18 maja 2024
Gospodarka i prawo

KO jak PiS wyprowadza pieniądze poza budżet Polski

– Przez lata Koalicja Obywatelska krytykowała PiS za wyprowadzanie pieniędzy poza budżet Polski. Niestety, obecnie nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek w tej kwestii się miało zmienić. Rządowe agencje przerzucają się problemem – informuje money.pl.

Bank Gospodarstwa Krajowego w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok podał, iż w ciągu kilku najbliższych lat skupi się na współpracy z Ministerstwem Finansów w kwestii ograniczenia potrzeb pożyczkowych III RP. Portal money.pl pyta, „czy to oznacza, że BGK weźmie na siebie emisję części długu, a nowa władza będzie kontynuowała działania zapoczątkowane przez poprzedników?”

– Jeśli tak, oznaczałoby to, że Koalicja Obywatelska zdecydowałaby się na ruch, który krytykowała za rządów PiS. Problem jest na tyle niewygodny, że BGK przerzuca się odpowiedzialnością z MF – czytamy.

– W perspektywie najbliższych kilku lat bank będzie się skupiać na dalszej współpracy z Ministerstwem Finansów w zakresie ograniczania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz kosztów obsługi długu publicznego poprzez rozszerzanie zakresu konsolidacji finansów publicznych – napisano w sprawozdaniu BGK.

Dodano, że ważnym zadaniem będzie szukanie źródeł finansowania „funduszy przepływowych” obsługiwanych przez BGK.

– Przypomnijmy, że BGK stał się symbolem finansowego spiritus movens Zjednoczonej Prawicy. To tam został ulokowany największy fundusz pozabudżetowy, czyli wspomniany Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, z którego premier Mateusz Morawiecki dokonywał wypłat na wszelakie cele, w większości w żaden sposób niezwiązane z pandemią – przypomina portal.

Teraz BGK i MF przerzucają się odpowiedzialnością za pozostawienie funduszy. Nikt nie wie obecnie, co z tym zrobić.

Portal money.pl zapytał BKG, czy komunikat oznacza, że kontynuowana będzie polityka wyprowadzania pieniędzy poza budżet? Odpowiedź nie była jednoznaczna.

– Bank Gospodarstwa Krajowego pełni rolę operatora funduszy, która polega m.in. na pozyskiwaniu dla nich środków. Dzieje się to m.in. przez zaciąganie pożyczek i kredytów oraz emisję obligacji. Wszelkie działania w tym zakresie, podejmowane przez BGK, wynikają z odpowiednich przepisów. Plany finansowe poszczególnych funduszy są uzgadniane z ich dysponentami i wydaje się, że to oni oraz w szczególności Ministerstwo Finansów są właściwymi adresatami tego pytania – napisano w odpowiedzi od biura prasowego BGK.

Z kolei MF zasugerowało „kontakt z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w celu uzyskania komentarza do wskazanej informacji zawartej w sprawozdaniu finansowym BGK za 2023 rok”.

– Jeśli to stanowisko BGK jest uzgodnione z Ministerstwem Finansów i taka jest oficjalna linia nowego rządu, to jest to skandaliczne i jestem zdruzgotany. Bo to de facto oznacza, że BGK wraz z MF będą nadal utrzymywali równoległy budżet, będą łamały art. 219 Konstytucji oraz możemy zapomnieć o praworządności w finansach publicznych – skomentował w rozmowie z money.pl Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.

money.pl

fot. YT / Kancelaria Premiera

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net