×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łódź i Gorzów mają nowych architektów miejskich. Wkrótce Warszawa i Gliwice

  • Autor: propertydesign.pl
  • Opublikowano: 26 kwi 2024 08:20
  • Zaktualizowano: 30 kwi 2024 08:08
Łódź i Gorzów mają nowych architektów miejskich. Wkrótce Warszawa i Gliwice
Zmiany na stanowiskach architektów miejskich, fot. Shutterstock

Zmiany na stanowiskach architektów miejskich Łodzi i Gorzowa. W tym pierwszym funkcję tę objął profesor ASP, Robert Sobański (na razie jako p.o.), a w Gorzowie od 1 czerwca 2024 r. stery przejmie dawna radna, Marta Bejnar-Bejnarowicz. W Warszawie, po odejściu Marleny Happach, zostanie rozpisany konkurs.

REKLAMA

  • Choć to niewątpliwie prestiżowa funkcja, nie wszystkie duże czy średnie polskie miasta mają swoich architektów.
  • 1 czerwca br. funkcję architekta miejskiego Gorzowa obejmie była radna, Marta Bejnar-Bejnarowicz.
  • W Łodzi, po zasiadającym na tym stanowisku przez ostatnie 13 lat Marku Janiaku, pałeczkę przejął profesor ASP, Robert Sobański.
  • W Warszawie, po zarządzającej Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego od 2016 roku Marlenie Happach, do czasu wyłonienia nowego architekta miejskiego funkcję pełni Bartosz Rozbiewski, jako p.o.
  • Nowo wybrana na prezydentkę Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka zapowiedziała, że jej pierwszą decyzją po objęciu nowej funkcji, będzie powołanie architekta miejskiego, aby przeobrazić Gliwice w miasto-ogród.

Wiele polskich miast ma swojego głównego architekta, zasiadającego w urzędzie. W Warszawie to stanowisko istnieje zaledwie od 2016 roku, po 10-letniej przerwie. Zakres kompetencji jest bardzo różny i zależy często od lokalnych uwarunkowań. Zwykle jednak architekt miejski pełni funkcję doradczą, a jego władza decyzyjna jest ograniczona.

Gorzów

1 czerwca 2024 r. dawna radna, Marta Bejnar-Bejnarowicz obejmie funkcję nowego architekta miejskiego w Urzędzie Miasta Gorzowa. Z powodów zdrowotnych ze stanowiska musiał zrezygnować Dariusz Górny. Informację tę podał prezydent Jacek Wójcicki na specjalnie zwołanej konferencji prasowej 16 kwietnia br.

 Chciałbym bardzo podziękować za zaufanie panu prezydentowi. Choć nasze dochodzenie do dobrej współpracy było trudne, (...) wiele spraw potrafiliśmy też uzgodnić. Wydaje mi się, że miasto znam dobrze, natomiast nasze zaufanie przekłada się na to, że stanowisko architekta miasta, które obejmę, będzie zmodyfikowane. Będzie stanowiskiem samodzielnym, niezależnym, przede wszystkim opiniodawczym i koordynującym. Chciałabym z tej funkcji skorzystać w ten sposób, aby nasze miasto weszło na takie tory rozwoju, jakimi podążają miasta liderzy. Chciałabym, aby Gorzów był miastem kompaktowym, estetycznym, czystym, zaplanowanym przestrzennie, godząc z poszanowaniem historii – skomentowała Marta Bejnar-Bejnarowicz w portalu gorzowianin.com.

Obejmując tę funkcję, Bejnar-Bejnarowicz będzie musiała zrzec się mandatu. Co ważne, architekt miejski ma mieć obecnie większe kompetencje niż wcześniej. Oprócz doradzania i koordynacji projektów, teraz będzie także weryfikować dokumentację i przekazywać oczekiwania miasta projektantom inwestycji.

 Łódź

Marek Janiak nie jest już architektem miejskim Łodzi. Zastąpił go Robert Sobański, fot. mat. prasowe
Marek Janiak nie jest już architektem miejskim Łodzi. Zastąpił go Robert Sobański, fot. mat. prasowe

Profesor Marek Janiak nie jest już architektem miasta Łodzi. Artysta, współzałożyciel grupy "Łódź Kaliska", funkcję architekta miasta pełnił przez 13 lat.

Architekt i awangardowy artysta Marek Janiak obowiązki architekta miasta objął w 2011 roku. W czasie pełnienia przez niego funkcji wsławił się kontrowersyjnymi pomysłami i decyzjami. "Dziennik Łódzki" przypomniał jego pomysł na przebudowę Placu Wolności i przesunięcie pomnika Tadeusza Kościuszki, niektórzy zarzucali mu także zbytnią przychylność projektów na mocy specustawy lex deweloperem i łamiącym zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Inicjatywą Marka Janiaka było także pozbycie się dorosłych drzew z ulicy Piotrkowskiej podczas jej remontu.

Jak informował "Dziennik Łódzki", Janiak był też autorem koncepcji rozwijania miasta do środka, czyli niebudowania obiektów wielorodzinnych, usługowych jak choćby hotele, poza pierścieniem kolei obwodowej, co do końca się nie udało. To za czasów Janiaka udało się doprowadzić do odbudowania wschodniej pierzei ul. Zachodniej u zbiegu z Północną, procesu ważnego, acz dziś raczej niedocenianego. Wcześniej przez całe lata było to miejsce zwane łódzką "Hiroshimą", ze względu niszczejące rudery. Janiak przeprowadził też projekt adaptacji strychów kamienic na mieszkania lub pracownie.

 Wśród zarzutów, jakie wymienia "Dziennik Łódzki" (cytując za profilem Przestrzeń dla Łodzi na Facebooku) są także bierność w zakresie egzekwowania uchwały krajobrazowej i parku kulturowego czy organizowanie konkursów architektonicznych "do szuflady".

"Dziennik" podaje też za Przestrzenią dla Łodzi, że decyzja może mieć związek m.in. z unieważnieniem przez sąd przepisów uchwały o Kulturowym Parku Ulicy Piotrkowskiej.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała jego następcę, na razie w formule pełniącego obowiązki dyrektora Biura Architekta Miasta. Został nim Robert Sobański, profesor Akademii Sztuk Pięknych, który podziela wizję rozwoju Łodzi swojego poprzednika.

Robert Sobański, nowy architekt miejski Łodzi, fot. mat. prasowe
Robert Sobański, nowy architekt miejski Łodzi, fot. mat. prasowe

Warszawa

Dopiero co ze stanowiska głównego architekta miasta zrezygnowała Marlena Happach. Zarządzała Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego od 2016 roku. Funkcję p.o. dyrektora BAiPP pełni Bartosz Rozbiewski.

W planach jest przeprowadzenie konkursu na nowego architekta miasta.

Wkrótce Gliwice

Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej niedawno wygrała wybory na prezydenta Gliwic. Jak poinformowała stacja TVN24, pierwsza kobieta prezydentka w historii miasta zapowiedziała, że jej pierwszą decyzją po objęciu nowej funkcji będzie powołanie architekta miejskiego, aby przeobrazić Gliwice w miasto-ogród. 

Są miasta bez głównych architektów

Warto zauważyć, że niektóre wielkie miasta, jak np. Wrocław czy Szczecin nie mają swoich architektów miejskich.

Nie jest to funkcja wymagana obligatoryjnie w urzędzie miejskim. 16 marca 2021 roku z Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego Wrocławia wypadł obowiązek sprawowania tej funkcji. Ta zmiana oburzyła środowisko architektoniczne.

Z kolei w Szczecinie po nagłej śmierci w 2021 roku architekta miejskiego Jarosława Bondara jak dotąd nie obsadzono tego urzędu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA