Termin siewu pszenicy ozimej można opóźnić o 2 – 3 tygodnie

6 dni temu

Podczas ciepłej jesieni siew pszenicy można opóźnić w stosunku do optymalnego o 2 – 3 tygodnie. Wówczas nie wpływa to na spadek plonu.

Optymalny termin siewu pszenicy ozimej przypada od połowy września do pierwszej dekady października. W zależności od regionu kraju agrotechniczny termin siewu pszenicy ozimej w warunkach przeciętnej jesieni przypada:

  • 15 – 20 września w północno-wschodniej i wschodniej części kraju;
  • 20 – 30 września w centralnej i południowej Polsce;
  • 20 września – 5 października w zachodniej i północno-zachodniej części kraju;
  • 25 września – 10 października na Nizinie Śląskiej.

Możliwe jest opóźnienie terminu bez szwanku dla plonu. Podczas ciepłej jesieni siew pszenicy można opóźnić w stosunku do optymalnego o 2 – 3 tygodnie.

Doświadczenia krajowe wskazują, iż pszenica ozima siana z końcem I dekady września daje o ok. 3,5 proc., czyli 2,5 dt/ha niższy plon w porównaniu do sianej w połowie III dekady. Jednak są też odmiany pszenicy ozimej, które reagują zwyżką plonu na wczesny siew przy zredukowanej normie wysiewu. Dlatego pamiętajmy, aby siejąc na początku terminu optymalnego nie zwiększać gęstości siewu. Takie działanie wprowadzamy wówczas, gdy mocniej opóźniamy siew i tym samym krzewienie roślin jest przesunięte na wiosnę.

Natomiast wczesne siewy są obarczone ryzykiem silniejszego jesiennego porażenia plantacji przez grzyby chorobotwórcze. Dlatego uprawy z wczesnego terminu siewu muszą być często i systematycznie kontrolowane, a lustrację rozpoczynamy już krótko po wschodach, aby w razie konieczności nie spóźnić się z interwencją środkiem ochrony roślin.

Na wczesny siew decydujemy się, gdy uprawę prowadzimy na dużych areałach. Po to, aby zdążyć obsiać cały obszar w najlepszym możliwym terminie dla roślin.

Idź do oryginalnego materiału