Widzieliście, jak zjechała inflacja? Po wakacjach będzie feta

10 miesięcy temu
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13 proc. (wskaźnik cen 113,0), a w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0) – podał GUS.


Inflacja jest niższa od oczekiwań. Konsensus wyliczony na podstawie prognoz ekonomistów zakładał wynik na poziomie 13,2 proc. Przypomnijmy, iż w kwietniu wskaźnik cen konsumenckich wyniósł 14,7 proc. Żywność w maju zdrożała rok do roku o 18,9 proc., nośniki energii o 20,4 proc., ale ceny paliw potaniały w tym czasie o 9,5 proc. W porównaniu do kwietnia 2023 r. było to odpowiednio 0,6, -0,5 i -4,8 proc.


Źródło: GUS


Paliwa przez cały czas będą taniej, a żywność drożeć wolniej


Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, iż hamowanie inflacji w maju o 1,7 p.p. to właśnie zasługa spadających cen paliw i spowolnienia wzrostu cen żywności.


Źródło: GUS


Wskaźnik hamuje już trzeci miesiąc z rzędu – łącznie od szczytu CPI obniżyło się już o 5,4 pkt. proc. Do spadku przyczyniły się głównie niższe ceny paliw i wolniejszy wzrost cen żywności. Szacujemy, iż inflacja bazowa (jutro oficjalne dane poda NBP – przyp. red.) spadła z 12,2 do 11,3-11,4 proc. – wskazuje analityk.


PIE w komentarzu do danych GUS wskazuje, iż ceny paliw znalazły się deflacji. Najmocniej spadły ceny diesla o 6,9 proc., nieco wolniej taniała benzyna oraz LPG – o ok. 3,2-3,5 proc.


W marcu roczne tempo wzrostu było zbliżone do zera. Spadek cen pogłębi się w kolejnych miesiącach – w czerwcu ceny paliw będą niższe o ponad 15 proc. rok do roku. Wpływ cen paliw na inflację zacznie stopniowo zanikać od września – komentuje Marcin Klucznik.


Wolniej drożeje żywność, a dalszym spadkom cen będą pomagać niższe koszty nawozów.


Bank Światowy szacuje, iż globalne ceny nawozów DAP spadły o 33 proc., a mocznikowych o 66 proc. Taka skala spadku wpłynie także na znaczące obniżenie cen żywności w Europie oraz Polsce – czytamy w komentarzu.


Jesienią inflacja spadnie poniżej 10 proc.


Inflacja CPI spadnie do jednocyfrowych poziomów w okolicach październikach – ta część dezinflacji będzie szybka – zakłada Polski Instytut Ekonomiczny.


Jednak w kolejnych miesiącach spadki wyhamują.


Inflacja bazowa pozostanie wysoka dłużej, a w przyszłym roku nie doświadczymy korzystnych efektów statystycznych – zauważa Marcin Klucznik.
Idź do oryginalnego materiału