• Londyn minimalnie wyprzedził Genewę i ponownie zajął pozycję najdroższego miasta na świecie pod względem kosztów budowy.
  • Na kolejnych miejscach za nimi uplasowały się Zurych (3)  i Monachium (4). 
  • Niżej w zestawieniu znalazły się amerykańskie metropolie: Nowy Jork i San Francisco.
  • Wśród nieco tańszych miast świata znalazły się Warszawa na 64 miejscu i  Kraków na pozycji 69.

Badanie porównawcze kosztów budowy przeprowadzono w stu miastach na całym świecie. Indeks pokazuje, że wzmożone wymogi bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju przyczyniły się do wzrostu cen. W konsekwencji Londyn awansował na czołową pozycję w rankingu, wyprzedzając Genewę, która w tym roku zajęła drugie miejsce. Bezpośrednio za nimi uplasowały się Zurych i Monachium, odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu - czytamy w najnowszym raporcie Arcadis: International Construction Costs.

W 2023 na polskim rynku budowlanym we wszystkich sektorach obserwowaliśmy stabilizację kosztów budowy i redukcję inflacji. Zrównoważone budownictwo jest stale wysoko na liście priorytetów, ponieważ klienci starają się ograniczać wpływ swoich projektów na środowisko, co skutkuje wprowadzaniem coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań. Należy mieć nadzieję, że KPO - Krajowy Plan Odbudowy i rosnący trend nearshoringu inwestycji produkcjach wprowadzą ożywienie na rynku budowlanym w nadchodzącym roku - mówi Dominik Dąbrowski, places business area director w Arcadis w Polsce.

.Na znaczne podwyższenie kosztów i dwucyfrowe zwiększenie cen w Monachium sprawiło, że bawarska metropolia wyprzedziła wiodące amerykańskie miasta, takie jak Nowy Jork i San Francisco pod względem relatywnych kosztów budowy.

Rok 2023 przedstawiał się jako okres wyzwań na skalę globalną, z wysokimi kosztami kredytów, które zniweczyły korzyści wynikające z inwestycji w infrastrukturę w wielu regionach świata.

Stabilizacja rynków i początki łagodzenia inflacji mogą świadczyć to tym, że znaleźliśmy się w przełomowym momencie, który może zaznaczyć początek odbudowy na światowym rynku budowlanym.

Wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą, materiały budowlane oraz energia podkreśla, iż produktywność ujawnia się jako kluczowy element mający wpływ na decyzje inwestycyjne oraz rentowność projektów.

 Przyspieszenie w sektorach produkcji przemysłowej i technologicznej zaostrza konkurencję o zasoby pracy i zasoby materiałowe. Lokalne deficyty mogą wystąpić w miarę zwiększania intensywności odbudowy w branży budowlanej.

Skoncentrowanie uwagi na wzroście produktywności w procesach projektowania, zaopatrzenia oraz realizacji budowy jest kluczowe, aby minimalizować ryzyko, zapewnić rentowność oraz skutecznie implementować projekty o dużej skali.

10 najdroższych miast pod względem kosztów budowy:

1. Londyn

2. Genewa

3. Zurych

4. Monachium

5. Nowy Jork

6. San Francisco

7. Filadelfia

8. Kopenhaga

9. Hong Kong

10. Bristol

10 najtańszych na świecie miast pod względem kosztów budowy:

100. Buenos Aires

99. Lagos

98. Kuala Lumpur

97. Nairobi

96. Bengaluru

95. Johannesburg

94. Delhi

93. Mumbai

92. Chengdu

91. Hi Chi Minh

Indeks Międzynarodowych Kosztów Budowy 2024 Arcadis

obejmuje analizę 100 dużych miast zlokalizowanych na sześciu kontynentach. Badanie wskazuje różnice w kosztach budowy dla dwudziestu zróżnicowanych typów obiektów, w tym infrastruktury mieszkaniowej, komercyjnej oraz obiektów dedykowanych sektorowi publicznemu.

Metodologia stosowana w niniejszym opracowaniu opiera się na dogłębnej analizie kosztów budowlanych, szczegółowym przeglądzie warunków panujących na rynkach lokalnych oraz fachowej ocenie międzynarodowego zespołu ekspertów.

Obliczenia zostały przeprowadzone w dolarach amerykańskich (USD) i zindeksowane w odniesieniu do ustalonego przedziału cenowego dla każdego z typów budowli, przyjmując jako punkt odniesienia Amsterdam.