×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Majówka w Krakowie? Ogrody Królewskie na Wawelu są już otwarte!

  • Autor: Wawel Zamek, PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 25 kwi 2024 15:58
  • Zaktualizowano: 30 kwi 2024 14:30
Majówka w Krakowie? Ogrody Królewskie na Wawelu są już otwarte!
Wystawa Kontrasty w Ogrodach Królewskich na Wawelu, fot. Jeremi Dobrzański

Spędzacie majówkę w Krakowie? Przypominamy, że Ogrody Królewskie na Wawelu są już otwarte dla zwiedzających! Tradycyjnie już wraz z otwarciem ogrodów zaprezentowano w nich rzeźby współczesnego polskiego artysty. Tym razem to kubistyczne dzieła Pawła Orłowskiego.

REKLAMA

  • 25 kwietnia miało miejsce oficjalne otwarcie na wiosnę Ogrodów Królewskich na Wawelu. 
  • Wraz z otwarciem Ogrodów zaprezentowana została wystawa "Kontrasty" składająca się z intrygujących rzeźb Pawła Orłowskiego.
  • Wystawa wpisuje się w zainicjowany cykl plenerowych ekspozycji w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, stanowiąc przykład synergii sztuki dawnej i współczesnej.
  • Kubizujące rzeźby wykonane z metalu i brązu są formalnym, przestrzennym zapisem współczesności.
  • Wystawę będzie można oglądać do 29 września br.

Wystawa „Kontrasty” prezentująca rzeźby Pawła Orłowskiego, wpisuje się w zainicjowany cykl plenerowych ekspozycji w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, stanowiąc przykład synergii sztuki dawnej i współczesnej. Po raz pierwszy w historii otworzymy dla wszystkich zwiedzających niedostępne na co dzień tajemnicze przejście do Ogrodów z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną prowadzące na imponujący taras, skąd roztacza się niezapomniany widok na Kraków.

– Od 2020 roku to już tradycja, że sezon wiosenno-letni na Wawelu otwieramy zaproszeniem do Ogrodów Królewskich, gdzie prezentujemy rzeźby artystów XX i XXI wieku. W ubiegłych latach podziwialiśmy prace Józefa Wilkonia, Bronisława Chromego i Zdzisława Beksińskiego – przypomina prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

– Dziś zawitały do nas dzieła Pawła Orłowskiego, które w zetknięciu z historycznym miejscem będą z pewnością wywoływać emocje wśród naszych Gości – mówi prof. Andrzej Betlej.

Uwagę gości przyciągać będą nie tylko historyczne detale architektoniczne Wawelu podziwianego z ogrodów, ale również intrygujące rzeźby Pawła Orłowskiego wykonane z metalu i brązu. Dr Bogumiła Wiśniewska kuratorka wystawy „Kontrasty”, kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu, zwraca szczególną uwagę, że dzięki zestawieniu 17 dzieł Orłowskiego z zabytkową tkanką architektoniczną Zamku formy przestrzenne artysty nabierają nowego znaczenia.

 

– Wybór kubizujących rzeźb, które nawiązują do dorobku mistrzów sztuki dawnej, sięgają po inspiracje antyczne, lecz są poddane komputerowemu modelowaniu, wskazuje na zmianę postrzegania formy i bryły we współczesnej rzeźbie – wyjaśnia dr Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy.

– Orłowski sięga równocześnie po innowację i tradycję, odwołuje się do popularnej formuły pomników jeźdźców konnych i nadaje im własną formę, którą z rozmachem prezentujemy w ogrodach królewskich, pozwalając na budowanie indywidualnych skojarzeń i interpretacji – mówi Wiśniewska.

Kubizujące rzeźby wykonane z metalu i brązu są formalnym, przestrzennym zapisem współczesności zaprezentowanym na tle historycznej architektury. fot. Jeremi Dobrzański
Kubizujące rzeźby wykonane z metalu i brązu są formalnym, przestrzennym zapisem współczesności zaprezentowanym na tle historycznej architektury. fot. Jeremi Dobrzański

Paweł Orłowski dodaje:

– Moja twórczość odzwierciedla codzienność, zależy mi, aby była ona pretekstem do dyskusji, do rozważań nad tematami poruszanymi w tworzonych przeze mnie rzeźbach. Mówi się, że artysta w każdej pracy opowiada trochę o sobie, że każde dzieło jest w jakimś sensie autoportretem.

Dr Bogumiła Wiśniewska podkreśla: – Wybrane dzieła Orłowskiego łączą w sobie abstrakcję i realizm, nowoczesność i tradycję, forma pobudza wyobraźnię, celowo stosowane uproszczenia bryły stają się przestrzenią twórczą artysty, a kolor definiuje jej znaczenie.

Kubizujące rzeźby, które zobaczymy w Ogrodach są formalnym, przestrzennym zapisem współczesności. Artysta postrzega je również jako awatary przyszłości. Równocześnie to formy, które są tu i teraz, zatrzymane w czasie i wyrażone za pomocą bryły myśli o sztuce.

Zwiedzający doświadczą zatem wyjątkowej przestrzeni wystawienniczej.

– Przed nami otoczenie imponującej architektury rezydencji królewskiej Jagiellonów, feeria barw i zapachów roślinności nawiązującej układem do historycznych ogrodów. Wspólnie tworzymy miejsce, gdzie sztuka dawna doskonale koresponduje ze sztuką współczesną, otwiera się na nowe znaczenia i dyskursy, a odbiorców przygotowuje na nowe doznania i zachwyca obcowaniem z dziedzictwem kulturowym – mówi dr Wiśniewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA