Rosja może ograniczyć produkcję pszenicy na rzecz bardziej opłacalnych upraw

3 godzin temu
Zdjęcie: Rosja może ograniczyć produkcję pszenicy na rzecz bardziej opłacalnych upraw


Prognozuje się, iż zbiory pszenicy spadną do 83 mln ton z 92,8 mln ton w 2023 r., a opłacalność upraw zbóż zbliża się do zera – powiedział dyrektor generalny Rostagro. W tym kontekście niektórzy rolnicy w Rosji rozważają zmianę strategii na korzyść „niszowych” i bardziej dochodowych upraw, takich jak słonecznik, soja, groch i soczewica.

Niektórzy producenci już ograniczyli zasiewy pszenicy na rzecz soi i słonecznika

Niektórzy rolnicy twierdzą, iż już zdecydowali się w przyszłym roku siać mniej pszenicy. Inni czekają, jak będą się zachowywać światowe ceny pszenicy w ciągu najbliższych kilku tygodni, zanim podejmą ostateczną decyzję.

Według Dmitrija Garnowa, dyrektora generalnego Grupy Spółek Rostagro, rentowność upraw zbóż jest bliska zeru, a firma ograniczyła siewy pszenicy ozimej o 30%. Głównymi alternatywami są soja i słonecznik.

Rosyjski eksport pszenicy dyktuje ceny tego zboża na świecie

Rosja jest największym na świecie eksporterem pszenicy, więc zmiany w jej eksporcie mogą mieć wpływ na światową gospodarkę i inflację w krajach kupujących, takich jak Egipt. Arkady Złoczewski, szef Rosyjskiej Unii Zbożowej, przewiduje zmniejszenie udziału Rosji w światowym handlu pszenicą do 26%.

Opłacalność uprawy zbóż w Rosji jest bliska zeru

Wysokie ceny sprzętu i paliwa, a także wysokie cła eksportowe i podwyżka bazowej stopy procentowej do 21%, negatywnie wpływają na rentowność. Zastępca Dumy Państwowej Siergiej Lisowski zauważył, iż koszty produkcji zbóż wzrosły o 28%, podczas gdy ceny pozostały stabilne.

W regionie Krasnodarskim rentowność pszenicy wynosi około 10%, ale choćby tutaj rolnicy rozważają zmianę strategii ze względu na pogłębiające się susze. Evgeny Gromyko z Tkachev Agrocomplex podkreśla potrzebę adaptacji do zmian klimatycznych.

Uprawy niszowe mogą stać się nowym kierunkiem rosyjskiego eksportu, szczególnie w przypadku sojuszników z BRICS, pomagając osiągnąć cel, jakim jest podwojenie eksportu produktów rolnych do 2030 roku.

Źródło: oleoscope

Idź do oryginalnego materiału