• Nie tylko w EMEA, ale także w Polsce, popyt na tego typu przestrzenie do pracy dynamicznie rośnie.
  • A jak podaje The Instant Group, wzrósł on o 35 proc. w ciągu ostatnich 5 lat.
  • Warszawa jest liderem na polskim rynku pod względem wielkości elastycznych powierzchni biurowych.
  • Jednak sektor ten szybko rozwija się również w innych dużych miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto czy Katowice.

Łukasz Kaleta, założyciel i Prezes beIN Offices analizuje najnowsze trendy w wynajmie takich powierzchni.

Zebra Tower. Fot. Mat. pras.
Zebra Tower. Fot. Mat. pras.

Przestrzenie flex, biura serwisowane, co-worki to pojęcia w ostatnim czasie dość płynnie przeplatające się i niejednokrotnie traktowane jako synonimy. Jest jednak między nimi pewna różnica. Same co-worki są już znane od wielu lat i najczęściej kojarzą się ze start-upami, czy freelancerami poszukującymi niewielkiej przestrzeni do pracy, wynajmowanej na krótkie terminy. Pojęcia biur serwisowanych, czy przestrzeni flex to coś więcej i wiążą się ze zmianą stereotypowego biura jako miejsca pracy oraz nowych modeli pracy.

Otóż biura serwisowane to możliwość wynajęcia elastycznej przestrzeni do pracy (pojedynczego biurka, kilku miejsc do pracy czy całego pokoju), gdzie operator zapewnia klientowi wszystkie usługi – od mediów, dostępu do udogodnień, takich jak drukarki, kuchnia, przestrzenie do pracy wspólnej, aż po obsługę recepcji, zarządzanie korespondencją czy sprzątanie. Innymi słowy, pozwalamy klientom wynajmować przestrzenie do pracy „od zaraz”, na elastycznych warunkach, maksymalnie dopasowując oferowaną usługę i udogodnienia do jego potrzeb.

Przestrzenie, biura flex to kolejny krok w rozumieniu biura jako miejsca pracy. W takim modelu, biuro, to nie tylko wynajmowane biurka i sprzęt do pracy, ale także przestrzeń do networkingu, pracy zespołowej, eventów, która pomaga budować relacje, inspiruje i napędza do działania. 

Na zwiększone zainteresowanie biurami flex wpłynęła m.in. pandemia, która wymusiła na pracodawcach nowy model pracy, ale także pozwoliła im przetestować i przekonać się do bardziej elastycznych form pracy, gdzie biuro to nie tylko adres firmy, ale przestrzeń, gdzie budują się i spotykają zespoły, zawiązuje się relacje biznesowe. Z drugiej strony mamy ogólne trendy dotyczące preferencji pracowników, zmiana „etosu pracy”, czy nowe spojrzenie na pracę, które przynoszą kolejne pokolenia. Raport Think Co – „Przyjazne biura. Przewodnik po budynkach, w których chce się pracować” pokazał, że aż 92 proc. badanych, pracujących zdalnie lub hybrydowo, chciałoby nadal mieć taką możliwość. Obecnie pracownicy cenią sobie przede wszystkim możliwość wyboru modelu pracy, między stacjonarnym a hybrydowym. W rezultacie biuro zaczyna pełnić przede wszystkim rolę miejsca spotkań, gdzie budowane są relacje oraz atmosfera zespołowości, daje też możliwość zachowania lepszego work-life balance. Według badania Deloitte z 2022 r., pracownicy przychodzą do biur, ponieważ uważają, że w ten sposób lepiej budują relacje, a spotkania zespołowe są efektywniejsze. 

W rezultacie, organizacja musi być elastyczna, ponieważ rzadko kiedy jest w stanie precyzyjnie oszacować, ile osób przyjdzie danego dnia do biura. I tutaj pojawiają się biura serwisowane, odpowiadające na zmieniające się potrzeby obecnych i przyszłych najemców, m.in. w zakresie szybkiego reagowania na zmiany w strukturze zatrudnienia. Elastyczność w wynajmie biur jest także wpisana w ogólny trend ograniczania długoterminowych zobowiązań firm, na co wpływ ma zmienność i nieprzewidywalność rynków. Dominującymi branżami, które korzystają z flexów jest IT, branża technologiczna, ale obserwujemy także coraz większe zainteresowanie korporacji, szczególnie ich regionalnych oddziałów.   

Zebra Tower. Fot. Mat. pras.
Zebra Tower. Fot. Mat. pras.

Zmiany, które wywołała częściowo pandemia, inflacja i sytuacja gospodarcza to nie tylko trendy. Popyt na biura serwisowane rośnie. Już w 2022 r. wskaźnik najmu przez operatorów elastycznych powierzchni biurowych był o 35 proc. wyższy niż w 2021 r. Zapotrzebowanie rośnie, ponieważ coraz popularniejsze stają się elastyczne usługi biurowe, pozwalające dopasować się do potrzeb klientów – prowadzonych przez nich projektów, zespołów pracujących z różnych miast, szukania oszczędności, jeśli chodzi o koszty stałe, zmieniającą się strukturę zatrudnienia. 

W Warszawie, w samym 2022 r. i pierwszym kwartale 2023 r. podaż powierzchni biur elastycznych wzrosła aż o 27 proc. Jak podaje BNM Real Estate Advisory, w III kwartale 2023 r. w samej Warszawie znajdowało się łącznie ok. 190 tys. mkw elastycznych powierzchni. Pokazuje to, że choć rynek biur flex rozwija się w Polsce dynamicznie, to nadal potencjał do dalszej penetracji tego segmentu jest ogromny. Szczególnie, że jak podaje The Instant Group, aż 46 proc. wynajmujących planuje rozwój elastycznej przestrzeni, a 64 proc. operatorów planuje ekspansję, tym samym rynek elastycznej przestrzeni do pracy w regionie EMEA ma znaczny potencjał.

- Liderem, jeśli chodzi o Polskę, jest Warszawa, gdzie pod koniec 2023 r. mieliśmy ok. 190 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych, które oferują prawie 26 tys. stanowisk pracy. Widać jednak również dużą dynamikę rozwoju co-worków w innych miastach Polski m.in. w Krakowie i we Wrocławiu. W beIN Offices uważnie przyglądamy się tym trendom i wybieramy strategiczne lokalizacje dla rozwoju kolejnych biur w naszej sieci. Obecnie jesteśmy operatorem 6 biur, w 4 miastach Polski: Warszawie (Central Point, Zebra Tower, Intraco), Krakowie (Meduza), Katowicach (NKCB) oraz Szczecinie (Laskadia). Docelowo, zgodnie z przyświecającą nam regułą beINOffices = beINBusiness i planem skalowania, chcemy być obecni w każdym mieście wojewódzkim, w centrach rozwoju biznesu w Polsce. Kryteria, które bierzemy pod uwagę to przede wszystkim budynki umieszczone w strategicznych dla lokalnego biznesu lokalizacjach – centrach miast, sąsiedztwie węzłów komunikacyjnych oraz nieruchomości, które spełniają najwyższe normy w zakresie budownictwa i ESG - mówi Łukasz Kaleta, założyciel i Prezes beIN Offices.

- Naszą szczególną uwagę kierujemy na rynek wrocławski, gdzie jesteśmy w trakcie finalizowania umowy na przejęcie kolejnej przestrzeni, którą zaprojektujemy na biura flex. Według doradców BNM, w III kwartale 2023 r. na wrocławski rynek biur elastycznych składało się prawie 34 tys. mkw. powierzchni, co sprawia, że Wrocław wyprzedza tym samym Trójmiasto i Poznań pod kątem wielkości powierzchni elastycznych oraz tempa ich rozwoju. Wrocław jest dynamicznie rozbudowującym się centrum biznesowym, przyciągającym inwestorów, dlatego chcemy rosnąć razem z nim, umożliwiając naszym klientom wynajem przestrzeni w prestiżowych, nowych biurowcach. O szczegółach transakcji będziemy informować już wkrótce. Jesteśmy przekonani, że realizacja tej inwestycji to kolejny krok w naszym procesie skalowania i rozwoju biznesu. Docelowo zakładamy ekspansję do największych miast Polski i otwarcie 50 lokalizacji, każda po 3 000 mkw. Obserwując naszą dynamikę wzrostu i sprzyjające nam trendy rynkowe, wierzymy, że konsekwentnie będziemy stawiać kolejne kroki w dążeniu do osiągnięcia tego celu - dodaje Łukasz Kaleta. 

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl