Fellowmind przejął spółkę w Polsce. To nie koniec akwizycji

Anna BełcikAnna Bełcik
opublikowano: 2023-05-31 20:00

Wyspecjalizowana we wdrażaniu rozwiązań chmurowych Microsoftu grupa widzi szanse rozwoju na polskim rynku. Uruchomienie milionowej inwestycji przez giganta IT może się okazać dodatkowym bodźcem wzrostu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • która polska spółka została włączona do Grupy Fellowmind i jakie były powody przejęcia
  • jaka jest strategia rozwoju w Polsce
  • na ile istotnym elementem wzrostu rynkowego są dla grupy kwizycje
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Grupa Fellowmind, która przeprowadza klientów przez proces transformacji cyfrowej i implementuje u nich rozwiązania chmurowe firmy Microsoft, konsekwentnie realizuje strategię rozwoju przez akwizycje. W ostatnim czasie sfinalizowała przejęcie sieradzkiej spółki Axacom, specjalizującej się we wdrażaniu rozwiązań Microsoftu dla produkcji, dystrybucji oraz logistyki. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Szybki rozwój przez akwizycje

— Axacom w 100 proc. wchodzi w struktury Grupy Fellowmind. Menedżerowie spółki objęli stanowiska w akcjonariacie grupy. Udało im się stworzyć efektywnie działającą firmę, osiągającą dobre wyniki finansowe. Współpracowaliśmy z nią od wielu lat. Wspólnie będziemy realizować wdrożenia rozwiązań bazujących na technologii Microsoftu, w szczególności dla branży produkcyjnej. Axacom ma kompetencje, które wzmocnią pozycję rynkową grupy i otworzą przed nami nowe przestrzenie do działania — wyjaśnia Daniel Olejniczak, prezes Fellowmind Poland.

Strategia rozwoju:
Strategia rozwoju:
Daniel Olejniczak, prezes Fellowmind Poland, zapowiada, że spółka będzie próbować umocnić pozycję w Polsce. Poza wzrostem organicznym postawi także na przejęcia.
materiały prasowe

Akwizycja powiększy zespół Grupy Fellowmind wyspecjalizowany w tym obszarze o blisko 80 osób. Uzupełni tym samym brakujące w firmie kompetencje. Fellowmind wcześniej współpracował z Axacomem jako podwykonawcą w zakresie wdrożeń w obszarze procesów produkcyjnych.

Działalność w międzynarodowej grupie

Grupa Fellowmind działa w sześciu krajach, ma kilkadziesiąt biur, w tym kilka w Polsce.

— Nasza spółka jest częścią międzynarodowej grupy. Po połączeniu z zespołem Axacomu w Polsce zatrudniamy już 170 osób. W sześciu krajach europejskich zatrudniamy ponad 2000 specjalistów. Obroty w całej grupie przekraczają 300 mln EUR rocznie. W Polsce generujemy około 10 mln EUR przychodów. Liczymy, że po akwizycji wskaźnik podwoi się w ciągu roku — mówi Daniel Olejniczak.

Przejęcia to jeden z elementów strategii działania i skalowania firmy na terenie centralnej Europy.

— W Polsce jest to już druga akwizycja. Wcześniej reprezentowałem spółkę Bonair, która została włączona do grupy. Przejęcia są finansowane m.in. kapitałem pochodzącym od skandynawskiego funduszu FSN Capital — przypomina Daniel Olejniczak.

Rynek fuzji i przejęć w Polsce

W ubiegłym roku na krajowym rynku fuzji i przejęć wyraźnie dało się wyczuć zaniepokojenie inwestorów i większą ostrożność. Wpływ na to miały wojna w Ukrainie i sytuacja makroekonomiczna regionu. Drgnęło w I kw. 2023 r. — zostało przeprowadzonych 95 transakcji fuzji i przejęć (dane z raportu „M&A Index 1Q 2023 Poland” opracowanego przez firmy Navigator Capital i Fordata.

Transformacja cyfrowa napędza biznes

Fellowmind jest otwarty na kolejne akwizycje.

— Celem grupy w każdym z państw, w których jest obecna, jest budowa holistycznego portfolio usług i produktów opartych na rozwiązaniach Microsoftu. Koncentracja na systemach jednego dostawcy jest jej siłą. Wyklucza to ryzyko kanibalizacji, z jaką mielibyśmy do czynienia przy wdrażaniu technologii różnych firm — wyjaśnia Daniel Olejniczak.

Jego zdaniem akwizycje w przeważającej mierze przyczyniają się do wzrostu spółek. Uwzględniając także rozwój organiczny, w zależności od lokalizacji spółki rosną o 30-50 proc. rocznie.

— Poziom ucyfrowienia polskich przedsiębiorstw jest zadowalający. Niemniej jednak systemy IT, w tym np. platformy CRM i ERP, wymagają aktualizacji lub zastąpienia bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Ponadto przedsiębiorstwa systematycznie migrują do chmury, na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, np. ChatGPT czy Microsoft 365 Copilot. Perspektywy rozwoju firm takich jak nasza są więc bardzo szerokie — dodaje Daniel Olejniczak.

Rozwój technologii chmurowych na rynku

Microsoft ogłosił już uruchomienie pierwszego w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej regionu przetwarzania danych w chmurze. Jest to istotny czynnik w rozwoju firm wdrażających systemy IT giganta w lokalnych przedsiębiorstwach.

— Z punktu widzenia wielu firm zlokalizowanie centrum przetwarzania danych Microsoftu w Polsce jest bardzo istotne. W ślad za jego milionową inwestycją idzie także wzrost świadomości przedsiębiorstw i organizacji w obszarze technologii chmurowych. Stanowi to dla nas wsparcie w zdobywaniu klientów — twierdzi Daniel Olejniczak.