REKLAMA

Wzrost inflacji w Polsce, grillowanie z Fedem oraz wyniki AA

2024-04-26 13:31
publikacja
2024-04-26 13:31

Chociaż w Polsce będzie trwać bardzo długi weekend, to rynkowych emocji nie zabraknie ze względu na bogaty kalendarz makroekonomiczny. W nim znajdziemy odczyty m.in. PKB, PMI i inflacji. Poza tym mamy posiedzenie Fedu oraz wyniki Apple’a i Amazona. Będzie gorąco, nie tylko od grilla.  

Wzrost inflacji w Polsce, grillowanie z Fedem oraz wyniki AA
Wzrost inflacji w Polsce, grillowanie z Fedem oraz wyniki AA
/ Freepik

Poniedziałek, 29 kwietnia

Wielu Polaków będzie na bardzo długim weekendzie. Wystarczyło wziąć 3 dni urlop, by cieszyć się 9 dniami wolnymi od pracy bez przerwy. W kalendarzu makroekonomicznym na poniedziałek nie zaplanowano wielu znaczących publikacji, a najważniejszą wydaję się odczyt inflacji CPI w Niemczech o godz. 14.00. O cenach zaraportują także Hiszpanie, a Szwedzi o godz. 8.00 pokażą dane o PKB w I kw. Komisja Europejska pokaże kwietniowy raport o koniunkturze gospodarczej.

Na GPW raporty pokażą m.in. spółki z grupy Patro Invest OU, Oponeo.pl, PCF Group, Movie Games, Mercator Medical, Polimex Mostostal, czy Grupa Azoty.

Wtorek, 30 kwietnia

We wtorek o godz. 10.00 statystycy GUS opublikują wstępny szacunek inflacji za kwiecień, za który mediana prognoz zebrana przez Bloomberga wskazuje na wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych do 2,4%, wobec 2% odnotowanych w marcu, m.in. ze względu na powrót VAT na żywność. Może więc to być pierwszy wzrost inflacji w Polsce od lutego 2023 r.

Poznamy także odczyt inflacji w strefie euro (godz. 11.00) i ważne dane gospodarcze z Europy jak PKB Niemiec w I kw. (10.00) i strefy euro (11.00). Ponadto w ręce inwestorów trafią indeksy PMI z Chin (publikowany przez Pekin), odczyty inflacji, PKB, sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia z innych gospodarek. Do tego dane przemysłowe z Japonii, czy odczyt indeksu Conference Board z USA. Szwajcarzy o godz. 9.00 pokażą indeks instytutu KOF, prognozujący możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy.

Będzie to ostatni dzień publikacji wyników rocznych, dlatego na GPW nastąpi wysyp raportów, które dotyczyć będą m.in. Zamet, IMC, Ferrum, KGL, Capitea (dawny Getback), Mennica Polska, Rafako, Wawel, ZE PAK, EC Będzin, BioMaximy, Muza. Ponadto wyniki za już I kwartał pokażą Santander, Pekao oraz Bioton.

Na Wall Street natomiast wynikami za I kwartał chwalić się będą np., Amazon, Eli Lily, Coca-Cola, McDonald’s, czy Sturbucks.

Środa, 1 maja

Święto Pracy jest dniem wolnym w krajach Europy, m.in. w Polsce czy Chinach. Dlatego zamknięte pozostaną liczne giełdy, w tym Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Z USA nadejdzie raport ISM dla przemysłu. Do tego tamtejsze dane PMI i raport ADP oraz JOLTS z rynku pracy.

Amerykanie nie będą próżnować, bo do zestawu danych dołażą danie dnia i najważniejsze wydarzeni całego tygodnia na rynkach, czyli decyzja władz amerykańskiej Rezerwy Federalnej (godz. 20:00) oraz konferencja prasowa prezesa Jerome'a Powella (20:30). Pozostawianiem przedziału stopy funduszy federalnych na obecnym poziomie 5,25%-5,50% jest właściwie pewne, ale wobec ostatnich danych z gospodarki, w tym wyższej od prognoz inflacji PCE Core szczególną uwagę może zwracać komunikacja po posiedzeniu i konferencja szefa Fedu.

W kalendarzu makro znajdują się również m.in.: dane PMI z Wlk. Brytanii i Japonii, czy zmiana zapasów paliw w USA.

Wyniki na Wall Street pokażą m.in. Mastercard, Pfizer, Qualcomm, eBay czy Kraft Heinz.

Czwartek, 2 maja

W czwartek inwestorzy - w tym ci z polskiej giełdy - będą mieli okazję zareagować na decyzję władz Fedu i słowa prezesa Powella. Natomiast o 14:30 komunikat ws. stóp proc. przekaże Czeski Bank Narodowy.

Będzie to dzień publikacji kwietniowych danych PMI dla przemysłu. O godz. 9.00 pokażą się dane dla Polski, o 9.55 dla Niemiec, o 10.00 dla strefy euro.

Wcześniej, bo o godz. 8.30 dane o inflacji pokaże Szwajcaria, która dorzuci także raport o sprzedaży detalicznej. Paczka danych nadejdzie z USA. To m.in. bilans handlu zagranicznego za marzec, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, wypełnienie magazynów gazu, czy zamówienia na dobra trwałe.

W czwartek wyniki opublikuje m.in. Apple, Linde, MercadoLibre, Moderna, a na GPW wyniki zaplanowała Novita.

Piątek, 3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy, więc w środę parkiet przy Książęcej znów pozostanie zamknięty.

Piątek zaczniemy od decyzji Norwegów w sprawie stóp procentowych (10.00). Później w ręce inwestorów trafi m.in. odczyt inflacji w Turcji, czy usługowy PMI z Wlk. Brytanii. O bezrobociu w UE poinformuje Eurostat.

Najważniejszym raportem tego dnia będzie ten od amerykańskiego Biura Statystyki Pracy, m.in. o liczbie etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls), ale też o stawkach płacy, czy stopie bezrobocia.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
vacarius
Dalej inflacja PISowska i efekt 800 plusa. Co Tusk musiał wprowadzić aby wygrać wybory z kaczorem. Bo taki głupi mamy elektorat.
itso_undefined
no przecież sami go trzymacie w ciemnocie
simonsoft8 odpowiada itso_undefined
ruski. wyjaśnij
vacarius
Po pierwszej fali inflacji czesto nadchodzi hiperinflacja. Obódzcie mnie gdy będzie hiperinflacja ja już lepiej się do tego nie przygotuje złoto srebro mam. Akcje mam. Prawie zero waluty fiat.
simonsoft8
wyjaśnij. NBP kłania się
polonu
to się tak będzie mielić jeszcze kilka lat . jak dalej idzie drukować dolary , czekamy co zrobią państwa bloku BRICS bo coś muszą zrobić .czy wcześniej czy później.
simonsoft8
inflacja manipulacji na dół. proces deflacyjny
bha
Cóż... To że inflacja w statystykach spadła już do wygodnego celu, to że inflacja w statystykach spadła ze swojego szczytu o ponad 16 % nie znaczy że spadła i przy tym inflacja detaliczna!. Niestety cały czas jest inflacja w detalu wysoka, najwyższa ceny rosną tam i zmieniają się jak w kalejdoskopie i to nie rzadko co nowa dostawa Cóż... To że inflacja w statystykach spadła już do wygodnego celu, to że inflacja w statystykach spadła ze swojego szczytu o ponad 16 % nie znaczy że spadła i przy tym inflacja detaliczna!. Niestety cały czas jest inflacja w detalu wysoka, najwyższa ceny rosną tam i zmieniają się jak w kalejdoskopie i to nie rzadko co nowa dostawa w detalu inflacja dalej trwa wysoka wystarczy tylko dokładnie sobie porówać obecne ceny większości artykułów i produktów z cenami rok czy 2 lata wstecz ,a okaże się że niestety większość z nich wzrosła cenowo i % wzrosła od 35 % w górę!!!!!!!!.Niestety brak na to więcej słów.
1w99
Ty i ta cała inflacja, kopiowanie komentarza pod każdym artykułem. Niska inflacja to nie spadek cen. Zresztą odsyłam do wikipedii - Inflacja – proces trwałego wzrostu ogólnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Zjawiskiem przeciwnym do inflacji jest deflacja.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki