Wzrost ilości zdarzeń związanych z niezatrzymaniem pojazdu kolejowego przed sygnałem „Stój”

1 miesiąc temu

9 października w Urzędzie Transportu Kolejowego spotkała się Rada do spraw transportu kolejowego. Tematem spotkania były zdarzenia SPAD.

Pierwsze 9 miesięcy tego roku zakończyło się ze 139 zdarzeniami SPAD (z ang. Signal Passed at Danger). W tym samym czasie w 2023 r. tych zdarzeń było 112. Oznacza to wzrost o 24,1%. Zdarzenia SPAD to niezatrzymanie się pojazdu kolejowego przed sygnałem „Stój” lub w miejscu, w którym powinien się zatrzymać, albo uruchomienie pojazdu kolejowego bez wymaganego zezwolenia.

Podczas spotkania Prezes UTK przedstawił zalecenia, które mają na celu zmniejszenie liczby zdarzeń SPAD. Najważniejszym działaniem, które można podjąć niemal natychmiastowo, jest informowanie maszynisty przez dyżurnego ruchu o zmianach w organizacji ruchu, które skutkują koniecznością zmniejszenia prędkości jazdy lub zatrzymania w określonym miejscu.

Prezes UTK postuluje także, by ta część sieci kolejowej, która nie jest przewidziana do wyposażenia w ETCS w pełnej wersji (Full Supervision), została zabudowana ETCS poziomu 1 LS (Limited Supervision). Taką strategię popiera Ministerstwo Infrastruktury, co na spotkaniach z UTK potwierdzał Piotr Malepszak, wiceszef resortu. Wdrożenie tych systemów powinno wyeliminować zdarzenia SPAD niemal do zera.

Prezes UTK postuluje również, żeby przywrócić dwuosobową obsadę dla pociągów jadących z prędkością powyżej 130 km/h, jeżeli linia kolejowa lub pojazd kolejowy nie jest wyposażony w urządzenia ETCS.

Źródło: UTK
Fot. JBCrew

Idź do oryginalnego materiału