Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami

3 dni temu

Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.

„W istocie zakończyła się druga tura konsultacji uzupełniających, które były skierowane do wszystkich interesariuszy, a które – jak państwo pamiętacie, mówiłem o tym na poprzedniej konferencji prasowej – w zasadzie już dają odpowiedź, sama treść tych konsultacji, z jakim indeksem, który docelowo będzie tym wskaźnikiem zastępującym, będziemy mieć do czynienia” – powiedział Białek podczas telekonferencji.

Przypomniał, iż w drugiej turze konsultacji był poddany konsultacjom wyłącznie indeks WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) – jego cztery warianty: wariant bazowy, wariant plus, minus i plus-minus.

„Dziś już wiadomo, iż będzie to indeks z rodziny WIRF, która z wersji – my już wiemy jako Komitet Sterujący z posiedzenia zeszłego tygodnia, jakie były wyniki w ramach konsultacji. Natomiast musicie państwo uzbroić się jeszcze chwilę w cierpliwość, bo musimy oficjalnie ująć to w formule komunikatu i zatwierdzić” – dodał prezes ZBP.

Wyjaśnił, iż jeszcze nie zapadła decyzja, czy dane będące podsumowaniem raportu zostaną przekazane od razu, czy też informacja ta zostanie ogłoszona łącznie z decyzją Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej, formalnie potwierdzającą wybór ostatecznego docelowego wskaźnika.

„Tej decyzji spodziewamy się jeszcze w grudniu – mówiłem o tym już kilka miesięcy temu, iż w grudniu. Myślę, iż wszystko wskazuje na to, iż ten termin raczej będzie dotrzymany, a więc przed świętami, jak zakładam, będziemy znać oficjalnie decyzję komitetu sterującego o ostatecznym wyborze docelowego wskaźnika, który zastąpi wskaźnik WIBOR” – podsumował Białek.

W końcu marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (Komitet Sterujący NGR) jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.

W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat.

W październiku 2023 r. Komitet Sterujący KS NGR ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na inny wskaźnik referencyjny na koniec 2027 r. Poprzednia wersja mapy drogowej przewidywała koniec konwersji na 2025 r.

Odchodzenie od wskaźników typu IBOR i zastępowanie ich wskaźnikami wolnymi od ryzyka wynika z zaleceń organizacji międzynarodowych, w szczególności Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions) oraz Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Podążając śladem dojrzałych rynków, również Polska przeprowadza proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego typu RFR.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału