To koniec CIECH-u. Kulczyk podjął ważną decyzję. "Otwieramy nowy rozdział"

Grupa CIECH, kluczowa spółka Sebastiana Kluczyka, w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Jednocześnie CIECH określił cele na kolejne sześć lat, które obok planowanego wzrostu wyników finansowych obejmują realizację planów związanych z ESG, w tym zmniejszeniem emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie CIECH-u, planowana zmiana to "kolejny krok w transformacji chemicznej grupy po tym, jak 10 lat temu strategicznym inwestorem został holding inwestycyjny Kulczyk Investments, a także bezpośrednie następstwo objęcia przez Kulczyk Investments pełnej kontroli nad grupą i zakończenia notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w marcu tego roku".

Zobacz wideo Jacek Bełdowski: Zmapowanie zagrożeń bronią chemiczną jest kosztowne, ale wskazane

Spółka Sebastiana Kluczyka zmienia nazwę

Jak informuje Kamil Majczak, prezes CIECH S. A., zmiana nazwy to "kontynuacja dynamicznej transformacji na przestrzeni ostatnich lat". - Zamykamy rozdział Centrali Importu Eksportu Chemikaliów (rozwinięcie skrótu CIECH - red.), otwieramy nowy rozdział pod nazwą Qemetica - chemicznej grupy napędzającej wiele branż gospodarki na wszystkich kontynentach - mówi prezes. - Dlatego ze zmianą nazwy łączy się także przyjęcie kluczowych zamierzeń strategii biznesowej na kolejne sześć lat. Mamy ambitny plan przedefiniowania przemysłu chemicznego w odpowiedzi na wyzwania, które stawia przed nami codzienność: przede wszystkim ochrona klimatu i zasobów naturalnych przy jednoczesnym wzroście konkurencyjności i pierwiastka innowacji w produktach oraz usługach naszej grupy - dodaje Majczak.

Cele biznesowe na najbliższe sześć lat obejmują każdy z głównych biznesów grupy - soda, sól, agro, pianki, krzemiany, opakowania oraz cargo. Prezes Kamil Majczak zapowiada ponadto, że celem do 2026 r. jest pozyskanie 10 patentów wspierających konkurencyjność spółki. - Nadal będziemy eksplorować europejski rynek start-upów w poszukiwaniu rozwiązań z obszaru clean technology czy nowych biznesów, już dla Qemetiki - mówi Majczak.

Jak czytamy w komunikacie, grupa CIECH, a od czerwca Qemetica, chce zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 45 proc. do 2029 roku. Aktualne pozostają również zamiary osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2040 r. Ta strategia biznesowa jest według spółki zbieżna z celami ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance; suma czynników, składających się na oceny pozafinansowe przedsiębiorstw - red.). - W czerwcu zmieniamy nazwę, ale proces transformacji naszych biznesów trwa - mówi Marcin Puziak, członek zarządu CIECH. - Mimo wymagającej sytuacji rynkowej nie rezygnujemy z naszych priorytetów - transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju poszczególnych biznesów. Strategia zakłada systematyczny wzrost wyników finansowych, a silny bilans nie ogranicza nas w realizacji ambitnych planów, niezależnie czy mówimy o wzroście organicznym, czy poprzez akwizycje - stwierdza.

Czym jest Grupa CIECH?

Grupa CIECH (od czerwca 2024 r. Qemetica) to międzynarodowa grupa chemiczna, która jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej oraz największym producentem soli warzonej w Polsce. Jak podkreśla sama spółka, jest ona też największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym producentem pianek poliuretanowych w Polsce. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE. Właścicielem 100 proc. akcji CIECH jest Kulczyk Investments Chemistry.

 

Zmiana nazwy z CIECH na Qemetica będzie odbywała się stopniowo na przestrzeni maja i czerwca w poszczególnych zakładach produkcyjnych grupy w Polsce i za granicą. Od 22 kwietnia zaś jest widoczna m.in. w sieci pod adresem dedykowanej strony informującej o rebrandingu oraz w spocie na YouTube.

Co sądzisz o proekologicznych zmianach w przemyśle chemicznym?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.