Elastyczne biura rozkwitają nad Wisłą

Anna GołasaAnna Gołasa
opublikowano: 2023-05-31 20:00

W 2022 r. rynek powierzchni typu flex w Europie urósł o 10 proc. W Warszawie wzrost był niemal trzy razy większy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są zasoby elastycznych biur w Polsce
  • w których europejskich metropoliach znajduje się najwięcej takich powierzchni
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

W stolicy znajduje się 191 tys. m kw. elastycznych biu, o 27 proc. więcej niż na początku 2022 r. — wynika z najnowszego raportu CBRE. Pod względem wielkości zasobów Warszawa zajmuje 10. miejsce w Europie, wygrywając m.in. z Pragą, Dublinem i Rotterdamem.

Najwięcej, bo ponad 1,2 mln m kw. elastycznych biur jest w Londynie. Na drugim miejscu uplasował się Paryż z ponad 825 tys. m kw., a na trzecim Bruksela z 428 tys. m kw. Kolejne pozycje zajęły: Amsterdam — 325 tys. m kw., Berlin — 315 tys., Monachium — 254 tys., Madryt — 243 tys., Barcelona — 223 tys. i Mediolan — 198 tys. W rankingu CBRE znalazł się również Kraków, który z 43 tys. m kw. elastycznych biur zajął 15. miejsce.

Rynek z potencjałem:
Rynek z potencjałem:
Na rynku elastycznych biur jest jeszcze dużo do zrobienia. CBRE informuje, że tylko w Londynie i Amsterdamie powierzchnie typu flex mają ponad 5-procentowy udział w zasobach biurowych. W Warszawie wskaźnik wynosi 3,1 proc., a w Krakowie 2,5 proc.

— Obecnie w Europie w aranżacji i przygotowaniu jest niemal dwukrotnie więcej powierzchni niż rok temu. To wynik wysokiego obłożenia istniejących centrów i silnego popytu klientów. Najwięksi właściciele nieruchomości oceniają i testują różne koncepty — mówi Konrad Szaruga, ekspert ds. elastycznych powierzchni biurowych CBRE.

Zapotrzebowanie na elastyczne miejsca pracy rośnie szybko także nad Wisłą. Z najnowszych danych firmy Newmark Polska wynika, że większość może pochwalić się obłożeniem na poziomie około 90 proc. i więcej.

— Najwięksi operatorzy ciągle powiększają oferty. Jeszcze przed oficjalnym startem większość przestrzeni jest wynajęta w 70-80 proc. Elastyczność jest w cenie i dostrzegają to także fundusze inwestycyjne oraz deweloperzy, którzy w swoich budynkach coraz częściej oferują urządzone powierzchnie biurowe z możliwością wynajęcia od zaraz na sześć, dziewięć albo 12 miesięcy. Są to jednak biura bez pakietów obsługi typowej dla fleksów — dodaje Joanna Bartoszewicz, starszy doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w Newmark Polska.