Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” świętował 20 urodziny

4 dni temu
Zdjęcie: Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” na scenie w Parku Etnograficznym w Tokarni. / Fot. Marzena Smoręda - Radio Kielce


Dwadzieścia lat świętował w niedzielę, 22 września w Parku Etnograficznym w Tokarni Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie”. Przez dwie dekady zespół wciąż rozwijał swoje talenty muzyczne, taneczne i promował świętokrzyską kulturę ludową i tradycję w powiecie kieleckim, regionie świętokrzyskim, w Polsce, a choćby za granicą.

Występ „Piekoszowian” na scenie w Parku Etnograficznym w Tokarni przyciągnął tłumy fanów ich talentu i zachwycił tańcem, występami wokalnymi. Podziękowaniom dla zespołu, gratulacjom, życzeniom na dalsze lata, prezentom i uściskom nie było końca.

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” na scenie w Parku Etnograficznym w Tokarni. / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce

Zespół Pieśni i „Piekoszowianie” powstał w 2004 roku, a jego założycielką była między innymi Marianna Majchrzyk, która podjęła się również pełnienia funkcji Prezesa. Kolejną osoba na tej funkcji był też tu obecny Stanisław Kornecki. Od maja 2019 roku szefową zespołu jest Teresa Domagała.

– „Piekoszoszowianie” to nie tylko nazwa, ale i zgrana grupa ludzi, która potrafi się jednoczyć, pokonywać przeszkody i działać dla dobra lokalnej społeczności – mówi prezes zespołu Teresa Domagała.

Warto przypomnieć, iż w 2019 roku na bazie zespołu utworzono Koło Gospodyń Wiejskich „Piekoszowianie”, które zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” ma na koncie wiele sukcesów. Zespół bierze czynny udział w festiwalach, przeglądach, promując śpiew i muzykę ludową regionu świętokrzyskiego. Bierze udział w obrzędach ludowych, między innymi w Sejmiku Międzywojewódzkim Teatrzyków Wiejskich w Tarnogrodzie, kultywując najstarsze obyczaje naszych przodków.

– W zespole działają twórcy ludowi piszący wiersze, teksty piosenek, scenariusze obrzędów ludowych – jednym słowem, powiem bez zbytniej skromności – ludzie utalentowani i mocno zaangażowani w kultywowanie świętokrzyskiej ludowej kultury i tradycji – mówi Teresa Domagała.

Gdzie można spotkać „Piekoszowian”? Wszędzie tam, gdzie trzeba zaprezentować kulturę z wysokiej półki.

– Bierzemy udział w uroczystościach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W 2021 roku zespół otrzymał wyróżnienie Starosty Kieleckiego za swoją działalność. W 2023 nagrał kolejną płytę w Radiu Kielce ze swoimi utworami – mówi Teresa Domagała.

I dodaje: – W bieżącym roku na zaproszenie Domu Polski Wschodniej, przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach zespół reprezentował województwo świętokrzyskie podczas obchodów Dnia Polski w Brukseli „Polish Day”. Koncertowaliśmy w Warszawie podczas Nocy Muzeów – Wieś Świętokrzyska w Stolicy zorganizowanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a przy współpracy Muzeum Wsi Kieleckiej. Ten rok był bardzo pracowity, ale i satysfakcjonujący.

W 20-letniej działalności zespół ma na swoim koncie wiele występów, nagród i wyróżnień. Warto wymienić:

II miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem – Busko 2020 i 2023

I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych – Chmielnik 2021

II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Wiejskich – Kielce 2021

I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Obrzędów Ludowych – Piekoszów 2023

Jak wyjaśniają „Piekoszowianie”, ich działalność opiera się również na współpracy z instytucjami kultury: z Wojewódzki Domem Kultury w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej czy Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie, z instytucjami jednostek samorządowych, takich jak: Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe oraz z burmistrzem i samorządem miasta i gminy Piekoszów.

– Dobroć tych wszystkich osób z poszczególnych instytucji przekłada się na efekty naszej działalności, za co wszystkim z całego serca dziękujemy. Mamy wiele planów na kolejne lata. Przede wszystkim rozwój i osiąganie kolejnych sukcesów. Po prostu jesteśmy ambitni i chcemy swoimi występami dzielić się z innymi. – mówi szefowa „Piekoszowian”.

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” na scenie w Parku Etnograficznym w Tokarni. / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” na scenie w Parku Etnograficznym w Tokarni. / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” na scenie w Parku Etnograficznym w Tokarni. / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce


Idź do oryginalnego materiału