Na giełdach kryptowalut niebawem zacznie brakować bitcoina. ETF-y wywołają szok podażowy? | Wiadomości | CrypS.

Na giełdach kryptowalut niebawem zacznie brakować bitcoina. ETF-y wywołają szok podażowy?

bitcoin
W tym artykule:

Utrzymujący się wysoki popyt na bitcoina ze strony amerykańskich funduszy giełdowych (ETF-ów) sprawia, że na giełdach kryptowalut może niebawem dojść do szoku podażowego tego aktywa. Liczba BTC na CEX-ach w ostatnim czasie znacznie zmalała. 


  • Liczba bitcoinów na scentralizowanych giełdach znajduje się na najniższym poziomie od blisko 3 lat.
  • Aktywność w sieci Bitcoina jest natomiast najniższa od prawie roku.
  • Handel pozagiełdowy (OTC) także notuje w ostatnim czasie zauważalne spadki.

Jesteśmy o krok od szoku podażowego BTC?

Jak wynika z danych na platformie analitycznej CryptoQuant, ilość wszystkich bitcoinów na scentralizowanych giełdach (CEX-ach) wynosi obecnie 2,5 miliona monet. 

Oznacza to najniższy poziom od 3 lat. Nie powinna nas jednak martwić ta sytuacja, bowiem stanowi potwierdzenie tego, że najwięksi posiadacze króla kryptowalut nie zamierzają się go pozbywać w najbliższym czasie.

Kilka dni temu odnotowano także największy jednodniowy odpływ bitcoina z giełd od kwietnia 2024 roku.

Wieloryby wyczekują momentu, aż kurs bitcoina zacznie rosnąć, aby dopiero wtedy przesłać swoje tokeny na platformy handlowe i sprzedać je z zyskiem.

Kolejną dobrą informacją jest fakt, że mimo znacznego spadku liczby cyfrowego złota na giełdach, zarazem nie maleje na nie popyt ze strony instytucji, które kupują je za pośrednictwem ETF-ów.

To właśnie Wall Street zdaniem analityków odpowiada za utrzymanie się ceny bitcoina powyżej poziomu 95 tys. dolarów po ostatniej korekcie, która przyniosła rynkowi największą dzienną presję sprzedażową od czasu upadku Three Arrows Capital (3AC) w czerwcu 2022 roku.

Zjawisko „wyczerpania zasobów sprzedawców” może dodatkowo wskazywać, że rynek przechodzi od presji sprzedaży do presji kupna. Czynniki, takie jak globalna sytuacja gospodarcza, postęp technologiczny i poziom wsparcia psychologicznego również odgrywają kluczową rolę w stabilizowaniu ceny bitcoina

– komentuje Ryan Lee, główny analityk w Bitget Research.

Co ciekawe, znacznie zmniejszył się również poziom bitcoinów sprzedawanych poza giełdami, czyli w ramach OTC (Over-the-counter).

 

W zeszłym tygodniu pisaliśmy także o tym, że aktywność w sieci Bitcoina także wskazuje, że rynek wyczekuje na kolejne czynniki makroekonomiczne, które podbiją cenę tego aktywa.

Jednym z najbardziej widocznych wskaźników spadku aktywności jest liczba dziennych transakcji. Obecnie wynosi ona około 346 000, co oznacza spadek aż o 53% w porównaniu z maksymalnym poziomem 734 000.

bitcoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.