Jakie poprawki znajdą się w KSeF

Dorota ZawiślińskaDorota Zawiślińska
opublikowano: 2024-03-26 20:00

Jeden termin wprowadzenia systemu dla wszystkich podatników VAT, możliwość wystawiania w nim przez sprzedawców faktur konsumenckich - to niektóre propozycje MF.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się;

  • Kiedy przedstawiciele Ministerstwa Finansów podadzą datę wejścia w życie obowiązkowego KSeF
  • Na jakie zmiany w systemie e-faktur mogą liczyć przedsiębiorcy
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Andrzej Domański, minister finansów, zapowiedział, że na przełomie kwietnia i maja poda nową datę wprowadzenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To już pewne, że termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników będzie jeden.

– Pierwotne założenia przewidywały różne terminy przystąpienia do systemu przez podatników VAT: czynnych i zwolnionych. Miało to być odpowiednio: 1 lipca 2024 roku i 1 stycznia 2025 roku. To oznaczałoby konieczność poniesienia dodatkowych, nieuzasadnionych nakładów finansowych na narzędzia umożliwiające rozróżnienie tych grup podmiotów. Wprowadzenie jednego terminu wejścia w życie obligatoryjnego KSeF dla wszystkich podatników pomoże uniknąć ryzyka powstania tymczasowego chaosu i dodatkowych problemów interpretacyjnych – mówi Anna Słomińska–Wernik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Załączniki do faktur

Anna Słomińska–Wernik pozytywnie ocenia możliwość dodawania załączników do faktur wystawianych w KSeF.

– W pierwotnej wersji systemu brakowało takiego rozwiązania, co powodowało duże problemy u przedsiębiorców, którzy przekazywali na załącznikach informacje istotne z perspektywy biznesowej. Należałoby tu jednak rozważyć możliwość uwzględnienia załączników nie tylko w postaci specjalnej schemy, jak proponuje Ministerstwo Finansów, lecz również w formie innych plików, w tym na przykład pdf – podkreśla Anna Słomińska–Wernik.

Ponadto zwraca uwagę na inną propozycję MF. Zgodnie z nią przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiania faktur w formie papierowej. Chodzi o dokumenty, których wartość wynosi poniżej 450 zł, natomiast łączna kwota tych faktur w skali miesiąca nie przekracza 10 tys. zł.

Anna Słomińska–Wernik wskazuje też na dodatkowy obowiązek oznaczania sprzedaży potwierdzanej fakturami papierowymi w ewidencji JPK_VAT. Będzie on dotyczył również dokumentów wystawianych poza systemem lub w trybie offline.

– Przedstawiciele Ministerstwa Finansów mają świadomość, że zgłaszane przez przedsiębiorców propozycje nie rozwiewają wszystkich wątpliwości. Dlatego planują na początku maja szeroko zakrojoną kampanię informacyjną na ten temat, w tym szkolenia w lokalnych urzędach skarbowych i filmiki instruktażowe. Przedstawiciele resortu finansów deklarują dalszą otwartość na dialog z przedsiębiorcami – zaznacza Anna Słomińska–Wernik.

Ponadto od lipca ruszy infolinia KSeF w ramach Krajowej Informacji Skarbowej. Natomiast wcześniej, bo w drugiej połowie kwietnia, zostanie uruchomiona aplikacja mobilna do obsługi systemu.

Status konsumenta

Przemysław Skorupa, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w Deloitte, zwraca uwagę, że jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień dotyczących KSeF była dotychczas kwestia wystawiania w tym systemie faktur konsumenckich.

– Taką możliwość dopuszczano w okresie fakultatywności KSeF. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zdecydowali się z niej zrezygnować w okresie obowiązkowym. Z zadowoleniem przyjęli to między innymi niektórzy detaliści. Wskazywali na trudności związane z wystawianiem faktur podczas obsługi klientów w kasach sklepów stacjonarnych. Inni podatnicy obawiali się natomiast utrzymywania dwóch odrębnych przepływów faktur sprzedażowych i trudności związanych z identyfikacją statusu kontrahenta – zaznacza Przemysław Skorupa.

Ostatecznie – jak dodaje – faktury konsumenckie mają być wystawiane w KSeF fakultatywnie.

– Konsument otrzyma wtedy fakturę oznaczoną kodem QR, który umożliwi dostęp do niej w systemie. Natomiast dla przedsiębiorców, którzy nie będą chcieli wystawiać faktur B2C w KSeF, przewidziano ułatwienie w postaci tzw. zasady samoidentyfikacji. Podatnicy VAT, w tym zwolnieni, będą mieli obowiązek podać numer NIP w przypadku dokonywania zakupów na potrzeby działalności gospodarczej. Bez faktury wystawionej w KSeF zostaną pozbawieni prawa do odliczenia kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym – tłumaczy Przemysław Skorupa.

W trybie offline

Andrzej Kudaj, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego w Deloitte, wskazuje na propozycję MF dotyczącą wystawiania faktur w trybie offline.

– Wielu podatników było zainteresowanych korzystaniem ze wspomnianego trybu. Dotychczas przedstawiciele resortu finansów zakładali, że możliwość ta będzie miała zastosowanie w sytuacjach awarii systemu lub planowanej jego niedostępności albo problemów po stronie podatnika. Tryb offline ma być możliwy do zastosowania w każdych okolicznościach, przynajmniej w początkowym okresie obligatoryjnego KSeF. Warunek jest jeden: faktura musi być przesłana do systemu najpóźniej następnego dnia roboczego – zaznacza Andrzej Kudaj.

MF liczy, że proces legislacyjny dotyczący KSeF zakończy się do lipca. Zdaniem ekspertów Deloitte, biorąc pod uwagę co najmniej półroczne vacatio legis, obowiązkowy system mógłby wystartować na początku przyszłego roku.