Opłacalność produkcji drobiu cały czas na bardzo wysokim poziomie, ale czy tak będzie zawsze?

3 tygodni temu

Patrząc na rynek żywca drobiowego można zauważyć, iż jego produkcja jest cały czas bardzo zyskowna. Producenci zastanawiają się zatem jak sytuacja może potoczyć się dalej, a na to pytanie w swoim ostatnim raporcie Agro Mapa starają się odpowiedzieć analitycy banku Credit Agricole.

Po uwzględnieniu czynników sezonowych ostatni kwartał przyniósł dalszy spadek cen skupu drobiu, choć na tle historycznym pozostają one przez cały czas wysokie. W kierunku obniżenia cen oddziałuje wzrost produkcji drobiu wśród jego głównych unijnych producentów, w szczególności w Polsce.

Ożywieniu produkcji drobiu sprzyja jej utrzymująca się bardzo wysoka opłacalność, która zachęca producentów do zwiększania swoich mocy produkcyjnych i większych wstawień kurcząt. Wyższa opłacalność produkcji wynika przede wszystkim z niskich cen pasz, które przez cały czas z nawiązką kompensują obniżające się ceny skupu drobiu. Jednocześnie w tym roku nie doszło do istotnych strat w bazie produkcyjnej związanych z występowaniem ptasiej grypy wśród głównych unijnych producentów drobiu.

W najbliższych kwartałach analitycy CA oczekują przyspieszenia wzrostu produkcji drobiu w UE, co będzie sprzyjać kształtowaniu się jego cen w trendzie spadkowym.

W okresie I-VI 2024 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 2,1% r/r wobec wzrostu o 6,5% w analogicznym okresie 2023 r., co wynikało z wyższego wolumenu sprzedaży, podczas gdy ceny uzyskiwane przez eksporterów spadły.

Cena skupu drobiu wyniosła w lipcu 5,48 zł/kg (-6,8% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,66 zł/kg (-11,2% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w lipcu 3,31 wobec 3,15 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.

Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu analitycy CA zakładają, iż cena skupu drobiu na koniec 2024 r. wyniesie ok. 4,80 zł/kg i ok. 4,70 zł/kg na koniec 2025 r.

Źródło: Credit Agricole

Idź do oryginalnego materiału