Siew pszenicy ozimej. Kiedy? I co z normą wysiewu przy opóźnionym siewie?

18 godzin temu

Mamy czas siewu pszenicy ozimej. Agrotechniczny termin siewu pszenicy dla większości kraju przypada właśnie teraz.

Przypominamy, iż agrotechniczny termin siewu pszenicy ozimej w warunkach przeciętnej jesieni przypada:

  • 15 – 20 września w północno-wschodniej i wschodniej części kraju;
  • 20 – 30 września w centralnej i południowej Polsce;
  • 20 września – 5 października w zachodniej i północno-zachodniej części kraju;
  • 25 września – 10 października na Nizinie Śląskiej.

Te zalecenia nie koniecznie muszą być wiążące, bowiem wpływ na to ma płodozmian, czyli zejście z pola przedplonu, nagromadzenie prac w gospodarstwie oraz warunki pogodowe w danym roku. Tegoroczne prognozy pogody wskazują, iż jesień ma być ciepła. Możliwe jest zatem opóźnienie terminu siewu względem optymalnego o ok. 3 tygodnie.

Część rolników decyduje się także na późny siew, w listopadzie czy choćby w grudniu. Pamiętajmy, aby wówczas zwiększyć normę wysiewu ziarna o ok. 10-20 proc., czasem choćby 30 proc., co jest uzależnione od warunków pogodowych w tym czasie. Zima nie jest sprzyjającym okresem dla wschodów roślin i część roślin wypadnie. Przy późnym siewie musimy się liczyć ze słabszymi wschodami i krzewieniem roślin.

Natomiast optymalny termin siewu pozwala roślinom na lepsze przygotowanie do zimy. Prawidłowo rozkrzewione i ukorzenione są w stanie lepiej wykorzystać składniki pokarmowe z zastosowanych nawozów i łatwiej znoszą warunki stresowe.

Termin siewu warunkuje początkowy rozwój roślin i jest jednym z czynników wpływających na ich przezimowanie, zdrowotność i w końcu na plon.

Idź do oryginalnego materiału