Mondelez poczynił już wstępne kroki w sprawie możliwej fuzji. Hershey zaś zatrudnił doradców, którzy ocenią ofertę. Prowadzone rozmowy są na wczesnym etapie i nie ma jeszcze pewności, iż strony dojdą do porozumienia - informuje Bloomberg. Obie firmy odmówiły komentarza. Wiadomo jednak, iż kontrolę nad głosami zachowuje w Hershey organizacja charytatywna Hershey Trust Company, której jedynym beneficjentem jest elitarna szkoła Milton Hershey.
Mondelez ma cierpliwość
Mondelez zwrócił się do Hershey niedługo po tym, jak w zeszłym miesiącu producent czekolady poinformował o słabszych niż oczekiwano wynikach za trzeci kwartał. Bloomberg przypomina, iż to nie pierwsze podejście giganta do producenta czekolady. Przed ośmioma laty Mondelez wycofał się z transakcji przejęcia, kiedy Hershey odrzucił ofertę opiewającą na 23 miliardy dolarów. Wówczas agencja Reuters podała, iż firma nie będzie skłonna przystąpić do negocjacji w sprawie oferty niższej niż 125 dolarów za akcję.Reklama
Na parkiecie kosztują one więcej. Wczoraj akcje spółki Hershey, której kapitalizacja rynkowa wynosi 35 miliardów dolarów, wzrosły o 19 proc. do 208,03 dol. Dzisiaj, na krótko po otwarciu kosztowały o 8 dol. mniej. Zaś akcje Mondeleza, którego wartość rynkową szacuje się na około 84 miliardy dol., spadły w poniedziałek, w porannym handlu o prawie 4 proc. Dzisiaj ich cena utrzymuje się na tym samym co wczoraj poziomie - 61,44 dol.
Ceny czekolady w górę
Bloomberg przypomina, iż producenci czekolady i paczkowanej żywności zmagają się z presją rosnących kosztów nakładów, zwłaszcza cen kakao. Zmusza ich to do podnoszenia cen, a to z kolei wpływa na osłabienie popytu.
Między innymi dlatego Hershey obniżył w listopadzie swoje roczne prognozy przychodów i zysków po tym, jak z powodu słabego popytu kwartalne przychody spadły do prawie 3 miliardy dolarów. Mondelez, który ma bardziej urozmaiconą ofertę, odnotował w ostatnim kwartale prawie 2-procentowy wzrost sprzedaży do 9,2 miliarda dolarów.
Wynikający z podwyżek cen, gorszy wzrost firm produkujących żywność pakowaną jest okazją do zawierania między nimi transakcji. Bloomberg przypomina, iż na początku roku Mars - rodzinny gigant branży słodyczy - poinformował, iż kupi producenta Cheez-It, Kellanova KN, za kwotę niemal 36 miliardów dol. W ten sposób połączone zostaną marki M&M's i Snickers z Pringles i Pop-Tarts. Wówczas była to największa transakcja roku.
Obie strony mają na fuzji zyskać
Przejęcie Hersheya przez Mondeleza z pewnością by ją przebiło. A przy okazji zapewniłoby gigantowi z Chicago silniejszą pozycję na rynku czekolady w Stanach Zjednoczonych - największym na świecie konsumencie wyrobów cukierniczych na bazie kakao. Według raportu wyspecjalizowanej w statystyce Statisty, w 2022 r. do Hersheya należało 36 proc. rynku czekolady w kraju. Jemu zaś Mondelez zafundowałby podróż do Europy. Cadbury i Milka są bestsellerami na Starym Kontynencie. Oferta grupy zostałaby poszerzona o produkty z Pensylwanii.
Analitycy amerykańskiego rynku, a także bankierzy twierdzą, iż cukierniczy kolos ma szansę na powstanie. Odrodzenie zawierania umów pobudzi, ich zdaniem, powrót do Białego Domu Donalda Trumpa. Uważają, iż prezydent - elekt zatwierdzi m.in. umowy, które zostały zablokowane przez poprzednią administrację z powodu obaw o konkurencję lub strategiczne znaczenie Stanów Zjednoczonych.