Tuż przed weekendem doszło do groźnego pożaru na kontenerowcu Maersk Frankfurt, zaledwie około sto mil morskich od wybrzeży Goa. Pożar kontenerowca był następstwem innego pożaru, jaki wybuchł w kontenerze umieszczonym w części dziobowej statku. Sytuacja gwałtownie wymknęła się spod kontroli.
Pożar kontenerowca Maersk Frankfurt
Pożar kontenerowca rozpoczął się niespodziewanie, kiedy to załoga Maersk Frankfurt zauważyła płomienie wydobywające się z jednego z kontenerów w przedniej części statku. Pomimo natychmiastowej reakcji i prób ugaszenia ognia dzięki systemów pokładowych, ten zaczął się rozprzestrzeniać. W związku z brakiem możliwości opanowania sytuacji, załoga skontaktowała się z indyjską Strażą Przybrzeżną, która gwałtownie wysłała trzy statki ratunkowe.
Warunki pogodowe utrudniały akcję ratunkową, co dodatkowo komplikowało działania mające na celu opanowanie pożaru. Straż Przybrzeżna wspierała załogę w walce z żywiołem, starając się zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Ogień objął już około dwadzieścia kontenerów, co stawiało pod znakiem zapytania stabilność statku.
Pożar ostatecznie udało się opanować. W oświadczeniu firma Maersk zapewniła, iż stan statku jest stabilny, choć jeszcze wtedy nie przeszedł inspekcji. Maersk Frankfurt, zwodowany w maju tego roku przez japońską stocznię Imabari Shipbuilding, jest nowoczesnym kontenerowcem o długości 255 metrów i pojemności 5 920 TEU. Statek w lipcu rozpoczął swoją podróż z portu w Mundrze, zmierzając do Kolombo na Sri Lance, z dalszymi planami rejsu do Malezji, Singapuru i Chin.

Przyczyną zwarcie elektryczne?
Maersk zapowiedział śledztwo, które ma ustalić dokładne przyczyny pożaru. Lokalne media podały nieoficjalnie, iż przyczyną było zwarcie elektryczne. Na pokładzie znajdowało się 21 członków załogi. Niektóre źródła informowały, iż podczas pożaru zaginął jeden z członków załogi. Niestety oficjalne informacje okazały się tragiczniejsze. Maersk poinformował, iż w wyniku pożaru śmierć poniósł marynarz z Filipin.
Pożar kontenerowca Maersk podkreśla znaczenie bezpieczeństwa na morzu i wyzwania, przed jakimi stają załogi statków podczas takich katastrof. Nowoczesne systemy gaśnicze i szybka reakcja służb ratunkowych są najważniejsze dla minimalizowania ryzyka i ratowania życia.
Huti zaatakowali ukraiński statek z polską załogą! Są ofiary!
Znajdziesz nas w Google News