![Postępowanie upadłościowe - zaliczki od wierzycieli na pokrycie kosztów [© slasnyi - Fotolia.com] Postępowanie upadłościowe - zaliczki od wierzycieli na pokrycie kosztów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/upadlosc/Postepowanie-upadlosciowe-zaliczki-od-wierzycieli-na-pokrycie-kosztow-265564-200x133crop.jpg)
Wierzyciele muszą czasem sfinansować upadłość swojego dłużnika © slasnyi - Fotolia.com
Przeczytaj także: Postępowanie upadłościowe dla małych firm czekają zmiany
Przede wszystkim należy podkreślić, że do ogłoszenia upadłości nie dojdzie, jeśli dłużnik nie dysponuje majątkiem, który ma wystarczyć na pokrycie kosztów postępowania i choćby częściowe zaspokojenie wierzycieli. Jeśli takiego majątku brak, sąd oddala wniosek o upadłość, a jeżeli taka okoliczności wystąpi w trakcie postępowania upadłościowego, to zostanie ono umorzone.Zdarza się, że w masie upadłości brak jest środków lub składników majątku łatwych do likwidacji, aby zapewnić pokrycie bieżących kosztów postępowania w jego początkowej fazie. Upadły dysponuje wartościowym majątkiem, ale syndyk „na starcie” nie ma pieniędzy na niezbędne czynności, jak np. inwentaryzację, zabezpieczenie przed kradzieżą, weryfikację wierzytelności czy oszacowanie tego majątku. – tłumaczy Adam Pasternak z kancelarii Lege Restrukturyzacje.
I co wtedy? Według eksperta, w takich okolicznościach syndyk może zwrócić się do wierzycieli o wpłacenie zaliczki na pokrycie tych kosztów. Zaliczka może zostać wpłacona w oparciu o uchwałę zgromadzenia wierzycieli, ale najczęściej dzieje się to na podstawie postanowienia sędziego-komisarza. Przepis stwierdza, że do wniesienia zaliczki mogą zostać zobowiązani wierzyciele mający co najmniej 30% wierzytelności. W praktyce do takiej „pomocy” finansowej może zostać wezwana większa grupa wierzycieli, w zależności od decyzji sądu. Czy wpłata takiej zaliczki jest obligatoryjna? Nie, ale konsekwencją jej braku będzie umorzenie postępowania upadłościowego.
fot. slasnyi - Fotolia.com
Wierzyciele muszą czasem sfinansować upadłość swojego dłużnika
Syndyk może zwrócić się do wierzycieli o wpłacenie zaliczki na pokrycie tych kosztów. Zaliczka może zostać wpłacona w oparciu o uchwałę zgromadzenia wierzycieli, ale najczęściej dzieje się to na podstawie postanowienia sędziego-komisarza.
Wierzyciele, którzy wnieśli zaliczki niestety nie będą w żaden sposób uprzywilejowani, jeżeli chodzi o poziom zaspokojenia. Co więcej, zaliczka może zostać wierzycielowi zwrócona, jeżeli pozwolą na to fundusze masy upadłości. Taki wydatek jest traktowany na równi z kosztami postępowania - zatem korzysta z pierwszeństwa przed zobowiązaniami ujętymi na liście wierzytelności. – podkreśla Adam Pasternak z kancelarii Lege Restrukturyzacje.
Wygląda więc, że wniesienie zaliczki przez wierzycieli jest swego rodzaju inwestycją w odzyskanie długu. Oczywiście inwestycją obarczoną ryzykiem, gdyż trudno jest precyzyjnie oszacować przychody i wydatki masy upadłości, zwłaszcza w początkowym etapie postępowania upadłościowego.
![Ogłoszenie upadłości przez firmę a jej polisa ubezpieczeniowa [© jeffy1139 - Fotolia.com] Ogłoszenie upadłości przez firmę a jej polisa ubezpieczeniowa](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ogloszenie-upadlosci/Ogloszenie-upadlosci-przez-firme-a-jej-polisa-ubezpieczeniowa-253294-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)