REKLAMA

Chmury zza oceanu i obawy o dywidendę z JSW. Spadkowy czwartek na GPW

Michał Misiura2024-04-25 17:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-04-25 17:45

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie nie należała do udanych, a niedźwiedzie odczyty makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych tylko pogorszyły nastroje inwestorów. Pod szczególną presją znalazły się notowania JSW, której zarząd nabiera wody w usta, słysząc pytania o dywidendę.

Chmury zza oceanu i obawy o dywidendę z JSW. Spadkowy czwartek na GPW
Chmury zza oceanu i obawy o dywidendę z JSW. Spadkowy czwartek na GPW
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

WIG20 stracił w czwartek 0,90%, schodząc do 2 446,93 punktów. WIG spadł o 0,79%, docierając do 83 535,02 punktów. Indeksy średnich i małych spółek MWIG40 i SWIG80 oddały odpowiednio 0,44% oraz 0,87%. Obroty wyniosły ok 1,27 mld zł, z czego 1,1 mld zł dotyczyło spółek z WIG20. 

WIG20 - ostatni tydzień (Bankier.pl)

Po pierwszej niezbyt udanej połowie sesji, gdy na indeksach GPW dominowała czerwień, na giełdy w Europie padł cień zza oceanu, który pogłębił wyprzedaż. Produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych odnotował w I kwartale wzrost o 1,6% w ujęciu annualizowanym, czyli dużo poniżej konsensusu na poziomie 2,4%. 

Na domiar złego inflacja również wymyka się prognozom, a zadłużenie państwa rośnie, w odpowiedzi czego administracja Bidena szuka środków w kieszeniach najbogatszych inwestorów. W rezultacie nastroje na rynkach ulegają pogorszeniu, a traderzy opcji zaczęli wyceniać ostrożnie możliwość podniesienia stóp procentowych przez Fed.

Chmurne nastroje w amerykańskiej gospodarce odbiły się na europejskich giełdach. Główny francuski indeks CAC40 oraz niemiecki DAX traciły w czwartek odpowiednio 0,87% i 1%. Spadki dominowały na większości europejskich parkietów. Amerykańskie indeksy S&P500 i Nasdaq traciły o godzinie 17:00 odpowiednio 1,33% i 1,71%.

Pytania o dywidendę od JSW i sezon wynikowy na GPW

Spadki dosięgły w czwartek notowania 17 z 20 spółek z indeksu WIG20, ale największa presja podażowa dotyczyła przez większą cześć sesji walorów JSW, które oddały ostatecznie 2,44%. Jak opisywał “Puls Biznesu”, nowy zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie podaje żadnych konkretów na temat przyszłych działań, a analitycy oceniają szanse na wysoką dywidendę od spółki jako nikłe. 

- Przedstawiciele spółki podkreślają, że bardzo istotna jest maksymalizacja wydatków na inwestycje i przeznaczanie środków na utrzymanie produkcji. W świetle takich wypowiedzi należy sądzić, że szansa na znaczącą dywidendę jest bardzo mała - komentował Jakub Szkopek, analityk Erste Securities.

Zgodnie z raportem za 2023 r. JSW wydała na pracowników w zeszłym roku najwięcej w swojej historii, podczas gdy zysk spółki spadł o 87% rdr. W odpowiedzi akcje ruszyły na poszukiwanie nowego, wieloletniego dna i szukały go nadal podczas czwartkowej sesji. 

Dotkliwe straty w indeksie WIG20 odnotowały również walory Dino (-4,21%), Budimeksu (-3,25%) i Pepco (-2,91%). Orlen, który poinformował o majówkowej promocji na benzynę, stracił tego dnia 0,30%. 

Jedyną spółką z indeksu WIG20, która zakończyła ten dzień na wyraźnym plusie, był KGHM, którego notowania umocniły się o 3,8%. Spółka, która zaprezentowała bardzo dobre wyniki za zeszły rok, poinformowała o pracach nad aktualizacją strategii grupy. Wiceprezes ds. finansowych KGHM-u powiedział natomiast, że spółka podtrzymuje swoją politykę dywidendową i poziom wypłat. Dokładne kwoty za 2023 r. mają zostać ujawnione w najbliższych dniach.

Nad kreską, jednak bardzo blisko punktu odniesienia, czwartkową sesję zakończyły też mBank (+0,12%) i Kęty (+0,12%). 

Wyniki finansowe za I kwartał przedstawił Alior Bank, którego notowania straciły 1,5%. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zysk netto spółki wzrósł o 58% rdr. i spadł o 1% w ujęciu kwartalnym. 

Największy wystrzał kursu odnotowały w czwartek akcje Shopera (+15%), który zaprezentował bardzo dobre wyniki za I kwartał 2024 roku. "Notowaliśmy zwyżkę przychodów, GMV i skorygowanej EBITDA – niemal w dynamikach znanych z okresu pandemii. Rośniemy znacznie szybciej niż rynek i konkurencja" - skomentował prezes spółki Marcin Kuśmierz w rozmowie z PAP.

O tytuł najmocniej przecenionej spółki w indeksie WIG140 do samego końca czwartkowej sesji walczyły Kogeneracja (-6,01%), Data Walk (-5,64%) i Bogdanka (-4,99%)

Spore straty poniosły też notowania Banku Ochrony Środowiska (-3,35%), który poinformował o przesunięciu publikacji raportu za I kwartał z 8 na 15 maja

W ujęciu sektorowym najwięcej traciły dziś budownictwo (-2,34%), gry (- 1,26%) i odzież (-1,16%). Po drugiej stronie rynku znalazły się  górnictwo (+3,08%), motoryzacja (+1,69%) oraz media (+0,42%). 

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lukaszslask
Jakie obawy o dyw z jsw,jak nie bedzie to moze w koncu 200 tys malych Akcjonariuszy sie zbierze i tez zacznie strajkowac przed siedzibami firm,ktore nie wyplacaja dywidend…..?
A jak jsw nie wyplaci to sie juz naprawde moga zwijac,a kurs spadnie na 10 zl!!!
Kto widzial 30% podwyzki pensji!!!???
simonsoft8
minister financ. śląsk and lech
simonsoft8
tłusto prosię. wynik nibo kupczę -- pytołek who
yeahbunny
Jak ktoś jest na tyle naiwny, aby w Jastrzębską Spółkę Związków Zawodowych inwestować, to sam sobie jest winien. Tyle w temacie.
simonsoft8
hot na temat. pewnio żydzio

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki