźnik “Pending Home Sales” w Stanach Zjednoczonych

Źródło: Investing.com

Powodów tego drastycznego spowolnienia należy doszukiwać się między innymi w gwałtownym wzroście oprocentowania kredytów hipotecznych w USA. Przeciętna stopa oprocentowania 30-letniego kredytu hipotecznego według jednej z miar podawanych przez agencję Freddie Mac to 7,31%. To najwyższy poziom od grudnia 2000 roku. Inne miary wskazują, iż jest to wyższa liczba, choćby przeciętnie około 8%.

Przeciętne oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu w Stanach Zjednoczonych według danych Freddie Mac (03.10.2023)

Źródło: tradingview.com

Tymczasem, zaledwie 3 lata temu stopa ta była najniższa w historii i wynosiła 2,65%, co podkreśla niezwykłą zmianę dynamiki na amerykańskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych przed kilkoma miesiącami osiągnęły rekordowe poziomy, a ich wartość wzrosła o zdumiewające 40% w ciągu ostatnich trzech lat. Ten gwałtowny wzrost cen znacznie przewyższył wzrost płac, pozostawiając wielu potencjalnych nabywców poza rynkiem.

Choć od tamtego czasu zaobserwowano pewien spadek cen nieruchomości, to ceny wciąż pozostają wyraźnie wyższe niż przed kilkoma laty.

Jednym z najbardziej alarmujących wskaźników z rynku mieszkaniowego w USA jest gwałtowny spadek przystępności cenowej.

Porównanie wskaźnika przystępności cenowej domów w USA (US Housing Affordability Index) do indeksu cen domów w USA (US Case-Shiller National Home Price Index)

Źródło: YCharts, CreativePlanning.

Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe musi przeznaczyć aż 43,8% swych miesięcznych dochodów, aby pozwolić sobie na zakup domu i pokrycie miesięcznej raty (zakładając wysokość raty w oparciu o cenę nieruchomości równą medianie cen domów w USA, a także medianę dochodów gospodarstw). Liczba ta stanowi najwyższy odsetek w historii kraju, przewyższając choćby szczyt poprzedniej bańki mieszkaniowej w latach 2005-2007.

Stosunek mediany przeciętnej opłaty raty kredytu na dom wobec mediany dochodów gospodarstw domowych w USA.

Źródło: Fed w Atlanta, Creative Planning.

Idź do oryginalnego materiału