×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nagrody Miesa van der Rohe 2024: Responsywna przestrzeń oraz budynek jak... książka

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 25 kwi 2024 22:06
  • Zaktualizowano: 27 kwi 2024 10:07
Nagrody Miesa van der Rohe 2024: Responsywna przestrzeń oraz budynek jak... książka
Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku, w Niemczech. Fot. Iwan Baan miesarch.com

25 kwietnia ogłoszono nagrody Miesa van der Rohe 2024! Najważniejsze europejskie wyróżnienie w dziedzinie architektury trafi do pawilonu naukowego na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku! Nagroda w kategorii "emerging architecture" powędruje zaś za Bibliotekę Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie.

REKLAMA

  • Nagroda EU Mies van der Rohe Awards to najważniejsze europejskie wyróżnienie w dziedzinie architektury.
  • Dwa nagrodzone projekty zostały wybrane spośród 362 nominowanych prac z ponad 38 krajów europejskich.
  • Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 14 maja w pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie.

Najważniejsze europejskie wyróżnienie w dziedzinie architektury trafi do pawilonu naukowego na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku! Autorami projektu są niemieccy architekci Gustav Düsing i Max Hacke.

Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla wschodzącej architektury ("emerging architecture") powędruje do SUMA Arquitectura za Bibliotekę Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie.

Elastyczna przestrzeń i projektowanie "pod demontaż"

Nagrodę Architecture Winner 2024 zdobył budynek Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku spod kreski architektów Gustava Düsinga i Maxa Hacke. Dwupiętrowy pawilon położony jest w centralnym kampusie uniwersytetu, bezpośrednio nad rzeką i mieści w sobie miejsca do nauki i pracy dla studentów wszystkich wydziałów.

Kompaktowa bryła skrywa w sobie otwartą przestrzeń z nieokreślonym parterem i pierwszym piętrem. Zamiast klasycznego podziału, mamy tutaj szereg platform i mostów, które rozciągają się także na zewnątrz budynku. Do budynku nie prowadzi jedno główne wejście - zamiast niego mamy 9 różnych wejść i "klatek schodowych", które wyznaczają poszczególne strefy przestrzeni w budynku. Charakterystyczną cechą budynku jest otaczająca go szklana fasada, zapewniająca widoki na naturalne krajobrazy i plac kampusu uczelni. 

Budynek uniwersytetu wpisuje się w dominujący w postpandemicznym świecie trend elastycznych przestrzeni. Budynek został zaprojektowany jako responsywny, pozwalający stale rekonfigurować plan piętra. Stałe ściany zastąpił podział na strefy, do których prowadzą oddzielne wejścia i schody. Smukła stalowo-drewniana konstrukcja budynku jest w pełni demontowalna.

 

Budynek jak... książka

Nagrodą Emerging Architecture Winner 2024 nagrodzono Bibliotekę Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie zaprojektowaną przez SUMA Arquitectura. García Márquez to nie jest zwykła biblioteka. To zwieńczenie  trzydziestoletniego planu budowy, zlokalizowane w zamieszkiwanej przez klasę robotniczą dzielnicy Barcelony, która przez lata pozbawiona była znaczących inwestycji. Przełomowy obiekt został już wcześniej uznany za najlepszą nową bibliotekę na świecie przez IFLA. 

Obiekt charakteryzuje rzeźbiona forma, która przywodzi na myśl... stosy ułożonych książek z zagiętymi stronami. Położony jest na znajdującym się na wzniesieniu placu, zapewniającym płynny ruch pieszych wokół budynku, będąc jednocześnie naturalnym przedłużeniem pieszej i kulturalnej osi dzielnicy. Całość otaczają istniejące drzewa. Obiekt o powierzchni 4294 mkw. ma pięć kondygnacji rozmieszczonych wokół trzech pionowych rdzeniu i atrium. Centralną przestrzeń na planie trójkąta rozświetla zenitalne oświetlenie.  

 

Polski akcent w finale

W gronie pięciu finalistów walczących o tytuł Architecture Winner tegorocznej edycji plebiscytu EU Mies van der Rohe Awards znalazł się także projekt pracowni z polski: Galeria Sztuki Współczesnej Plato w czeskiej Ostrawie projektu KWK Promes. Budynek dawnej rzeźni miejskiej w Ostrawie to niezwykły obiekt pod względem architektonicznym, ale też ze względu na burzliwą historię. Ikona Ostrawy do niedawna była jeszcze ruiną, polskiej pracowni udało się przemienić zamknięta i zrujnowaną rzeźnię w przyjazne i dostępne miejsce dla mieszkańców.

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, fot. Lukáš Kaboň / Miasto Ostrawa
Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, fot. Lukáš Kaboň / Miasto Ostrawa

Nagroda EU Mies van der Rohe Awards to najważniejsze europejskie wyróżnienie w dziedzinie architektury. Przyznawana jest od 1987 roku, co dwa lata, z inicjatywy Komisji Europejskiej i Fundacji Miesa van der Rohego, która promuje dorobek jednego z najważniejszych twórców stylu międzynarodowego. Ceremonia wręczenia nagród tegorocznej edycji odbędzie się 14 maja w pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA