PZU sprzeda udziały w Alior Banku? Decyzja ma zostać ogłoszona 2 grudnia

2 godzin temu
Zdjęcie: RMF


PZU planuje sprzedaż udziałów w Alior Banku na rzecz banku Pekao? Nieoficjalne informacje na ten temat przekazał portal XYZ. Datą, gdy zapaść ma decyzja, ma być 2 grudnia. To właśnie wtedy PZU zaprezentuje strategię biznesową. Już we wrześniu Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych deklarował, iż oczekuje od zarządu PZU planów dotyczących przyszłość Pekao i Alior Banku.


Nieoficjalne ustalenia portalu XYZ wskazują, iż już 2 grudnia PZU zdecyduje się na sprzedaż udziałów w Alior Banku. Beneficjentem tej decyzji ma być Pekao.

Nieoficjalne: PZU sprzeda udziały w Alior Banku





Zgodnie z nieoficjalnymi ustaleniami portalu XYZ, na horyzoncie pojawiły się duże zmiany w planach strategii PZU. Już 2 grudnia ogłoszona ma zostać decyzja o sprzedaży udziałów w Alior Banku.


2 grudnia nie jest datą przypadkową. To właśnie wówczas PZU ma zaprezentować swoją strategię biznesową na lata 2025-2027. Już we wrześniu ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych padały wskazania, iż posiadanie dwóch banków w grupie jest problematyczne. Generowało to szereg wyzwań ze strony PZU. Reklama

Zarząd PZU miał zdecydować o losie Alior Banku


Jednoznaczna wypowiedź Jakuba Jaworowskiego, ministra aktywów państwowych wskazywała, iż PZU musiało podjąć kroki w związku z bankami wchodzącymi w skład grupy.
"Jest kwestia Pekao i Aliora jako banków należących do PZU. To jest jedno z kluczowych pytań, na które zarząd musi sobie odpowiedzieć, co zrobić z Pekao i Aliorem. I tak, były rozmowy dotyczące tego, jakie rozwiązania zastosować wobec tych dwóch banków. Z tego, co wiem, zarząd pracuje nad strategią, w której to będzie integralną częścią, no bo to trudno sobie wyobrazić, żeby było inaczej" - mówił we wrześniu Jakub Jaworowski.

Alior Bank trafi pod skrzydła Pekao?


Portal XYZ, który przekazał informacje na temat możliwej sprzedaży przez PZU udziałów w Alior Banku, wskazuje, iż taka fuzja przyniosłaby ze sobą szansę na integrację zasobów klientów. Analogiczna sytuacja dotyczy integracji systemów informatycznych, a co za tym idzie zlikwidowanie nadmiarowych placówek i eliminacja powtarzających się działów.
Fuzja przyniosłaby także skutek finansowy. W aktywach przewaga nad konkurencyjnym Santanderem wzrosłaby z 24 do 115 miliardów złotych. Taki ruch ze strony PZU pozwoliłby na umocnienie pozycji rynkowej.
Idź do oryginalnego materiału