Co roku ponad 600 stablecoinów zalicza depeg. Moody's Analytics ma plan, jak temu zapobiec | Wiadomości | CrypS.

Co roku ponad 600 stablecoinów zalicza depeg. Moody’s Analytics ma plan, jak temu zapobiec

Karolina Zawodnik
Stablecoiny

Mimo iż z założenia tzw. stabilne kryptowaluty nie powinny ulegać silnym wahaniom cenowym, w przypadku wielu z nich rzeczywistość jest inna.


Stablecoiny mają na celu odzwierciedlanie wartości swojego aktywa bazowego w stosunku 1:1. Znana firma analityczna podzieliła się jednak niepokojącymi danymi na ich temat.

Wiele stablecoinów wykazuje niestabilność

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Moody’s Analytics tylko w obecnym roku tzw. stabilne kryptowaluty napotkały ponad 600 znaczących przypadków niestabilności cen. Zdarzenie to zwane jest “depegiem”. Charakteryzuje się ono tym, iż wartość stablecoina przekracza 3% marży ze standardowego poziomu 1 dol. w ciągu zaledwie jednego dnia.

https://twitter.com/PakoCryptoBox/status/1721635690843148361?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1721635690843148361%7Ctwgr%5Edb7ee1c70805f3efbe469600544a8e9b263dc504%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fmoodys-ai-service-stablecoin-depegging-index

Aby bacznie obserwować wahania zachodzące na rynku tego typu wirtualnych walut Moody’s Analytics wprowadził narzędzie monitorujące te aktywa cyfrowe. Koncentruje się ono na największych stablecoinach tj. tether (USDT) USD coin (USDC) i binance USD (BUSD).

W ten sposób wspomniana firma wskazała łącznie na 1 914 zdarzeń związanych z depegiem w różnych stablecoinach, przy czym tylko 609 takich przypadków dotyczyło tokenów o wysokiej wartości powiązanej z walutami fiducjarnymi. Co więcej, analitycy ujawnili łącznie 707 zdarzeń związanych z depegiem stablecoinów w samym 2022 roku.

Popyt na “stabilne” kryptowaluty rośnie

Yiannis Giokas z Moody’s Analytics wspomniał o znacznym rozwoju rynku stablecoinów. Biorąc pod uwagę to, że i one mogą ulegać zmienności, firma, w której imieniu się wypowiada, zauważyła popyt ze strony swoich klientów na kompleksowe narzędzie do oceny ryzyka związanego z tymi cyfrowymi aktywami.

Najnowsze narzędzie analityczne od Moody’s Analytics analizuje ruchy, rezerwy i przejrzystość 25 największych stablecoinów zakotwiczonych w walutach fiducjarnych. Ocenia ono również potencjalne przyszłe “depegi”.

Według wyjaśnień ekspertów “stabilne” wirtualne waluty doświadczają depeggingu z różnych powodów regularnie. Mogą na nie wpływać, chociażby wahania zachodzące w szerszym krajobrazie gospodarczym, takie jak skoki stóp procentowych.

Największe depegi z 2023 roku

Analitycy z Moody’s donoszą, że wraz z incydentem depegu USDC podczas upadku Silicon Valley Banku (SVB) w tygodniu rozpoczynającym się 10 marca 2023 r., pięć innych stablecoinów również doświadczyło podobnego zjawiska.

Co więcej, 2 maja br. eksperci zarejestrowali 10 oddzielnych zdarzeń związanych z oderwaniem wartości czołowych stablecoinów od aktywa bazowego.

Okazuje się również, że niektóre stablecoiny po doznaniu mocnego spadku kursu nie odrobiły tych strat. 

Ciekawym przypadkiem jest również GHO od firmy Aave, który nigdy nie dorównał dolarowi od momentu swojego powstania. W chwili pisania tego tekstu notowany jest on w okolicach 96 centów.

Również stablecoin od giganta płatności internetowych PayPala PYUSD doświadczył wahań wartości. Spadł on do swojego dotychczasowego najniższego poziomu 97,9769 centów, ledwo unikając depegu.

Jakiś czas temu także firma tokenizująca nieruchomości przegrała walkę o kurs swojej “stabilnej” wirtualnej waluty. Mowa tu o USDR które na początku października br. straciło powiązanie z dolarem amerykańskim. Cena jednostkowa spadła do 50 centów, przy czym do tej pory się nie podniosła.

Stablecoiny



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.