Straż Ochrony Kolei podpisała porozumienie z WOT

1 miesiąc temu

Wspólne działanie w różnych stanach gotowości obronnej państwa, wzajemne przekazywanie informacji o zagrożeniach i zdarzeniach dla realizacji ustawowych zadań oraz wsparcie szkoleniowo-logistyczne obu formacji – to główne założenia porozumienia o współdziałaniu Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach i 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dokument podpisany został 2 października 2024 roku przez Komendanta Regionalnego Straży Ochrony Kolei w Katowicach Dariusza Bitnioka oraz Dowódcę 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Katowicach płk Pawła Piątkowskiego. Na początku pażdziernika miało również miejsce uroczyste spotkanie projektodawców i inicjatorów powstania porozumienia, od początku zaangażowanych w przygotowanie dokumentu. W wyniku realizacji wspólnego, kilkumiesięcznego procesu uzgodnień, analizy potrzeb oraz wymiany opinii stworzono dokument, będący zarazem pierwszym i w tej chwili jedynym tego typu porozumieniem pomiędzy SOK i WOT w skali całego kraju.

Jednocześnie ustalone zostały także szczegóły dotyczące pierwszego cyklu wspólnych szkoleń w wyniku, których prawie 250 funkcjonariuszy SOK z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach oraz podległych Posterunków SOK z województwa śląskiego, w najbliższych tygodniach podniesie swoje kwalifikacje w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas kontroli pojazdów na obszarze kolejowym oraz przejazdach kolejowo-drogowych.

Porozumienie daje także możliwość m. in. współdziałania funkcjonariuszy SOK i żołnierzy WOT w różnych stanach gotowości obronnej państwa, wzajemnego przekazywania informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych dla realizacji ustawowych zadań oraz wsparcia szkoleniowego i logistycznego obu formacji. Dodatkowo strony porozumienia zobowiązały się do działalności na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym także propagowania bezpiecznych działań na obszarach kolejowych, a także kształtowania postaw patriotycznych w społeczeństwie jak również realizacji wspólnych projektów proedukacyjnych i prospołecznych.

Źródło: SOK

Idź do oryginalnego materiału