10% badanych regularnie korzysta z wynajmu aut, a 23% chce wynająć je w przyszłości

1 tydzień temu

Obecnie 10% respondentów regularnie korzysta z usług wypożyczalni aut (firm Rent a Car), 18% wynajmowało samochód kilkukrotnie, 11% ma za sobą pierwszy wynajem, zaś 23% Polaków zamierza skorzystać z takiej usługi w przyszłości, wynika z badania Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), przeprowadzonego przez instytut badania opinii i rynku ARC. Odsetek Polaków korzystający z krótkoterminowego najmu samochodu z wypożyczalni aut zwiększył się w ciągu ostatnich czterech lat o 7% w porównaniu do badania z maja 2021 roku (przeprowadzonego przez instytut SW Research).

„Wypożyczalnie samochodów cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Nic w tym dziwnego – takie rozwiązanie zapewnia osobom nieposiadającym własnego pojazdu niezależność i wygodę przemieszczania się – zwłaszcza w przypadku podróży za miasto. Z naszego badania wynika również, iż samochody najchętniej wynajmują osoby w wieku od 25 do 44 lat, natomiast 41% respondentów w wieku 18–24 lat planuje wynajem w przyszłości” – powiedziała Ekspert i Lider Grupy ds. Rent a Car w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) Monika Tomala, cytowana w komunikacie.

Według badania, najczęstszym powodem skłaniającym do skorzystania z wynajmu krótkoterminowego auta z wypożyczalni jest awaria własnego samochodu – w takiej sytuacji auto wypożycza ponad połowa respondentów (51%), natomiast 36% wybiera wówczas przejazd zamawiany przez aplikację mobilną. Brak samochodu zastępczego w razie awarii własnego pojazdu zachęca 25% badanych do skorzystania z oferty wypożyczalni, podczas gdy 16% woli wówczas wybrać usługi przewozowe. A gdy potrzebny jest środek transportu dostępny w sposób dopasowany do użytkownika (np. pod względem modelu samochodu, rodzaju nadwozia itp.), a respondent nie dysponuje własnym autem, 32% decyduje się na wynajem, a 25% wybiera przejazd z aplikacji.

Osoby poszukujące wygodniejszej alternatywy dla komunikacji miejskiej rozważają zarówno przejazdy zamawiane w aplikacji (18%), jak i wynajem krótkoterminowy (16%). W przypadku ważnych wydarzeń – takich jak ślub, konferencja, koncert czy wylot samolotem – 35% badanych decyduje się na jednorazowy przejazd zamawiany przez aplikację, natomiast 23% rozważa skorzystanie z usług wypożyczalni, podano.

Badanie wskazało, iż wśród najczęstszych niezależnych powodów krótkoterminowego wynajmu auta pojawiły się wyjazdy na wakacje, urlopy czy weekendy – odpowiedziało tak 33% respondentów. Niemal 29% badanych Polaków udaje się do wypożyczalni, gdy chce pozostać mobilnym po sprzedaży własnego auta, przed nabyciem kolejnego.

Najczęstszymi niezależnymi powodami do korzystania z przejazdów w aplikacji są dla respondentów nagłe sytuacje, gdy dostęp do auta lub komunikacji miejskiej jest ograniczony (43%), to również powroty z imprez lub spotkań, gdy nie mogą prowadzić (42%). Badani wybierają usługi tego typu również w sytuacjach awaryjnych, gdy spóźnią się na pociąg czy mają nagłe problemy zdrowotne (37%), a także w przypadku potrzeby szybkiego i wygodnego transportu po mieście bez konieczności parkowania (30%).

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału