Banki zarobią fortunę. Związek Banków Polskich prognozuje zyski w 2024 roku

Związek Banków Polskich zakłada, że w 2024 roku zysk sektora bankowego będzie zbliżony do wyniku z poprzedniego roku. "Wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe nie będą silnie sprzyjać sektorowi bankowemu w zakresie generowania wysokich dochodów odsetkowych" - przekazał związek w raporcie.

"W 2024 roku można oczekiwać zysków osiąganych przez banki na poziomie nominalnym zbliżonym do wyników ostatniego roku" - przekazał w raporcie rocznym Związek Banków Polskich (ZBP). W 2023 r. zysk netto sektora bankowego wyniósł 27,56 mld zł.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Przez podwyżki pensji będzie problem z opanowaniem inflacji

"Posiadacze kapitałów będą poszukiwać alternatywnych form lokowania środków, podtrzymując wysokie ceny na rynku nieruchomości"

"Wysokie obciążenia banków prowadzą łącznie do bardzo silnego efektywnego obciążenia wyników finansowych banków, wzrostu efektywnej stopy opodatkowania dochodów i utrudniają powiększenie kapitałów własnych. Wzrost kapitałów następuje, ale w warunkach wysokiej inflacji w ostatnich latach jest trudniej uzyskać ich realny wzrost. To wpływa zaś, dodatkowo w warunkach rosnących wymogów regulacyjnych, na zmniejszenie nadwyżki kapitałowej i możliwości szerszego rozwoju akcji kredytowej, zwłaszcza obarczonej wyższym ryzykiem i wymagających stosowania wyższych wag ryzyka" - czytamy w dokumencie.

Związek Banków Polskich wskazuje, że wysoka inflacja w Polsce przełoży się na utrzymanie wysokich stóp procentowych. Konsekwencją tego będzie ograniczenie popytu na nowy kredyt bankowy, a kredytobiorcy, których dochody nie będą nadążać za tempem wzrostu cen, będą starać się wcześniej spłacić swoje zobowiązanie. Wysoka inflacja i zubożenie części społeczeństwa ograniczy zainteresowanie zaciąganiem długoterminowych zobowiązań w bankach.

Natomiast stosowanie rynkowych stóp procentowych poniżej poziomu inflacji będzie utrzymywać stan, w którym deponenci będą poszukiwać alternatywnych form lokowania wolnych środków finansowych w stosunku do lokat bankowych. "Obecnie nie jest to wyzwanie dla większości banków, które mają zdecydowanie większe depozyty niż możliwości rozwoju akcji kredytowej dla gospodarki i gospodarstw domowych. Tym samym banki nie będą odczuwać presji na stosowanie wyższego oprocentowania depozytów. Posiadacze kapitałów będą w tych warunkach poszukiwać alternatywnych form lokowania środków, w efekcie podtrzymując wysokie ceny na rynku nieruchomości lub podejmując ryzyko utraty swoich środków, inwestując w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia" - wskazał ZBP.

Związek Banków Polskich: Wysoka inflacja i stopy procentowe nie będą sprzyjać sektorowi bankowemu

W rocznym raporcie Związek Banków Polskich podkreślił, że wyższe ceny nieruchomości powodowane chęcią poszukiwania wyższych zwrotów niż przynoszą lokaty bankowe, będą ograniczać dostęp wielu potencjalnym kredytobiorcom do kredytu mieszkaniowego. Zauważono, że tempo wzrostu dochodów obywateli jest wolniejsze niż tempo wzrostu cen mieszkań.

"Wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe nie będą silnie sprzyjać sektorowi bankowemu w zakresie generowania wysokich dochodów odsetkowych. Okres największych korzyści wynikających z wysokich stóp procentowych już minął, choć korzyści dla banków będą nadal znacznie większe niż w okresie obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych" - podkreślił ZBP.

Czy planujesz wziąć kredyt na mieszkanie w najbliższym czasie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.