Kurs EUR/PLN będzie pozostawał w najbliższym czasie powyżej 4,30

3 dni temu

Kurs EUR/PLN będzie pozostawał w najbliższym czasie powyżej poziomu 4,30, oceniają analitycy banku Citi Handlowy. Według nich zmienność tej pary będzie wynikała z oczekiwanych zmian dysparytetu stóp procentowych oraz wpływu polityki nowej administracji w USA na globalne warunki handlowe.

„Dążenie do umocnienia złotego prawdopodobnie nie jest w tej chwili priorytetem banku centralnego. Pomimo potencjalnego korzystnego wpływu na obniżenie inflacji, silny złoty może stanowić barierę dla krajowych eksporterów. Ponadto doświadczenia z poprzednich lat sugerują, iż NBP interweniuje na rynku w sytuacji wymagających nagłej reakcji, przy nieuzasadnionych fundamentami wahaniach kursu waluty (ostatni raz NBP interweniował w marcu 2022 r.). Uważamy, iż działania władz mające wspierać kurs krajowej waluty miałyby w tej chwili umiarkowaną skuteczność, zwłaszcza w środowisku podwyższonej niepewności geopolitycznej. Zakładamy, iż kurs EUR/PLN będzie pozostawał w najbliższym czasie powyżej poziomu 4,30, a zmienność będzie wynikała z oczekiwanych zmian dysparytetu stóp procentowych oraz wpływu polityki nowej administracji w USA na globalne warunki handlowe” – czytamy w Citi Weekly „Czy złoty potrzebuje pomocy?”.

Środki unijne otrzymywane przez Polskę mogły być – przynajmniej częściowo – wymieniane na złotego bezpośrednio na rynku (zamiast w NBP) w celu wsparcia notowań krajowej waluty. Środki z unijnego Funduszu Odbudowy i Rozwoju (RRF) o wartości 9,4 mld euro mają zostać przelane jeszcze przed końcem tego roku.

Oceniono, iż miesięczne szacunki wskazują, iż zdecydowana większość (ponad 90%) transakcji do września była dokonywana przez Ministerstwo Finansów w banku centralnym.

„Skala rynkowej wymiany (szacujemy ~1,4 mld euro w październiku) nie wskazuje jednak na działania skierowane na wyraźne wzmocnienie waluty i zakładamy, iż operacje te stanowiły po prostu proces bieżącego zarządzania płynnością. Według stanu na koniec października, kwota środków walutowych na rachunkach budżetowych wynosiła 49,7 mld zł wobec blisko 100 mld zł w kwietniu” – podali analitycy banku.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału