Amerykańsko-japoński fundusz wyrasta nad Wisłą. Będzie finansować start-upy

Anna BełcikAnna Bełcik
opublikowano: 2023-05-31 20:00

ff Venture Capital wspólnie z japońskim partnerem tworzy kolejny fundusz VC. Z Warszawy ma zarządzać portfelem nowych transakcji w Europie Środowej. W Warszawie już od kilku lat pracuje przy inwestycjach zasilanych kapitałem przez Totalizator Sportowy i PFR Ventures.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaką strategię działania przyjął nowy fundusz venture capital
  • jakim kapitałem dysponuje i przez kogo jest finansowany
  • czy będzie w stanie zbudować most technologiczny między Polską i regionem a Japonią
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Polska zaczyna przyciągać międzynarodowe fundusze venture capital (VC). To dość nowe zjawisko, bo jeszcze parę lat temu w kraju funkcjonowały głównie lokalne podmioty finansowane przez kapitał publiczny, zwłaszcza unijny. Publiczne pieniądze natomiast miały być bazą do rozwoju całego systemu inwestowania w start-upy i technologie oraz aktywizowania prywatnych inwestorów i podmioty z zagranicy. Te działania po części zaowocowały.

Zagraniczny fundusz zapuszcza korzenie

ff Venture Capital (ffVC), amerykańska firma zarządzająca funduszami VC, która zbudowała portfolio ponad 90 spółek o wartości przekraczającej 15 mld USD (w tym ponad 30 wyjść z inwestycji), z polskim rynkiem jest już powiązana od kilku lat. Nad Wisłą powołała wcześniej zespół menedżerski, który prowadzi fundusz ffVC Tech & Gaming zasilany kapitałem publiczno-prywatnym wprowadzonym na rynek przez Totalizator Sportowy i PFR Ventures w ramach programu wspierania rozwoju funduszy korporacyjnych (corporate venture vapital — CVC). Wszystko wskazuje na to, że zamierza osiąść na środkowoeuropejskim rynku.

Kontynuacja projektu:
Kontynuacja projektu:
Maciej Skarula i Mariusz Adamski, partnerzy z ff Venture Capital (ffVC), w ostatnich latach zarządzali funduszem inwestycyjnym w Polsce. Będą kontynuować działalność, ale na szerszą skalę.
materiały prasowe

Wspólnie z JBIC IG Partners, japońską firmą doradztwa inwestycyjnego, uruchamia nowy fundusz VC z kapitalizacją około 60 mln EUR.

Większość kapitału została zabezpieczona

Partnerzy deklarują, że zdobyli już większość pieniędzy do nowego funduszu — finansują go japońskie korporacje i Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej (JBIC). Udziałowcami JBIC IG Partners są właśnie JBIC, publiczna agencja finansująca i ubezpieczająca kredyty eksportowe, oraz IGPI — japoński fundusz inwestycyjny typu sovereign wealth fund.

Aktywność nowego funduszu będzie skoncentrowana na transakcjach na poziomie serii A. Zasięgiem działania obejmie Niemcy, Austrię, Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry.

„Analizując gospodarki obu regionów, środkowoeuropejską i japońską, widzimy, że stoją przed nimi podobne wyzwania — zmiany w globalnym handlu, zależności energetyczne czy starzejące się społeczeństwa. To wyjątkowa szansa dla ambitnych spółek ze środkowej Europy posiadających pomysły gotowe do komercjalizacji. To im dajemy możliwość przyspieszenia wzrostu. Dla japońskich korporacji tworzymy możliwość szybkiej absorpcji najnowszych niezbędnych w ich rozwoju technologii” — mówi Maciej Skarul, partner w ffVC, cytowany w komunikacie.

Okiem eksperta
Dobry sygnał dla ekosystemu
Małgorzata Walczak
dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures

Nowy fundusz ffVC odbieramy jako bardzo dobry sygnał dla polskiego ekosystemu innowacji, ale też dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy pod wrażeniem dotychczasowych dokonań zespołu Macieja Skarula i Mariusza Adamskiego. Trzy lata temu zainwestowaliśmy w tzw. first-time team. Połączony z doświadczonym amerykańskim zespołem, ale dopiero debiutujący na polskim rynku VC. W tym czasie europejski zespół ffVC zdołał rozwinąć pierwszy fundusz i osiągnąć poziom inwestycji umożliwiający rozpoczęcie prac nad kolejnym wehikułem.

Szansa dla firm na internacjonalizację

Warszawski zespół inwestycyjny ffVC wzmocnią dwie osoby — Masayuki Ohta i Taro Hizume powiązane z JBIC IG Partners. Ich obecność ma umożliwić spółkom prezentację rozwiązań biznesowych i technologii kooperantom przemysłowym w Japonii, USA i Europie Zachodniej.

— JBIC IG Partners zidentyfikował środkowoeuropejskie start-upy jako idealnych partnerów dla japońskich korporacji międzynarodowych, biorąc pod uwagę podobieństwo struktur gospodarczych, w których działają, wyzwania, z którymi się borykają założyciele, oraz sposoby ich rozwiązywania. ffVC jest obecny po obu stronach Atlantyku i ma doświadczenie w tworzeniu struktur pomostowych między rynkami finansowymi a ekosystemami start-upów — dodaje Masayuki Ohta, partner w ffVC.

Inwestorzy mówią o budowie technologicznego mostu między naszym regionem a Japonią. Ze względu na umiejscowienie funduszu nad Wisłą krajowe spółki mogą trafić na inwestorski celownik.

— Nowy fundusz został zlokalizowany w Warszawie, przez co w naturalny sposób będzie mocno skoncentrowany na polskich spółkach. Fundusz natomiast będzie mieć szerszy zasięg. Polski ekosystem start-upowy i rynek VC w ostatnich latach zyskały na atrakcyjności — znajdują się w fazie bardzo szybkiego rozwoju, obfitują w talenty technologiczne, wyróżniając się na tle Europy Środkowo-Wschodniej. Działając w Warszawie przez ostatnie lata zbudowaliśmy sieć kontaktów i zaplecze inwestycyjne, chcemy z nich korzystać przy kolejnych transakcjach — podkreśla Mariusz Adamski, partner ffVC.