W okresie od stycznia do października 2024 roku do Polski sprowadzono 170,41 tysięcy ton cebuli. Największym dostawcą jest Holandia, ale łącznie dostawy napływały z 30 krajów. Które z nich znajdziemy w czołówce?
Importowana cebula jest dostępna na krajowym rynku nieprzerwanie. W miesiącach letnich do Polski napływały wprawdzie mniejsze ilości towaru, jednak już od września sytuacja zaczęła się zmieniać. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2024 roku, tak jak wspominaliśmy, zaimportowano 170,41 tys. ton cebuli. Największym dostawcą jest w tym przypadku niezmiennie Holandia. Warto jednak zauważyć, iż na liście znajdziemy łącznie 30 pozycji.
Import cebuli od stycznia do października 2024
Na szczycie listy, biorąc pod uwagę okres od stycznia do października 2024 roku, rozgościła się Holandia. Z tamtejszych stron sprowadzono aż 121,43 tys. ton cebuli. Udział pozostałych dostawców jest względem Holandii bardzo niski. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy. Kraj ten wyeksportował do Polski 24,21 tys. ton towaru. Podium zamyka natomiast Rosja, czyli kraj wzbudzający wiele kontrowersji. W tym przypadku do kraju trafiło 8,65 tys. ton. Dostawy realizowano przede wszystkim w pierwszych miesiącach roku.
Warto ponadto zwrócić uwagę na Kazachstan, obejmujący czwarte miejsce na liście największych dostawców. Z tamtejszych stron w okresie od stycznia do października 2024 roku napłynęło 7,74 tys. ton. Następnie wyróżnić można Francję – 2,00 tys. ton, Hiszpanię – 1,24 tys. ton, Austrię – 1,05 tys. ton, Egipt – 1,01 tys. ton oraz Uzbekistan – 0,65 tys. ton. Pierwszą dziesiątkę zamykają z kolei Włochy, które sprzedały w Polsce 0,59 tys. ton cebuli.
Import cebuli w październiku 2024
Import cebuli, biorąc pod uwagę październik 2024 roku, wyniósł 15,86 tys. ton. Nie jest tajemnicą, iż największym dostawcą wciąż jest w tym przypadku Holandia, która wyeksportowała do Polski 9,89 tys. ton towaru. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy. Kraj ten sprzedał 4,95 tys. ton cebuli, która trafiła do Polski. Podium zamyka natomiast Kazachstan. Z tamtejszych regionów sprowadzono 0,27 tys. ton cebuli.
Warto zauważyć, iż wskazane dane zostały pozyskane z GUS. Tyczą się cebuli i szalotki (świeżej lub schłodzonej). Dane są wstępne i mogą ulec korektom. Nie powinny być one jednak znaczące.