• Podsumowano kondycję rynku biurowego we Wrocławiu w 2023 r.
  • Zasoby powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska na koniec 2023 r. wynosiły 1 mln. 490 tys. mkw.
  • Relatywnie wysoka podaż nie została zrekompensowana aktywnością najemców.
  • Wzrósł współczynnik pustostanów.

Zasoby powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska na koniec 2023 r. wynosiły 1,49 mln mkw. W tej liczbie:

  • 1 mln. 150 tys. mkw stanowią budynki klasy A - nowoczesne biurowce o wysokim standardzie i udogodnieniach,
  • 331 tys. mkw. zlokalizowane jest w budynkach klasy B - biurowcach mniej nowoczesnych, ale dalej zapewniających dobry standard,
  • 12 tys. mkw. to metraże położone w budynkach klasy C  - czyli w biurowcach o niższym standardzie lub obiektach zaadaptowanych na biura.

Wrocław: nowa podaż i projekty w budowie

W 2023 r. we Wrocławiu oddano do użytku łącznie ok. 90 tys. mkw. powierzchni biurowej. Do największych nowych projektów należą m.in. :

  • Infinity - 18 tys. 700 mkw.,
  • B10 - 14 tys. 500 mkw.,
  • modernizacja budynku Renoma.

W 2023 r. we Wrocławiu oddano do użytku kilka znaczących budynków biurowych. Relatywnie wysoka nowa podaż nie została zrekompensowana przez aktywność najemców, co w konsekwencji przyczyniło się do wzrostu współczynnika pustostanów.

Obecnie poziom pustostanów w stolicy Dolnego Śląska w budynkach klasy A sięga 18 proc. Planowanych jest około 10 nowych inwestycji biurowych, co stawia Wrocław na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie.- mówi Milena Węglarz, starszy doradca w Brookfield Partners.

Aktualnie największym wrocławskim projektem w budowie jest budynek A kompleksu biurowego Quorum, który dostarczy na rynek około 18 tys. mkw.

Popyt na rynku nieruchomości biurowych we Wrocławiu

We Wrocławiu aktywność na rynku najmu była stabilna przez cały 2023 r. Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął poziom około 150 tys. mkw. Stanowi to drugi najwyższy wynik na rynkach regionalnych pod względem wynajętej powierzchni.

Pod względem lokalizacji największym zainteresowaniem najemców w 2023 r. cieszyły się Krzyki oraz Śródmieście.

W 2023 r. wrocławski rynek biurowy był stabilny pod względem popytu. Nadal widzimy dużą aktywność najemców. Utrzymuje się również trend polegający na relokacji do bardziej atrakcyjnych biurowców w dobrych lokalizacjach. Trend ten wynika z dążenia do optymalizacji kosztów związanych z wynajmowaną powierzchnią biurową oraz chęci zwiększenia efektywności jej wykorzystania. - dodaje Milena Węglarz, starszy doradca w Brookfield Partners

Wyzwania dla wrocławskich najemców biur

Jak wynika z raportu ”Office Market Pulse” wywoławcze stawki czynszu za powierzchnię biurową we Wrocławiu pozostawały stabilne w 2023 r. W najlepszych budynkach biurowych w strefach centralnych stawki miesięczne mieściły się w przedziale 14,5-17,0 EUR/mkw. 

Najemcy zainteresowani nowoczesnymi biurowcami o wysokim standardzie i udogodnieniach muszą liczyć się z rosnącymi stawkami czynszu najmu.

W rejonie Fabryczna, który jest największą strefą biurową poza Centrum, czynsze oscylują wokół 13,0-15,0 EUR/mkw miesięcznie.

Jednym z elementów szeroko dyskutowanych w ostatnich miesiącach były niewątpliwie podwyżki opłat eksploatacyjnych z jakimi musieli zmierzyć się najemcy. Utrzymująca się od dłuższego czasu wysoka inflacja w Polsce i strefie euro, w połączeniu ze wzrostem płacy minimalnej i innych opłat, wpłynie na poziom opłat za usługi.

W nadchodzących miesiącach najemcy będą musieli stawić czoła znacznej indeksacji czynszów oraz dalszym podwyżkom opłat eksploatacyjnych, których pierwsze zmiany zaobserwowaliśmy w ubiegłym roku.

Wskaźnik pustostanów

Na koniec grudnia 2023 r. wolumen wolnej powierzchni oferowanej do wynajęcia we wszystkich klasach we Wrocławiu wynosił około 270 tys. mkw, co przekłada się na wskaźnik pustostanów na poziomie 18 proc.

Wolnej powierzchni biurowej budynków klasy A było natomiast około 125 tys. mkw. - wskaźnik pustostanów w samej klasie A również wynosił 18 proc.

Obecnie najwięcej dostępnej powierzchni dla najemców znajduje się w rejonie Fabryczna, dostępnych jest tam około 40 tys. mkw. 13 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Największym zainteresowaniem najemców cieszą się Krzyki, gdzie wolna powierzchnia biurowa wynosi około 16 tys. mkw.

Trendem, który obserwowaliśmy w 2023 roku, był wyraźny spadek aktywności deweloperskiej na rynku biurowym. Spadek ten miał kilka przyczyn. Wśród nich warto wymienić wprowadzane podwyżki stóp procentowych czy utrwalony w czasie pandemii styl pracy hybrydowej, co obniżyło popyt na powierzchnię - podsumowuje Milena Węglarz, starszy doradca w Brookfield Partners.

Mimo wysokich stawek czynszu zainteresowanie najemców jest tu największe. Najtrudniej znaleźć najemców w Szczepinie, gdzie wskaźnik pustostanów przekroczył 40 proc.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl