Poczta Polska ujawnia. Tak wygląda kontrola abonamentu

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Poczta Polska wyjaśnia, jak wygląda kontrola abonamentu RTV. Z oficjalnej publikacji można dowiedzieć się o przebiegu kontroli abonamentu RTV, którą prowadzą pracownicy Poczty posiadający specjalne uprawnienia.


Kontrole abonamentu RTV częściej realizowane są w firmach niż w domach zwykłych Polaków.To jeden z nieznanych szerzej faktów, o którym Poczta Polska napisała w publikacji ujawniającej przebieg kontroli. Poczta Polska przyznaje, iż samych kontrolerów wcale wielu nie ma i nigdy nie są nimi listonosze, jak zwykło się uważać.
Poczta Polska na oficjalnej stronie zamieściła opis procesu kontroli abonamentu RTV. Co więcej, wyjaśniono, kto ją przeprowadza, a także ujawniono, iż w sumie takich kontrolerów Poczta Polska ma kilkudziesięciu w całym kraju. "Nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju" - podkreśla Poczta Polska.Reklama



Kontrole abonamentu RTV. Poczta Polska ujawnia jak jest


W sprawie abonamentu RTV kontrole przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej posiadający stosowne uprawnienia. Te wydawane są na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych.


Poczta Polska przyznaje, iż liczba uchybień związanych z abonamentem RTV w ostatnich latach szczególnie mocno nie rośnie. Jednocześnie Poczta przyznaje, iż w danach z ostatnich lat widać delikatny spadek liczby nakładanych kar.

To nie zwykli Polacy na celowniku kontroli. Kontrole głównie w firmach


To wcale nie zwykli Polacy w swoich domach powinni najbardziej obawiać się kontrolerów. Na celowniku działań kontrolnych są przede wszystkim przedsiębiorstwa.
"Zgodnie z ustawą obowiązek rejestracji odbiorników oraz obowiązek przeprowadzania kontroli dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników RTV. Poczta Polska skupia się jednak głównie na firmach i instytucjach. Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli" - ujawniła Poczta Polska.



Masz telewizor, ale nie odbierasz sygnału publicznych nadawców? I tak musisz płacić


Jednym z najpowszechniejszych mitów, jak wskazała Poczta Polska, jest przekonanie, iż choćby jeżeli posiadamy odbiornik, ale nie włączamy TVP i Polskiego Radia, nie musimy płacić. To błąd. Każdy właściciel telewizora jest prawnie zobowiązany do płacenia abonament RTV.
"Zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji. Ustawa określa domniemanie użytkowania - domniemywa się, iż osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować" - zaznacza Poczta Polska.
Taka wykładnia oznacza, iż choćby jeżeli posiadamy sprawny telewizor w domu, ale kompletnie z niego nie korzystamy, musimy zapłacić abonament RTV.
Przemysław Terlecki
Idź do oryginalnego materiału