poniedziałek, 31 marca, 2025

Rynek magazynowy w woj. zachodniopomorskim: stabilny rozwój mimo spadku popytu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rynek magazynowy w województwie zachodniopomorskim od lat odgrywa strategiczną rolę na logistycznej mapie Polski. Bliskość do zagranicznych rynków Niemiec i Skandynawii oraz dostęp do portu w Szczecinie-Świnoujściu wpływa na atrakcyjność inwestycyjną regionu. Na dziś woj. zachodniopomorskie dysponuje całkowitymi zasobami przemysłowo-logistycznymi na poziomie 1,24 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Rozwój infrastruktury transportowej, w tym ekspansja sieci drogowej i  kolejowej, dodatkowo zwiększa atrakcyjność rynku, niemniej jednak jest to region, na którego dynamikę popytu wpływa aktywność firm z Niemiec. W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje raport pt. „Rynek magazynowo-produkcyjny w woj. zachodniopomorskim. Podsumowanie 2024 r.”.

Analitycy AXI IMMO wskazują, że na koniec 2024 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej w województwie zachodniopomorskim wyniosły 1,24 mln mkw., co odpowiadało 3,6% krajowych zasobów. Pomimo, obiektywnych przesłanek świadczącym o atrakcyjności lokalizacji , w ubiegłym roku w regionie nie oddano do użytku żadnej nowej A-klasowej inwestycji. Na koniec grudnia 2024 r. w budowie znajdowało się 114 tys. mkw. nowej powierzchni, z czego większość realizowana była w Szczecinie. Największe projekty to m.in. Panattoni Park Szczecin V (49,7 tys. mkw.), BTS dla sieci Action (54,4 tys. mkw.) oraz inwestycja LemonTree (31,4 tys. mkw.). Niemniej jednak dalszy potencjał rozwoju regionu dostrzegają deweloperzy, którzy zabezpieczyli grunty pod przyszłe inwestycje przemysłowo-logistyczne na poziomie ok. 800 tys. mkw.

Jednym z najbardziej charakterystycznych trendów na rynku magazynowym w woj. zachodniopomorskim był wyraźny spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec 2024 roku wyniósł 2,8% (-4,4 p.p. r/r)Analitycy AXI IMMO wskazują, że był to największy roczny spadek dostępności powierzchni wśród wszystkich regionów przemysłowo-logistycznych w Polsce. W tym samym czasie całkowita aktywność najemców w 2024 r. w woj. zachodniopomorskim wyniosła 174 tys. mkw. (-23% r/r) z czego 66% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Niższy poziom popytu wynikał z mniej sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego, zwłaszcza spowolnienia w Niemczech, które wpłynęło na decyzje inwestycyjne najemców. W strukturze najmu dominują operatorzy logistyczni, a uzupełnienie stanowią firmy produkcyjne oraz dystrybucyjne. Warto zauważyć, że średnia wielkość transakcji najmu w regionie jest wysoka i w 2024 roku wyniosła 10,2 tys. mkw.

Anna Gawrońska, Doradca, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO, mówi: „Rynek przemysłowo-logistyczny w województwie zachodniopomorskim dynamicznie się rozwija, przyciągając firmy produkcyjne, operatorów logistycznych i sektor e-commerce. Dzięki strategicznej lokalizacji region obsługuje nie tylko północno-zachodnią Polskę, ale także Niemcy i Skandynawię. Kluczowe inwestycje koncentrują się w Szczecinie, Goleniowie i Stargardzie, jednak wraz z rozwojem infrastruktury rośnie znaczenie innych lokalizacji, takich jak Kołbaskowo, Gryfino, Nowogard czy Koszalin”.

Stawki bazowe w woj. zachodniopomorskim oscylują w średnich rynkowych na tle całej Polski i oscylują w granicach 4,10 – 4,70 EUR/mkw./mies. Najniższe stawki dostępne są w Stargardzie, natomiast najwyższe w nowych i planowanych inwestycjach w Szczecinie.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Kim są kupujący mieszkania i domy w 2025 roku? Mniej rodzin, więcej singli i par bez dzieci

Osoby poniżej 35. roku życia stanowią tylko jedną czwartą...

Budujesz bez pozwolenia? Możesz na tym dobrze wyjść

Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych,...

Yingli Wang o przyszłości logistyki handlu detalicznego – jak zmieni się do 2030 roku?

Personalizacja, technologie i zrównoważony rozwój  - to w tym...
00:05:18

Najem instytucjonalny zyskuje na znaczeniu. Czy zagrozi tradycyjnemu najemcy?

Z perspektywy rynkowej oraz zwiększania dostępności mieszkań na polskim...

TSL bez ludzi nie pojedzie – sektor generuje 7% PKB, ale brakuje tysięcy specjalistów

Rosnące zapotrzebowanie na pracowników w Polsce staje się wyzwaniem,...

Podobne tematy

00:05:18

Najem instytucjonalny zyskuje na znaczeniu. Czy zagrozi tradycyjnemu najemcy?

Z perspektywy rynkowej oraz zwiększania dostępności mieszkań na polskim...

Różnice: umowa deweloperska a umowa przedwstępna na rynku wtórnym

Stoisz przed decyzją zakupu własnego mieszkania? Niezależnie od tego,...

Rynek najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce – co przyniesie 2025 rok?

Rynek najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce rozwija się już...

Ceny mieszkań w marcu 2025: gdzie tanieją, a gdzie drożeją? Raport z 8 miast

W Gdańskiej dzielnicy Młyniska pojawił się najmocniejszy spadek cen...

Nearshoring i reshoring zadecydują o podziale rynku pracy?

Procesy nearshoringu i reshoringu coraz wyraźniej wybrzmiewają na tle...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie