Jak zmieniać, żeby w zasadzie nic nie zmienić. Ceny jabłek w marketach

5 dni temu

Teoretycznie ceny zakupu jabłek zmieniają się co tydzień, ale średnia pozostaje praktycznie taka sama. Czym jest marketowa sinusoida cen?

„Głodowa stabilizacja” cen jabłek deserowych

Jakiś czas temu pisaliśmy, iż ceny jabłek deserowych są w tym sezonie w strefie zgniotu (kliknij, aby przeczytać więcej). Z jednej strony mamy wyższe ceny jabłek przemysłowych i mniejszą podaż, a z drugiej stawki narzucane przez sieci marketów. Największe korporacje oczywiście za nic mają argumenty o niższych plonach i wyższych kosztach. Ceny zakupu pozostają praktycznie na takim samym poziomie w okresie wielu miesięcy.

W tabeli widzimy, jak nieznacznie różni się średnia cena zakupu jabłek przez markety na przestrzeni roku. Teoretycznie jakieś zmiany zachodzą, ale finalnie markety dbają o stabilizacje, która gwarantuje im zyski.

28.09.2023 13.06.2024 15.09.2024
Gala 3,35 zł/kg 3,07 zł/kg 3,34 zł/kg
Golden Delicious 3,49 zł/kg 3,26 zł/kg 3,21 zł/kg
Idared 2,75 zł/kg 2,60 zł/kg
Jonagold/Jonagored 2,53 zł/kg 3,13 zł/kg 2,85 zł/kg
Ligol 2,95 zł/kg 3,57 zł/kg 3,15 zł/kg
Szampion 2,68 zł/kg 3,44 zł/kg 3,00 zł/kg
średnia 3,00 zł/kg 3,20 zł/kg
3,03 zł/kg

Dziś najbardziej staniała Gala. Zdrożeje za trzy tygodnie…

Warto częściej mówić głośno o zjawisku, które celowo nazwaliśmy „marketową sinusoidą cen”. Co to oznacza? Ministerstwo Rolnictwa stale monitoruje rynek owoców, warzyw i zbóż. Co tydzień publikowane są raporty, w których znajdziemy informacje również o cenach o jabłek. Wnioski z ich analizy są bardzo ciekawe…

Marketowa sinusoida cen oznacza, iż stawki co tydzień zmieniają się owszem, ale raczej na zasadzie wymiany podwyżek i spadków cen dla poszczególnych odmian. Na przykład w jednym tygodniu średnia cena Ligola spadła o 5%, a w kolejnym wzrosła o 7%. Gala na początku września podrożała o kilkanaście procent, ale w tym tygodniu jest tańsza prawie o 16%. Dotyczy to wszystkich krajowych odmian.

Teoretycznie ceny zmieniają się co tydzień, ale średnia cena zakupu różni się maksymalnie o kilka procent. Zatem paradoksalnie, ciągłe zmiany prowadzą do stabilizacji. Oczywiście stabilizacji, która służy marketom. W poprzednim tygodniu największy spadek zaliczyła Gala, co jest wynikiem zakończenia zbiorów i większej ilości ofert. Kupcy potrafią to wykorzystać i średnie ceny zakupu tej odmiany spadły o 16%.

źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa / Raport nr 37/2024

Idź do oryginalnego materiału