Ceny domów wzrosły a sprzedaż runęła. Inwestorzy wycofali się z rynku

fxmag.pl 2 tygodni temu

Rynek nieruchomości w USA może wykazywać oznaki przegrzania. Choć ceny wzrosły, to sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym jest najniższa od 13 lat. Szczególnie duże problemy z nabyciem lokalu mają Amerykanie, którzy decydują się na swój pierwszy zakup. Z kolei inwestorzy wycofują się z rynku.

  • Powodem jest przede wszystkim wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych, najwyższe od ponad dwóch dekad
  • To efekt podwyżek stopy procentowej przez Rezerwę Federalną
  • Jak wyglądają nowe dane sprzedaży mieszkań w USA?

Rynek nieruchomości w USA - ceny w górę, sprzedaż mocno w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym w USA spadła w październiku do najniższego poziomu od ponad 13 lat. Liczba sprzedanych “istniejących” domów (ang. existing home sales) spadła w październiku o 4,1% w ujęciu miesięcznym oraz 14,6% rok do roku. W tym miesiącu sprzedano 315 tys. mieszkań (odczyt skorygowany sezonowo), wynika z danych NAR (National Association of Realtors). To najniższy poziom od sierpnia 2010 roku.

W przypadku tych danych, sprzedaż domów liczona jest w momencie wejścia umowy w życie. Zatem, wynik z października prawdopodobnie odzwierciedlała umowy podpisane w poprzednich dwóch miesiącach.

Wtedy, średnie oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych skoczyło do najwyższych poziomów od 23 lat. Pod koniec września było to ponad 7,3%, ale w październiku już choćby średnio 7,8%, wskazują dane agencji Freddie Mac.

Wykres: przeciętne oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego w USA

Źródło: Freddie Mac.

Stopa ta spadła w listopadzie w obliczu słabszych danych z rynku pracy i spadku inflacji. Jednak wciąż było to pokaźne 7,44% w połowie listopada.

Choć sprzedaż spadła, to mediana ceny domu zbytego na rynku wtórnym w USA w październiku wyniosła 391,8 tys. USD, co oznacza wzrost o 3,4% rok do roku.

W ubiegłym miesiącu w USA na rynku wtórnym pojawiło się 1,15 mln domów. To spadek o 5,7% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Nieruchomości zwykle pozostawały na rynku przez 23 dni w październiku, co oznacza wzrost z 21 dni rok temu. Z kolei 66% domów sprzedanych w październiku było oferowanych przez krócej niż miesiąc.

Czytaj również: Drastyczna podwyżka podatku od nieruchomości! To największy wzrost od 25 lat

Inwestorzy wycofują się z rynku nieruchomości w USA

Ogólna liczba zakupów domów w Stanach Zjednoczonych spadła o aż 22,2% rok do roku do 305 tys. 219 sztuk. To najmniejszy rezultat od 2012 roku.

Co więcej, grupa kupujących mieszkania inwestycyjnie znacznie ograniczyła swoje zakupy, jak wynika z danych RedFin.

W III kwartale 2023 roku liczba domów kupionych przez inwestorów spadła o 29,7% rok do roku do 48 tys. 667 sztuk. Jest to najniższy wynik od 2016 roku, jeżeli analizujemy tylko trzecie kwartały danego roku.

Wykres: Liczba zakupów mieszkań dokonanych przez inwestorów w USA w danym kwartale

Źródło: RedFin.

Grupa kupujących dom po raz pierwszy odpowiadała za 28% transakcji. Odsetek ten jest znacznie poniżej 40%, które według ekonomistów i pośredników w obrocie nieruchomościami są niezbędne dla solidnego rynku mieszkaniowego.

Czytaj również: Absurdalne ceny domów - tak źle jeszcze nie było. Co dalej?

Idź do oryginalnego materiału