×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstaje Plan Ogólny dla Wrocławia. Czym się różni od innych dokumentów?

  • Autor: UM Wrocław
  • Opublikowano: 26 kwi 2024 13:55
  • Zaktualizowano: 26 kwi 2024 15:11
Powstaje Plan Ogólny dla Wrocławia. Czym się różni od innych dokumentów?
Powstaje Plan Ogólny dla Wrocławia, foto, mat. prasowe

W ostatni czwartek radni miejscy przegłosowali przystąpienie do pracy nad Planem Ogólnym. To nowy istotny dokument dla Wrocławia. Obowiązek jego sporządzenia nakłada nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym, która zaczęła obowiązywać jesienią ubiegłego roku.

REKLAMA

  • W ostatni czwartek radni miejscy przegłosowali przystąpienie do pracy nad Planem Ogólnym.
  • To nowy istotny dokument dla Wrocławia. Obowiązek jego sporządzenia nakłada nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym, która zaczęła obowiązywać jesienią ubiegłego roku.
  • Plan Ogólny docelowo zastąpi Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. 
  • Plan Ogólny, pomimo że będzie aktem prawa miejscowego, nie zastąpi Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.
  • Zgodnie z zapisami ustawy Plan Ogólny powinien zostać uchwalony do końca 2025 roku.

Plan Ogólny docelowo zastąpi Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. Najnowsze takie Studium dla Wrocławia pochodzi z 2018 roku. Zgodnie z zapisami ustawy, powinniśmy uchwalić Plan Ogólny do końca 2025 roku. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić – to nie będzie dokument, który będzie podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę – wyjaśnia Przemysław Matyja, Urbanista Miasta.

Różnica między Studium a Planem Ogólnym

W odróżnieniu od Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, Plan Ogólny będzie aktem prawa miejscowego, a więc będzie obowiązywał wszystkich. Studium było (i do czasu przyjęcia Planu Ogólnego nadal będzie) dokumentem ważnym, ale to „tylko” akt prawa wewnętrznego. Wiąże urbanistów przede wszystkim przy opracowywaniu planów miejscowych, które powinny być zgodne z Studium.

Studium to dokument przedstawiający wizję. Dla odmiany Plan Ogólny będzie zwięzłym i technicznym aktem prawnym, mówiącym o dopuszczalnej funkcji terenu oraz o skali zabudowy. Tu nie będzie miejsca na wskazywanie intencji czy polityki wobec danej przestrzeni, jak to robiło Studium, tylko na wskaźniki i precyzyjne kategoryzowanie. Część treści opisowych, które dotychczas zawierało Studium, teraz będzie mogła znaleźć się w Strategii Rozwoju Gminy.

Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego

Plan Ogólny, pomimo że będzie aktem prawa miejscowego, nie zastąpi Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Wręcz przeciwnie, gdy Wrocław uchwali Plan Ogólny, wszystkie nowo uchwalane po nim Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego będą musiały być z nim zgodne. Jednocześnie, obowiązujące plany miejscowe zachowają swoją ważność, nawet gdyby ich ustalenia nie były zgodne z Planem Ogólnym. W przypadku ewentualnej zmiany takiego MPZP, uzyskanie zgodności z Planem Ogólnym będzie już niezbędne.

Plan ogólny będzie miał wpływ na:

  1. Nowe MPZP, w tym te, które mają zaktualizować plany obowiązujące.
  2. Decyzje o warunkach zabudowy, tzw. dewuzetki. Teraz dewuzetki będą musiały być w 100% zgodne z ustaleniami i parametrami Planu Ogólnego dla danego terenu (szerzej o dewuzetkach za chwilę).
  3. Uchwały o Lokalizacji Inwestycji Mieszkaniowej (czyli w ramach trybu specustawy mieszkaniowej, tzw. lex developer).

Plan Ogólny nie będzie miał natomiast wpływu na decyzje o pozwoleniu na budowę.

Co znajdzie się w Planie Ogólnym?

W odróżnieniu od Studium, PO będzie mocno technicznym dokumentem. Obligatoryjnie będzie musiał zawierać: maksymalną intensywność zabudowy (czyli relację powierzchni całkowitej wszystkich kondygnacji budynku do wielkości działki budowlanej), maksymalną wysokość zabudowy, wskaźnik minimalnej powierzchni biologicznie czynnej (czyli w dużym skrócie: powierzchni, na której rośliny mogą swobodnie rosnąć).

Obligatoryjnie Plan Ogólny będzie musiał określać strefy planistyczne (funkcje terenu), takie jak np. strefy wielofunkcyjne z zabudową jednorodzinną, strefy wielofunkcyjne z zabudową wielorodzinną, strefy usługowe, strefy zieleni i rekreacji. Ustawa przewiduje trzynaście typów stref planistycznych, które w Planie Ogólnym nie będą mogły nakładać się na siebie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA