Ten blockchain odpowiadał za blisko 50% wszystkich przestępstw z użyciem krypto w 2023 roku | Wiadomości | CrypS.

Ten blockchain odpowiadał za blisko 50% wszystkich przestępstw z użyciem krypto w 2023 roku

Jacek Walewski
Tron

Z nowego raportu wynika, że w 2023 r. całkowity wolumen nielegalnych transakcji z użyciem kryptowalut spadł. Tyle że przestępcy są nadal szczególnie aktywni w jednym blockchainie. Chodzi jednak nie o sieć Bitcoina czy Ethereum, ale o… Tron.


  • Choć wartość kryptowalut, którymi obracają przestępcy spadła, jeden z blockchainów jest szczególnie lubiany przez hakerów.
  • Tron cieszy się wielkim powodzeniem w gronie cyberprzestępców.

Tron faworytem przestępców.

Jak wynika z raportu badawczego opublikowanego w środę przez firmę analityczną TRM Labs, w 2023 r. to na blockchainie Tron znajdowało się aż 45% całego wolumenu kryptowalut, którymi obracali przestępcy (w porównaniu z 41% w 2022 r.).

Jak twierdzi firma, wykorzystanie tego łańcucha jest szczególnie widoczne na poletku sprzedaży narkotyków, jak i finansowaniu terroryzmu.

Jakimi coinami przestępcy obracają najchętniej? Przede wszystkim lubią stablecoina tethera (USDT). W porównaniu z 2022 r. jego wykorzystanie wzrosło o 125%. TRM Labs twierdzi, że USDT pozostaje najczęściej używaną przez przestępców cyfrową walutą typu stablecoin.

Chociaż sieć Bitcoin nadal dominuje w sprzedaży nielegalnych leków, według badaczy wolumen transakcji związanych z handlem nimi w oparciu za pośrednictwem blockchaina Tron wzrósł „ponad czterokrotnie”.

Bitcoin pozostaje również najpopularniejszą kryptowalutą wybieraną przez internetowych sprzedawców fentanylu. Tyle że i na tym polu znaczenie tokena TRX wzrosło. Odnotowano prawie dziesięciokrotny skok wolumenu, podało TRM Labs.

Skąd ta mięta przestępców do TRX?

Dlaczego jednak widzimy takie zjawiska? To splot wielu czynników: niskich opłat transakcyjnych czy dużej prędkości sieci, „co sprawia, że pranie środków jest tanie i szybkie”.

Sytuacji nie poprawia to, że na Tronie jest właśnie dostępny tether, czyli największy stablecoin pod względem marketcapu.

Z pozytywów: TRM Labs dodało, że w 2023 r. łączny wolumen nielegalnych transakcji w świecie kryptowalut spadł o jedną trzecią.

Zdaniem firmy, spadek ten ma związek ze wzmożonymi działaniami rządów i służb w zakresie egzekwowania prawa oraz zwiększoną liczbą podmiotów i osób związanych z kryptowalutami, na które w zeszłym roku nałożono sankcje. Przykładem jest cios zadany np. Tornado Cash, jednemu z topowych mikserów.

Tron



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.