Fundusznie opublikowałjeszcze strukturyaktywów9 copyikonaikonacheckrxFill 1filmIconinfografikaIconwywiadIconGroup 2!!whitesvg/lupaWhitewhitesvg/megafonWhiteGroup 3Page 1GroupGrouplocationcheckBigKontaktGroup 4Fill 1Group 2GroupDO GÓRYWfGroup 8iGroup 3rvxGroup 9
Content 700x200
Content 300x250

Reklama

Notowania - Fundusze Inwestycyjne Otwarte

Korekta czy coś więcej?

Gdy niedawno warszawska giełda biła rekordy, nasz gość nawoływał „cieszmy się z tego, co mamy!”. Co powie, gdy nastroje na akcjach co najmniej oklapły? Jakie są argumenty za tym, że to ciągle hossa, a co burzy albo zburzyło ten wzrostowy nastrój? Z historycznych porównań wynika, że hossa powinna jeszcze się ciągnąć, jest jednak pewne „ale”.

 

Czy to, co po „ale”, może przesądzić, zakończyć hossę, przynieść bessę?

O tym

💥💥💥Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI💥💥💥

w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

 

Reklama

 

📣Korekta czy zwrot?

Wzrosła zmienność na rynkach, zrobiło się bardziej interesująco. Zaskakujące były mocne spadki na GPW we wtorek. Nałożyło się prawdopodobnie kilka czynników: nieudany atak Iranu na Izrael w weekend (zwrot w stronę produktów bezpiecznych), informacja o sprzedaży dużego bloku Allegro, która mogła spowodować, że duzi amerykańscy inwestorzy długoterminowi robili miejsce w portfelach na zakup akcji tej spółki po niższych cenach. Do tego im dłużej trwa hossa, tym bardziej zaczyna się robić nerwowo. Wczoraj już odreagowanie. Czy to korekta czy początek bessy? Zdaniem S.B. byki się jeszcze nie poddały, podtrzymuje swoją prognozę 83-88 tys. pkt na WIG-u na koniec roku, ale zmienność będzie podwyższona na różnych aktywach w III kwartale roku (kampania wyborcza w USA), warto się na to przygotować i w II kw. zmniejszyć ryzyko w portfelu. Do tego w wojnie rosyjsko-ukraińskiej może dojść do rozstrzygnięć, do zdobycia wyraźnej przewagi przez jedną ze stron. Na razie Rosja zaczyna zdobywać taką przewagę, to ostatni moment, żeby Zachód wyraźnie wsparł Ukrainę. Amerykańska pomoc jest niezbędna tu i teraz. To jest wciąż największy czynnik ryzyka, wcale nie Bliski Wschód.

Byki się tak łatwo nie poddadzą, w najbliższych dwóch miesiącach prawdopodobny jeszcze jeden kontratak i nowy rekord na WIG-u (powyżej 85 tys. pkt). W III kwartale może być już mniej optymistycznie.

📣 Polskie akcje. Dokąd zmierzamy?

Historycznie hossy po najgłębszych bessach trwały dłużej i wyżej niż obecnie, w scenariuszu bazowym byki jeszcze mogą pociągnąć rynki do góry w ostatnich dwóch miesiącach, ale warto tę sytuację wykorzystać do zmniejszania ryzyka w portfelach. Nawet pomijając hossę 2002-2007 (zakupy OFE), to w porównaniu z innymi hossami widać, że rynek wciąż jeszcze może z siebie trochę dać, ale hossa jest już dość zaawansowana. Quercus jest nadal pozytywnie nastawiony do rynków, ale zaleca ostrożność. Wyceny spółek są wciąż atrakcyjne. Wyniki finansowe spółek z GPW są wciąż dobre albo bardzo dobre, nie ma powodów do zmartwień, jeśli chodzi o fundamenty. Wchodzimy w okres dywidendowy (za nami ING, przed nami Pekao, Quercus też uchwalił skup akcji własnych), to podziała stabilizująco na rynek. Polskie akcje na tle rynku amerykańskiego są wciąż tanie, jednak historycznie zawsze były wyceniane niżej (10-12, w USA 15-16). Teraz amerykańskie akcje są wysoko wycenione.

Inną historią są spółki SP. Zawsze należy się zastanowić, czy w spółce komuś zależy na budowie długotrwałej wartości danej spółki. Krótkoterminowo zmienność może przynieść zyski nawet na tych spółkach, ale trzeba mieć świadomość, jak te spółki działają.

📣 Co z inflacją i stopami procentowymi?

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że obniżki stóp w USA czy w strefie euro są przesądzone, jednak Fed może spokojnie trzymać stopy na wysokim poziomie, rynek pracy jest mocny, gospodarka się trzyma, akcje są na szczytach. Ale w razie zmienności i nerwowości chęć do obniżek może wrócić, najwyżej będzie ich mniej i przesuną się częściowo na 2025 rok. RPP najwcześniej obniży stopy pod koniec br. Globalna gospodarka wykazuje olbrzymią odporność na wysokie stopy, ale ich poziom nie jest naturalny, jest za wysoki, jednak banki centralne potrzebują pretekstu do obniżek, na razie go nie mają.

Czy obniżka da sygnał do zakończenia hossy? Zdaniem S.B. najpierw spodziewa się większej korekty na rynkach, za którą pójdą obniżki stóp. Scenariuszem bazowym jest szczyt na rynkach akcji w II kwartale, być może w czerwcu, powrót do wzrostów po spadkach w III kw. nie jest scenariuszem bazowym, lecz optymistycznym.

📣 Dwa bieguny funduszy dłużnych.

Trzeba rozróżnić dawne fundusze gotówkowe (krótkoterminowe, ochrony kapitału) od klasycznych obligacyjnych długoterminowych. Te pierwsze zarabiają, w tym roku przyniosą ok. 8%, te drugie są od początku roku na zerze. Jednak w II połowie roku mogą wrócić do łask, jeśli portfele będą się stawały bardziej defensywne, a rynkowe stopy procentowe zaczną opadać. Rentowności 10-latek w ostatnich miesiącach rosną, jednak zdaniem S.B. nie przekroczą 5% (USA), a jeśli nawet, to warto wykorzystać tę sytuację do zakupów. Za obligacjami amerykańskimi pójdą obligacje innych krajów.

📣 Złoto w funduszach.

Złoto w ostatnich dwóch miesiącach mocno wzrosło (srebro też), teraz te poziomy raczej będą bronione niż przekraczane, ale wciąż jesteśmy w długoterminowym (od III kw. 2018 r.) trendzie wzrostowym mimo trzech lat męczącej konsolidacji. W długim okresie Quercus wierzy i w złoto, i w srebro, ale krótkoterminowo raczej czeka nas utrzymanie status quo lub jakaś korekta. Podtrzymuje prognozę 2024 na poziomie 2400 dol. (scen. baz.). Górnicy złota radzili sobie dużo gorzej niż samo złoto, ale jeśli trend wzrostowy na kruszcach będzie się rozwijał, to i górnicy złota zaczną zyskiwać, jeśli ktoś ma ekspozycję na tę grupę, to raczej warto utrzymywać pozycje.

📣Gdzie jest mania?

Na razie jej nie widać, napływy do funduszy inwestycyjnych są mocne, ale głównie do dłużnych krótkoterminowych, a nie do akcyjnych czy na same akcje. Czy to się zmieni? S.B. byłby ostrożny, wielu inwestorów zwróciło się w ub.r. w stronę nieruchomości i raczej masowego runu na akcje nie będzie, choć można by było sobie tego życzyć.

W USA mieliśmy do czynienia z elementami manii w 2021 roku czy w ostatnich miesiącach (AI), tam łatwiej o wykreowanie takiej manii niż u nas.

📣Wasze pytania i tematy.

  • W najbliższych miesiącach nie mamy wyraźnego faworyta wśród WIG-ów, ale w długim okresie lepiej zachowują się mWIG40 i sWIG80 niż WIG20.
  • Fundusze dłużne krótkoterminowe miały 12% zysków w 2023 r., w tym prognoza 8%, wciąż przewaga nad lokatami bankowymi, ale nie oczekujmy, że będą rosły w każdym z miesięcy tak mocno, jak dotąd mogą być zawirowania. Wzrost spreadów kredytowych może wpłynąć na ograniczenie zysków tych funduszy
  • W warunkach zmienności dobrze mogą sobie radzić fundusze grające na krótko i absolute return.
  • Miedź – jesteśmy po udanych dwóch miesiącach, dziś też miedź zyskuje, być może ma to związek z oczekiwaniem na chińskie stymulusy i siłą globalnej gospodarki. To przekłada się na notowania KGHM-u.
  • Pieniędzy na rynku jest bardzo dużo, nawet jeśli tylko 10-20% trafi na rynki akcji, to mogą one być wykorzystywane do kontrataku.
  • „Say in May and go away”? Zwykle się sprawdza, w tym roku raczej też się sprawdzi, być może w czerwcu. Statystycznie najlepsze miesiące do inwestowania to listopad–luty/ marzec. III kw. zwykle dość słaby.
  • S.B. bardziej obawia się nerwowych reakcji na słowa, które padną w kampanii prezydenckiej niż samego wyboru Donalda Trumpa na fotel  prezydenta, wybór zakończy niepewność.

 

Zapisz się na Newsletter
Bądźmy w kontakcie! Prosto na Twojego maila będziemy wysyłać skrót najważniejszych informacji ze świata finansów, powiadomienia o nowościach rynkowych, najnowsze oceny i raporty oraz codzienne notowania wybranych przez Ciebie funduszy inwestycyjnych.
Newsletter

 

Analizy LIVE w czwartek 18 kwietnia 2024 o 8:45.

💥Inwestowanie 💥Rynki finansowe 💥Gospodarka 💥Świat

Zapraszamy!!

Tylko u nas

18.04.2024

Analizy Live: Korekta czy coś więcej?

analizy.pl

Napisz komentarz

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Przejdź do logowania

Wszystkie komentarze (0)

Polecamy

KupFundusz - najlepsze miejsce do inwestowania w fundusze
Reklama
Reklama
ALFA 2023 Nominacje
Dbamy o twoją prywatność
Strona Analizy.pl używa plików cookies i przetwarza dane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu i poprawy jakości świadczonych usług oraz w celach analitycznych, statystycznych i marketingowych. Szanujemy Twoją prywatność, dlatego używamy plików cookies tylko za Twoją zgodą. Wybierz Ustawienia, aby zapoznać się ze szczegółami i zarządzać opcjami. Możesz dostosować swoje preferencje w każdym momencie na stronie Ustawienia prywatności. Aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.

Rozdzielczość Twojego urządzenia jest zbyt niska.
Obróć ekran lub powiększ okno przeglądarki.