Według finalnego raportu GUS (z 13.12.2024) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 4,7% (5,0% w październiku) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. W tym ceny towarów wzrosły o 3,8%, a usług aż o 7,2% w skali roku. Listopadowy wynik okazał się nieco wyższy zarówno od rynkowych prognoz (4,6%) jak i od „szybkiego szacunku” opublikowanego przez GUS dwa tygodnie wcześniej (4,6%). Większość ekonomistów spodziewa się, iż w najbliższych miesiącach inflacja CPI ponownie wzrośnie i przez pierwszą połowę 2025 roku będzie przekraczać 5%.
W skali roku wzrosły ceny niemal wszystkich grup towarów i usług
Dane w ujęciu rocznym pokazują wzrost cen w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem odzieży i obuwia oraz transportu (tańsze paliwa i samochody), których ceny w stosunku do listopada 2023 roku spadły.
Energia elektryczna rekordzistą rocznej zmiany ceny, a w grupie żywność wyróżnia się masło i cukier
Warto zauważyć, iż o ile żywność i napoje bezalkoholowe podrożały 4,6% w skali roku, to w grupie tej są też produkty tańsze niż rok temu. Należą do nich: ryż, mąka i tłuszcze roślinne.
Rekordzistą spadku ceny jest cukier, który potaniał aż o 34% w skali roku. Z drugiej strony rekordzistą rocznego wzrostu ceny jest masło z wynikiem 20,5%. Jednak bardziej „boli” konsumentów jeszcze większy, bo 21% wzrost cen energii elektrycznej w skali roku.
Droższe towary i usługi podniosły inflację w skali miesiąca
Złą informacją jest to, iż ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 0,5% (+0,3% w październiku) w ujęciu miesięcznym. Tym razem to towary drożały mocniej niż usługi. GUS pokazuje, iż towary podrożały o 0,5%, a ceny usług wzrosły o 0,3% w stosunku do października.
Na wzrost cen towarów (m/m) miał głównie transport (+1,6%) z drożejącym paliwem, łączność (+1,8%), droższa żywność (+0,7% – m/m) oraz odzież i obuwie (+0,5% – m/m).
Źródło: GUS