Topinambur nie ma sobie równych

1 tydzień temu
Zdjęcie: Topinambur / Fot. Canva


– Nieważne – herbata, sok czy susz z topinamburu – warto spróbować, bo to warzywo słynie z adekwatności korzystnych dla zdrowia i nie ma sobie równych – mówi Szymon Płusa, który prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne w Skarżysku Kościelnym.

Szymon Płusa od kilkunastu lat uprawia topinambur, zapomniane warzywo o niezwykłych i bogatych adekwatnościach odżywczych, skutecznie pomagających w walce z nadciśnieniem i cukrzycą.

Herbatka z liści topinamburu

Napój z suszonych liści topinamburu jest doskonałym lekarstwem na choroby cywilizacyjne. Suszony liść topinamburu ma działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, hepatoprotekcyjne. Substancje obecne w liściach topinamburu poprawiają pracę wątroby, hamują powstanie kamieni i piasku, usuwają z organizmu toksyny, przywracają odporność, poprawiają koloryt skóry, wzmacniają organizm i pomagają zachować zdrowie. Zastosowanie: 1 łyżeczkę suszu zalać 500 ml wrzącej wody i pozostawia na około ½ godziny. Przecedzony napar pić 3 razy dziennie.

Sok z ekologicznego topinamburu pasteryzowany

Topinambur z uwagi na swój unikalny skład ma wyjątkowe adekwatności, obok inuliny zawiera także pektynę, błonnik, witaminy: B1, B2, C, żelazo, potas, magnez, wapń, cynk, miedź, fosfor oraz krzem. Walory lecznicze tej rośliny sprawiają, iż może ona być wykorzystywana w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, przez co zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dzięki zawartości krzemu, budulca włókien kolagenu, przeciwdziała osteoporozie, ponadto poprawa perystaltyki jelit wpływa korzystnie na metabolizm Sok należy wstrząsnąć następnie pic około 50 ml na dobę można również smarować bolące miejsca.

Susz z łodyg i liści

Choroby zapalne stawów leczy się kąpielami z ekstraktem liści i łodyg topinamburu. Produkt przygotowuje się z liści i łodyg: opakowanie zalać 3 litrami wody i gotować przez 20 minut. Napar i przefiltrowany bulion dodaje się do pojemnika z ciepłą wodą, w którym chory staw zanurza się na 15 minut. Preparat ten stosuje się również do leczenia ran, poprawy kondycji skóry z problemami dermatologicznymi, a także do usuwania ostróg piętowych i śladów po oparzeniach. Bardzo często w celu poprawy kondycji skóry całego ciała bierze się kąpiel około 15-20 minut 2 razy w tygodniu (minimum 10 zabiegów) – a skóra odmłodzi się, wygładzi, znikną zaczerwienienia, łuszczenie i trądzik.


Idź do oryginalnego materiału