O opinie poproszono 22 tysiące respondentów w 30 krajach. Każdy z nich odpowiedział na trzy pytania: jakie miasta chciałby odwiedzić, w których chciałby zamieszkać i które ośrodki oferują najlepsze możliwości kariery. Autorzy rankingu sprawdzili też, jak miasta przyciągają młode pokolenie turystów, pracowników i biznesmenów - osoby wieku od 25. do 44. roku życia.
Kraków, a za nim Warszawa
Na liście stu najczęściej wskazywanych ośrodków znalazły się dwa miasta z Polski: Kraków i Warszawa. Stolica Małopolski zajęła 60. miejsce i została bardziej doceniona niż Szanghaj, śródziemnomorska Walencja czy Glasgow. Na 74. pozycji uplasowała się stolica kraju. Gorzej od niej oceniono m.in Porto, Ateny, Neapol i Hongkong.Reklama
Wybierający Kraków wskazywali, iż jest to „historyczne serce Polski” mające przed sobą „ekscytującą przyszłość”. Zwracali uwagę, iż miasto przyciąga coraz więcej turystów, ale też inwestorów tworzących miejsca pracy. Doceniono proekologiczne starania władz, a sieć ścieżek rowerowych uznano za czwartą, najlepszą na świecie.
Według autorów raportu, Warszawa jest zaś dynamicznie rozwijającą się metropolią. Dotyczy to nie tylko jej ekonomii, ale też infrastruktury miasta i jego zasobów kulturalnych. Zwrócono też uwagę na edukację. Zgodnie z badaniem, w globalnym rankingu warszawiacy zajmują 24. miejsce pod względem poziomu wykształcenia.
Londyn, Nowy Jork i Paryż
Po raz 10. z rzędu ranking wygrał Londyn. Drugi na podium jest Nowy Jork, a trzeci Paryż. Niżej uplasowały się Tokio i Singapur. Za nimi zaś - Rzym, Madryt, Barcelona, Berlin i Sydney. Stolice: Włoch, Hiszpanii i Niemiec znalazły się tak wysoko po raz pierwszy. Z dziesiątki wypadły zaś: Dubaj, San Francisco, Amsterdam i Seul.
Resonance Consultancy, autor rankingu, jest firmą konsultingową specjalizującą się w brandingu miast. Co roku porównuje w nich jakość codziennego życia, możliwości inwestycji i spędzania wolnego czasu. Ranking uważany jest za kompleksową analizę opinii mieszkańców, turystów oraz osób prowadzących w tych miastach firmy.