120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie będzie wytwarzać energię jeszcze co najmniej 40 lat

3 tygodni temu

Elektrownia Wodna Gubin przeszła niedawno kompleksową modernizację, która zapewni jej bezawaryjną pracę przez co najmniej kolejne 40 lat. Położona na stopniu piętrzącym wody Nysy Łużyckiej, elektrownia po modernizacji będzie generować o 10 procent więcej energii elektrycznej dla miasta Gubina i jego okolic. Dzięki wymianie trzech turbin oraz innych istotnych elementów technologicznych, wydajność elektrowni wzrosła do 4000 MWh rocznie, co pozwoli na zasilenie około 2000 gospodarstw domowych.

– Dzięki wymianie hydrozespołów wraz z ich zapleczem technologicznym daliśmy drugie życie zabytkowej elektrowni wodnej w Gubinie, która posłuży jeszcze mieszkańcom miasta i okolic przez wiele lat. Zwiększyliśmy jej wydajność do 4000 MWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii jest w stanie zasilić około 2000 gospodarstw domowych – powiedział Mariusz Dudziuk, dyrektor Biura Eksploatacji Elektrowni Wodnych Przepływowych w PGE Energia Odnawialna, cytowany w informacji.

W ramach modernizacji, dokonano wymiany turbin oraz wykonano roboty budowlane związane z adaptacją istniejących komór turbin. Zainstalowano także nowe generatory i urządzenia elektryki i automatyki. Warto podkreślić, iż inwestycję prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków, ze względu na historyczny charakter obiektu.

Elektrownia Wodna Gubin należy do spółki PGE Energia Odnawialna z PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która zarządza łącznie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW. Moc elektrowni w Gubinie po modernizacji wzrosła z 1,1 MW do 1,26 MW.

Całkowita wartość projektu „Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” wyniosła prawie 8 mln zł, a finansowanie w wysokości 85 proc. pochodziło z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, zaś 15 proc. ze środków budżetu państwa. Celem programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” jest łagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na nie.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Atom z Korei dla Polski ma nowego prezesa nad Wisłą

Idź do oryginalnego materiału