Z kwoty na zwiększenie zdolności produkcji amunicji w Polsce, 2 mld zł mają zostać przekazane ze środków resortu obrony narodowej. Pozostały miliard ma zostać przekazany w postaci papierów wartościowych RARS.
Produkcja amunicji w Polsce. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu działań zmierzających do zwiększenia umiejętności produkcji amunicji. Ustawa daje podstawy do przekazania środków na inwestycje w zdolności produkcyjne amunicji do Funduszu Inwestycji Kapitałowych. W sumie na ten cel mają zostać przekazane 3 mld zł.Reklama
Dzięki tym środkom Fundusz będzie mógł inwestować w zakłady, które złożą odpowiednie wnioski, by mogły zaangażować się w budowę fabryki amunicji.
Fundusz Inwestycji Kapitałowych to fundusz celowy zarządzany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jego podstawowym celem jest nabywanie lub obejmowanie akcji lub udziałów przez Skarb Państwa.
Ustawa wejdzie w życie w dzień następujący po dniu ogłoszenia.
Budowa fabryk amunicji w Polsce. Szef MON apelował do prezydenta
O szybkie podpisanie ustawy mającej zwiększyć produkcję amunicji w Polsce apelował do prezydenta minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wcześniej możliwie jak najszybciej i ponad partyjnymi podziałami projekt przeforsowano w Sejmie i Senacie. "Sytuacja, jaka jest na świecie wszyscy to czujemy, wszyscy to widzimy" - mówił pod koniec listopada wicepremier.
Tego samego dnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia wskazał, iż Polska potrzebuje kilku fabryk amunicji. "W tej chwili w Sejmie procedujemy ustawę o polskich fabrykach amunicji - to rzecz, która już dawno się powinna wydarzyć. [..] To się wreszcie musi stać. My potrzebujemy w Polsce nie jednej fabryki amunicji, ale wielu - byśmy byli w stanie zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim sobie, ale też i wspomóc tych, którzy tego rodzaju środków dzisiaj nie mają, wyszukują i potrzebują" - mówił Hołownia.