Runda druga z produktami walutowymi w bankach. Konta oszczędnościowe kolejnym hamulcem dla oczekiwań klientów

Monika Dekrewicz2024-04-26 06:00analityczka Bankier.pl
publikacja
2024-04-26 06:00

Jak nie lokaty walutowe to może konta oszczędnościowe w euro, dolarze amerykańskim czy funcie szterlingu? Do wyboru jest oferta tylko w siedmiu bankach, które nie wydają się rywalizować o oszczędności klientów.

Runda druga z produktami walutowymi w bankach. Konta oszczędnościowe kolejnym hamulcem dla oczekiwań klientów
Runda druga z produktami walutowymi w bankach. Konta oszczędnościowe kolejnym hamulcem dla oczekiwań klientów
fot. fongbeerredhot / / Shutterstock

W poprzednim tygodniu mogliście przeczytać na łamach Bankier.pl o aktualnych stawkach na lokatach walutowych. Oprocentowanie na depozytach w innych walutach niż rodzima złotówka nie zachwyca. Dla przykładu na lokatach w euro można zyskać nie więcej niż 3,20 proc. w skali roku. Depozyty w amerykańskich dolarach mogą przynieść zysk o równowartości nie wyższej niż 3 proc. rocznie, a lokaty w funtach szterlingach – 0,60 proc. w skali roku. Co istotne, zaledwie kilka banków na rynku oferuje stawkę wyższą niż 1 proc. rocznie. Większość propozycji oscyluje w granicach… 0,01 proc. rocznie.

Czy na kontach oszczędnościowych, czyli drugim produkcie oszczędnościowym oferowanym przez banki, można liczyć na wyższe stawki, czy wręcz przeciwnie?

Reklama

1,50 proc. to topowa stawka na rynku

Konta oszczędnościowe w walutach obcych – oferta na kwiecień 2024 r.

Bank

Nazwa konta

Waluta konta

Oproc. [p.a.]

Szczegóły, warunki

Aion Bank

Konto oszczędnościowe EUR

PORÓWNAJ
INNE OFERTY

EUR

1,50%

Bycie członkiem Aion Easy (posiadanie konta osobistego)

Bank Millennium

Konto oszczędnościowe walutowe

ZŁÓŻ WNIOSEK
NA STRONIE BANKU

EUR

0,01%

Posiadanie konta walutowego w danej walucie

USD

0,01%

BOŚ Bank

EKOkonto oszczędnościowe walutowe

PORÓWNAJ
INNE OFERTY

EUR

0,20%

Brak dodatkowych warunków

USD

0,20%

GBP

0,20%

CHF

0,05%

Citi Handlowy

Konto oszczędnościowe

PORÓWNAJ
INNE OFERTY

USD

0,01%

Posiadanie konta osobistego

GBP

0,01%

Konto SuperOszczędnościowe

PORÓWNAJ
INNE OFERTY

USD

0,05%

Posiadanie konta osobistego. Stawka dotyczy środków do 20 000 j.w. Powyżej 0%

GBP

0,05%

ING Bank Śląski

Otwarte Konto Oszczędnościowe

ZŁÓŻ WNIOSEK
NA STRONIE BANKU

EUR

0,01%

Brak dodatkowych warunków

USD

0,01%

GBP

0,01%

Nest Bank

Nest Konto Oszczędnościowe Waluta

PORÓWNAJ
INNE OFERTY

EUR

1,50%

Stawka promocyjna na 120 dni. Do 200 000 EUR. Stawka standardowa to 0,01% Wymagane posiadanie konta walutowego w danej walucie

USD

0,01%

Posiadanie konta walutowego w danej walucie

GBP

0,01%

Posiadanie konta walutowego w danej walucie

VeloBank

Konto oszczędnościowe w walucie

ZŁÓŻ WNIOSEK
NA STRONIE BANKU

EUR

0,01%

Posiadanie konta osobistego

USD

0,20%

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie tabel oprocentowania i stron internetowych banków, stan na 25 kwietnia 2024 r.

Konto oszczędnościowe w walucie obcej ma zaledwie siedem banków działających na polskim rynku. To zdecydowanie niższa liczba niż w przypadku ofert lokat w EUR (11 banków) lub w USD (12 banków). Przykładowo depozyt w obu wymienionych wyżej walutach mają w swojej palecie produktów Alior Bank, Bank BPS, Bank Pekao, Credit Agricole czy mBank.

Nie tylko liczba dostępnych ofert do wyboru pozostawia wiele do życzenia, ale również to, co najbardziej interesuje klientów, czyli oprocentowanie. Stawki na kontach oszczędnościowych w walucie obcej sięgają co najwyżej 1,50 proc. w skali roku.

Konta oszczędnościowe w euro na czele

1,50 proc. rocznie - takim oprocentowaniem mogą się pochwalić dwa banki – Aion Bank oraz Nest Bank. Obie stawki dotyczą kont zakładanych w walucie euro. Pierwszy z nich stosuje czasowe promocje podwyższające standardowe oprocentowanie. Aktualna stawka będzie obowiązywała do 31 maja br. i nie ma limitu kwotowego. Aby z niej skorzystać, trzeba być użytkownikiem planu Aion Easy.

Nest Bank stosuje podane oprocentowanie tylko w przypadku nowo otwartych kont oszczędnościowych w euro. Stawka obowiązuje przez pierwszych 120 dni i dotyczy środków do 200 000 euro.

Nie będzie dużą przesadą, jeśli powiemy, że oszczędzanie na kontach oszczędnościowych w innych walutach nieco mija się z celem. Stawki na rachunkach w USD są nie wyższe niż 0,20 proc. w skali roku (konta w BOŚ Banku i VeloBanku), w GBP sięgają wynoszą również do 0,20 proc. w skali roku (propozycja BOŚ Banku) a w CHF można otrzymać do 0,05 proc. rocznie tylko w jednej instytucji (ponownie BOŚ Bank).

Banki zniechęcają do oszczędzania

Podane wyżej stawki zdecydowanie odbiegają od ofert w polskiej walucie i nie zachęcają do odkładania swoich oszczędności na tego typu produktach. Oferty są niewiele lepsze niż na nieoprocentowanych rachunkach walutowych. Nieco więcej oferują lokaty terminowe, ale za cenę zamrożenia swoich środków na określony termin. Dla niektórych klientów lepszym rozwiązaniem może być wtedy konto oszczędnościowe, które da swobodę dysponowania swoimi środkami i możliwość szybkiej wypłaty bez utraty chociaż symbolicznych odsetek.

Skąd taka duża różnica między ofertami w PLN a innych walutach? Klienci, którzy oszczędzają w złotówkach, mogą otrzymać stawkę w wysokości przekraczającej 7 proc. w skali roku – zarówno na kontach oszczędnościowych, jak i lokatach terminowych. Średnie oprocentowanie na otwartych depozytach w PLN w lutym br. wyniosło 4,38 proc. w skali roku. Jednym z czynników, który wpływa na wysokość oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych są stopy procentowe krajów, z których dane waluty pochodzą (lub w przypadku euro – strefy euro). Dla Polski są to stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. W przypadku stóp procentowych EBC mamy do czynienia z najwyższym ich poziomem od sierpnia 2001 r. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, które pozostają na najwyższych poziomach również od 2001 r. Odpowiedzi na postawione na początku akapitu pytanie należałoby zatem poszukiwać gdzie indziej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityczka Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
daniel_1
Oferta depozytów w €, banków w Polsce to jakiś żart ponury 0,01%.

Stopa oprocentowania depozytów ECB (Strefa Euro) 4%.
mknowak
Trzeba konto otwierać poza Polską trochę to może upierdliwe ale jak już to ogarniesz to masz spokój.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki