Świat wydaje coraz więcej na broń. Europejska branża zbrojeniowa w superhossie

Michał Kubicki2024-04-26 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-04-26 06:00

W 2023 r. globalne wydatki na zbrojenia urosły najmocniej od 2009 r. USA, Rosja i Chiny wydały w sumie ponad 1,3 biliona dolarów. Zamówienia rosną, a wraz z nimi kursy europejskich spółek produkujących wyposażenie dla armii. 

Świat wydaje coraz więcej na broń. Europejska branża zbrojeniowa w superhossie
Świat wydaje coraz więcej na broń. Europejska branża zbrojeniowa w superhossie
fot. Dimj / / Shutterstock

W poniedziałek, 22 kwietnia, niezależny ośrodek badawczy SIPRI przedstawił coroczny raport na temat globalnych wydatków zbrojeniowych. Według wyliczeń instytutu z siedzibą w Sztokholmie w roku 2023 państwa świata wydały 2,44 biliona dolarów na wyposażenie armii. To wzrost o 6,8% w porównaniu z 2022 r. Była to największa dynamika od 2009 r., a sam wzrost trwa już nieprzerwanie od 9 lat.

sipri.org

Jak informuje raport, Polska, która pod względem nominalnych wydatków zajęła 14. miejsce, wyróżniała się największym procentowym wzrostem wydatków (75%) wśród krajów Europy oraz drugim spośród 40 krajów w zestawieniu (największy wzrost odnotowała Algieria, 76%). Nasz udział wydatków do PKB wyniósł 3,8%, i był jednym z większych na świecie. Najwięcej po tym względem wydała Ukraina (37%).

Najwięcej na uzbrojenia wydały z USA (916 mld dol.), Chiny (296 mld) i Rosja (109 mld), które w sumie mogły przeznaczyć na ten cel 1,32 biliona dolarów. W pierwszej piątce są jeszcze Indie (83,6 mld) i Arabia Saudyjska (75,8 mld). Kraje NATO wydały na wojsko łącznie 1,341 bln dolarów, co stanowiło 55% wydatków całego świata. Rosja i Chiny odpowiadały za 16,5%.

sipri.org

Superhossa europejskiej branży

Rok po wybuchu wojny pisałem na Bankier.pl, że „Pociąg branży zbrojeniowej dopiero się rozpędza”. Bezspornie jego lokomotywą okazał się największy niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall AG, który w kwietniu 2024 r. po raz pierwszy przebił 25 mld dolarów kapitalizacji, a jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie był wyceniany na mniej niż 5 mld.

Wojna oraz rosnące napięcia geopolityczne, jak te na Bliskim Wschodzie, zwiększyły liczbę zamówień u największych spółek zbrojeniowych, takich jak Lockheed Martin, General Dynamics, Raytheon Technologies czy Northrop Grumman, ale także spółek europejskich.

Jak podliczył "Finacial Times" na podstawie raportów spółek, wartość nowych zamówień siedmiu największych firm zbrojeniowych w Europie wzrosła do blisko​​ rekordowego poziomu ponad 300 miliardów dolarów. Backlog Leonardo wzrósł o 6%, Saaba o 20%, BAE System o 24%, Rheinmetall AG o 31%.  

Financial Times

Jako przykład rosnących zamówień "Finacial Times" przywołuje przykład producent rakiet MBDA, należącego do BAE Systems, Airbusa i Leonardo. W 2022 r. podpisał zmównienia na 9 miliardów funtów, a w 2023 r. przebił je m.in dzięki podpisaniu kontraktu z Polską na sprzęt przeciwlotniczy o wartości 6 miliardów funtów, a także umowami z Niemcami i Francją na większą produkcję rakiet.

„Obserwujemy rewolucję zagrożeń na polu bitwy, do których przemysł musi się dostosować. Jest duże zapotrzebowanie na sprzęt przeciwlotniczy” – powiedział Éric Béranger, dyrektor generalny MBDA, cytowany przez dziennik.

Uwaga inwestorów skupia się przede wszystkim na firmach z Europy. W ciągu ponad dwóch lat wojny to właśnie kursy europejskich spółek zyskały najwięcej w branży zbrojeniowej. Ceny akcji wspomnianego Rheinmetall AG poszły w górę o 440% proc., koncernu Saab 317%, Leonardo o ponad 220%, a BAE System o co najmniej 130%.

Hossa w europejskiej branży zbrojeniowej trwa już ponad dwa lata, ale może się się jeszcze nie kończyć, mimo że jej dynamika może słabnąć wraz z coraz bardziej wymagającymi wycenami. Napisali o nich na początku kwietnia analitycy Goldman Sachs. Chociaż widzą, że sektor znajduje się w środku „supercyklu” i oczekują, iż europejskie państwa NATO osiągną cel 2% PKB wydatków na obronność, to jednak uważają, że ostanie wzrosty kursów spółek sprawiły, że ich wyceny stały się wysokie na tle rynku. 

„Przy 20-krotności oczekiwanych zysków akcje spółek obronnych są notowane z 45% premią w stosunku do szerokiego rynku (STOXX), co jest czymś zupełnie nowym w porównaniu z historycznym dyskontem wynoszącym 10%” - napisał Goldman Sachs.

Faktycznie wzrosty są napędzane przede wszystkim, wynikami za 2022 r. i prognozami na przyszłość, a nie zeszłorocznymi wynikami. Rheinmetalli zwiększył zyski o 9% w 2023 r. i o 61% w 2022 r. Podobnie SAAB zarobił w 2023 r. o 9% więcej, ale w 2022 r. wynik netto był o 51%. W Leonardo wynik za 2023 r. nawet spadł o 25%, ale w 2022 r. wzrsół o 59%. 

Trudno się jednak spodziewać, żeby trend wzrostu wydatków, jaki wynika z danych SIPRI, został przerwany. Tym bardziej że zobowiązanie wobec NATO wynoszące 2% PKB zaczyna być uważane jako minimalny punkt odniesienia, a nie maksymalny cel do osiągniecia. Może więc Goldman Sachs próbuje tylko trafić w przysłowiowy szczyt?

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
bha
Coraz mocniej Bogate nie zadłużone kraje kto im zabroni.
bha
https://commodity.com/data/debt-clock/
darius19
szefowie firm zbrojeniowych maja male oltarzyki na biurkach. Codziennie modly do figurki Putlera. Bo ON to sprawil. Zaden troll nie napisze, w jakie szambo ruskich wpedzil.
intisol
Niestety, Chiny i Rosja są największym obecnie zagrożeniem dla wolnego świata, i musimy zmobilizować każde niezbędne zasoby, żeby z tym zagrożeniem skutecznie walczyć. Jeśli będziemy silni i uzbrojeni, to Putin będzie mógł jedynie pomachać sobie szabelką, i to tylko jeśli Pekin mu pozwoli.
polonu
A to Polska jeszcze nie zbankrutowała , samo tylko utrzymanie Amerykańskiego wojska w kraju ile kosztuje ,żołd , zakwaterowanie , wyżywienie , pełne zaopatrzenie w sprzęt ,paliwo logistyka , to są krocie utrzymanie teraz takich ambasad jaki rozdmuchany personel tylko w jednej placówce zatrudnienie 300 osób nic nie robią tylko przyjęcia A to Polska jeszcze nie zbankrutowała , samo tylko utrzymanie Amerykańskiego wojska w kraju ile kosztuje ,żołd , zakwaterowanie , wyżywienie , pełne zaopatrzenie w sprzęt ,paliwo logistyka , to są krocie utrzymanie teraz takich ambasad jaki rozdmuchany personel tylko w jednej placówce zatrudnienie 300 osób nic nie robią tylko przyjęcia libacje samochody służbowe pensje , to że ten kraj jeszcze funkcjonuje to naprawdę cud jeszcze kraść jest z czego . ile tego dodruku jest , prawdziwy dług to blisko 5 bln zł 276 % PKB i rośnie w Ameryce to biją rekordy zadłużenia poprawiają co miesiąc. jak długo jeszcze ta karawana pojedzie .
zenonn
wolacy i bolacy radują się.
bandyci, bankierzy, przemysłowcy zarabiają, pkb rośnie
Ciemny lud się cieszy, będą podwyżki.... cen.
Wielu ludzi zginie, miliardy powinny.
Za dużo pasożytów na Ziemi.
Nowoprzybyli "lekarze" i "inżynierowie" z Afryki inseminują Europejki.
NWO


https://publica.
wolacy i bolacy radują się.
bandyci, bankierzy, przemysłowcy zarabiają, pkb rośnie
Ciemny lud się cieszy, będą podwyżki.... cen.
Wielu ludzi zginie, miliardy powinny.
Za dużo pasożytów na Ziemi.
Nowoprzybyli "lekarze" i "inżynierowie" z Afryki inseminują Europejki.
NWO


https://publica.pl/teksty/paneuropa-64401.html
tomitomi
pamiętam , pamiętam te czasy ! jeszcze tylko Wietnamu do szczęścia brakuje !
zenonn
znowu będą piosenki piać

https://www.youtube.com/watch?v=oZVYH3AI2E0
men24a
A tak PiS zadbał o nasze bezpieczeństwo kupując Abramsy za 29 mld zł

Agencja Associated Press, powołując się na dwa źródła wojskowe, donosi, że ukraińskie wojsko wycofuje czołgi Abrams z frontu. Jest to spowodowane niespodziewanie dużymi stratami, jakie Rosjanie zadają maszynom dostarczonym z USA. Bronią sprawdzającą się
A tak PiS zadbał o nasze bezpieczeństwo kupując Abramsy za 29 mld zł

Agencja Associated Press, powołując się na dwa źródła wojskowe, donosi, że ukraińskie wojsko wycofuje czołgi Abrams z frontu. Jest to spowodowane niespodziewanie dużymi stratami, jakie Rosjanie zadają maszynom dostarczonym z USA. Bronią sprawdzającą się przeciwko nim okazują się głównie drony."
Chociaż abramsy są chwalone przez ekspertów i ukraińskich żołnierzy za znacznie większy komfort obsługi, lepsze wyposażenie i większą siłę ognia niż poradzieckie konstrukcje, nie okazują się tak wytrzymałe, jak sądzono.
Christopher Grady z Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA przyznał, że trzeba "zresetować taktykę" i zastanowić się, jak efektywnie wykorzystać cenne czołgi na zmienionym polu bitwy. Ciężkie, duże maszyny (Abrams M1A1 waży ok. 57 t) są łatwo wykrywalne z powietrza, a dodatkowo drony z ładunkami wybuchowymi są w stanie skutecznie je eliminować.
men24a
Teraz już wiecie dlaczego tak wszystkie armie świata pozbywało się czołgów a Błaszczak bez przetargu i po każdej cenie brał.
Zapłacicie za tą hupcę pisowską i nie płakać jak wam prąd czy gaz, woda zdrożeje aby na ratki tego złomu starczyło

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki